Domácnosť

Ako správne kúriť drevenými briketami?

vykurovanie drevenými briketamiPri kúrení drevenými briketami je podstatná regulácia vzduchu. Drevené brikety sú univerzálnym kurivo do všetkých druhov kachlí, kotlov a krbov. Majú výbornú výhrevnosť, avšak záleží na tom, akým spôsobom s nimi budete kúriť. Najlepšie výsledky a vysoké energetické hodnoty sú dosahované pri kúrení v kotloch na drevoplyn, kde sa palivo najskôr splyňuje a až potom sa plyn spaľuje s vysokou účinnosťou.

Ako začať kúriť s drevenými briketami?

Pre samotné zapaľovanie je nutné zabezpečiť dostatok kyslíka, aby horenie a spaľovanie bolo správne a čo najefektívnejšie. Avšak pri samotnom horení a následnom žeravení by ste mali naopak prívod vzduchu uzatvárať, aby sa teplo uvoľňovalo čo možno najdlhšie.

drevene briketySamotná doba horenia a žeravenia drevených brikiet v kotli sa pohybuje od 3 do 5 hodín v závislosti od druhu ohniska a množstva privádzaného vzduchu.

Aby ste dosiahli efektívneho kúrenie, odporúčame vám tento osvedčený postup.

Ušetríte tak na cene brikiet a zároveň dosiahnete efektívne vykurovanie a teda aj dostatočný prísun tepla.

Zakladanie ohňa vykonávajte pomocou zapaľovača, drobným drevom alebo zlomením niekoľko kotúčikov z brikety.

Pri prikladaní zaťažujte spaľovací priestor maximálne do jednej polovice, pretože drevené brikety pri horení zväčšujú svoj objem. Ak chcete, aby brikety horeli plameňom, odlamujte kúsky brikiet veľké asi ako päsť a prikladajte len malé množstvo.

Čo ak chceme kúriť drevenými briketami dlho?

Ak chcete naopak, aby brikety horeli čo najdlhšie, prikladajte celé brikety a znížte prívod vzduchu na minimum.

Efektívnosť kúrenia drevenými briketami spočíva v tom, že briketa nemá horieť, ale žiariť. Preto je po rozhorení potrebné uzavrieť prívod vzduchu. Pamätajte, čím väčší plameň, tým teplo rýchlejšie uniká a v konečnom dôsledku spotrebujete podstatne viac paliva ako je nutné.

ako vykurovať drevenými briketamiKupujte len osvedčený druh drevených brikiet, pretože dôležitým predpokladom správneho horenia brikiet je ich kvalitné zlisovanie.

Ak nakúpite lacné brikety, ktoré sú miešané aj s inými lacnými palivami či prímesami, dosiahnete len polovičný efekt alebo aj v horšom prípade príliš veľa dymu a teda teplo nebude tak vyžarovať, ako pri pravých kvalitných briketách.

Výhodou drevených brikiet je aj ich použiteľnosť po zhorení, lebo na rozdiel od uhlia a iného kuriva nimi môžete hnojiť záhradu, pretože popol vzniknutý z drevených brikiet je výborným minerálnym hnojivom, ktoré sa hodí pred sadením zeleniny, kvetín či iných rastlín vo vašej záhrade či na poli. Tu môžete vidieť aj iné využitie drevených brikiet.

Je to len jeden z ďalších dôvodov, prečo sa vykurovať pomocou drevených brikiet skutočne oplatí.

Spôsob spaľovania drevených brikiet

Ako sme si už spomenuli aj vyššie, hlavnou zložkou efektívneho kúrenia pomocou drevených brikiet je ich spôsob spaľovania. Zapamätajte si, že ak spravíte veľký plameň, do ktorého budete prikladať veľké množstvo brikiet, síce dosiahnete želaný efekt, teplo sa dostaví a rozhorúčite kotol, avšak v konečnom výsledku spotrebujete ohromné množstvo paliva.

Čaro tkvie v kvalite, respektíve ako dobre boli brikety spracované ale hlavne v tom, či dokážete s malým množstvom udržať potrebnú teplotu kotla. Len vtedy sa vám oplatí investovať do tohto spôsobu vykurovania, ktoré je veľmi efektívne a lacné, len musíte vedieť ako na to. Dúfame, že sme vám s tým článkom dopomohli k lepšiemu a efektívnejšiemu vykurovaniu vašej domácnosti.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button