Domácnosť

Ako odstrániť farbu z radiátora?

natieranie radiatorovPred tým, než sa pustíte do natierania radiátorov, je potrebné odstrániť pôvodnú farbu. Okrem nej je vhodné sa zbaviť aj všetkých nečistôt, ktoré sú na radiátore zanesené a tiež všetkých hrubostí, napríklad kvapiek, ktoré potom kazia celkový vzhľad po nanesení nového náteru.

 • Postupy odstránenia farby z radiátora
 • Čo je treba na odstránenie farby
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú celkové náklady

Postup ako odstrániť farbu z radiátora

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť starú farbu z radiátora.

Šmirgľový papier

Najjednoduchším a tiež najmenej nákladným procesom je farbu odstrániť pomocou brúsneho papiera. Celé zariadenie pomocou neho poctivo prebrúsime až na kov. Nie je tak potrebné používať žiadne chemické prostriedky. Je ale pravdou, že tieto riešenie je pomerne prácne a môže zabrať veľa času.

šmirgeľ papierPotom, čo radiátor dôkladne prebrúsime brúsnym papierom, je vhodné ho ešte odmastiť tak, aby sa nový náter lepšie uchytil na všetkých miestach. Odmastenie možno vykonať napríklad nitroriedidlom.

Potom ešte urobte náter syntetickým základom.

Oceľová kefa

Namiesto brúsneho papiera možno starý náter z radiátora odstrániť aj pomocou oceľovej kefy. Je potrebné ho vybrúsiť úplne až na kov. Výhodou je, že sa okrem starej farby ľahko zbavíte aj prípadnej hrdze.

Použitie odstraňovača náterov

V obchodoch si kúpte špeciálny odstraňovač starých náterov. Ten v sebe obsahuje organické rozpúšťadlá, ktoré dokážu radiátor zbaviť všetkých náterov, vrátane olejových, syntetických či latexových.

Prípravky sa zvyčajne nanášajú pomocou jemného štetca s dlhším vlasom. Potreba bude iste aj štetce zároháky, ktorým sa dostanete do skrytejších a menej dostupných častí radiátora.

Po nanesení odstraňovača je nutné vyčkať niekoľko desiatok minút. Potom sa na odstránenie farby použije oceľová škrabka. Vo chvíli, kedy je na radiátore viac náterov a chcete ich odstrániť kompletne všetky, počítajte s tým, že postup bude potrebné niekoľkokrát opakovať. Ak na radiátore aj po aplikácii zostanú staré nánosy, možno na ne ešte použiť riedidlo. Tým povrch dokonale vyčistíte a zarovnáte.

Pieskovanie

Okrem dvoch vyššie uvedených spôsobov je možné pre odstránenie starej farby použiť aj metódu pieskovania. K tomu však budete potrebovať odborníkov, ktorí majú potrebné vybavenie, ktoré sa používa na pieskovanie povrchov. Výhodou pieskovania je, že povrch radiátora potom bude úplne bez nečistôt a nerovností.

Čo je treba na odstránenie farby z radiátora?

 • ako odstraniť farbu z radiátorašmirgľový papier
 • riedidlo
 • oceľovú kefu
 • odstraňovač náterov
 • malý štetec
 • štetec zárohák
 • oceľovú škrabku

Ako dlho to potrvá?

V prípade, že použijete chemický odstraňovač náterov, je nutné počítať s minimálne polhodinovú pauzou, počas ktorej bude odstraňovač pôsobiť.

Inak sú všetky spôsoby časovo približne rovnako náročné, jeden radiátor by ste mali zbaviť starého náteru do hodiny. Potom už môžete začať s náterom nového laku.

Aké budú náklady na odstránenie farby?

Odstraňovače náterov sa dajú kúpiť v baleniach o 0,5 kg od 5 € vyššie, podľa ich účinnosti, zloženia a značky.

Ak sa pustíte do klasickej cesty odstránenia pomocou brúsneho papiera alebo oceľovej kefy, sú náklady výrazne nižšie. Šmirgľový papier zaobstaráte od 0,30 €, oceľovu kefu od 1 € a vyššie.

Podobné články

1 komentár

 1. odstranenie stareho nateru smirglom alebo kefou je tak pol roka kazdy den 8h jeden radiator! za den sa mi nepodarilo jeden pomocou ocelovej rotacnej kefy vo vrtacke. lepsie to slo brusnym kamenom 30 000ot/velly proemyselny dremel 600W. Este stale premyslam ze to dam opieskovat ale pokusam sa hladat ine napady. Pozor – rozpustadlo epoxidovu farbu nerozpusti v mojom pripade nefungovalo ani riedidlo/benzin/toluen. horak LPG 4kW akurat oskvrcal farbu ale neviem ci to za to stoji, mozu sa poskodit medziclankove tesnenia, pri plochom radiatore to moze byt pouzitelnejsie – najrychlejsie obliat radiator zmesou nafty s trochu benzinu teda 4 ku 1 a nechat vyhoriet do cierna. radsej 2x krat zopakovat ako zvysovat davku benzinu a riskovat exploziu.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button