Ako si vybraťAuto-moto

Ako vybrať letné pneumatiky?

letne pneumatiky Iste viete, že na trhu sú v ponuke dva typy pneumatík, a to letné pneumatiky a zimné. Základom každého vozidla by rozhodne mali byť kvalitné pneumatiky. Tie totiž nielen že výrazne ovplyvňujú jeho jazdné vlastnosti, ale samozrejme tiež brzdnú dráhu či správanie auta, napríklad v daždivom počasí na vozovke pokrytej vodou. Ako ste si už v úvode mohli všimnúť, my sa v tomto článku pozrieme, aký by mal byť správny postup pri výbere práve tých letných pneumatík.

Letné pneumatiky

Ako už z názvu vyplýva, letne pneumatiky by sa samozrejme mali používať iba v letnom období. V zime sú totiž ich vlastnosti takmer nanič a ich použitie je veľmi nebezpečné. Nie je to ako v prípade zimných pneumatík, kedy s ich prezúvaním na letnú sezónu môžete počkať.

Väčšina vodičov prezúva svojich tátošov v období niekedy začiatkom apríla, avšak niektorí tvrdia, že je to priskoro, a že s prezutím sa oplatí počkať. Je to preto, lebo aprílové počasie je dosť bláznivé a niekedy nadelí veľké prekvapenia, napríklad v podobe nečakaného bieleho rána uprostred apríla.

Aký máte model a typ pneumatík si vybrať?

letné pneumatikyNež začnete vyberať konkrétny model a typ, je nevyhnutne potrebné, aby ste si  zistili veľkosti vašich pneumatík.

Veľkosti sa skladajú z niekoľkých hodnôt a najčastejšie ich nájdete v tvaroch ako napríklad 205/55 R16.

Tieto hodnoty potom znamenajú, že pneumatikašírku 205 mm, jej profil je 55 a jej vnútorný priemer je 16 palcov. Rovnakú hodnotu by samozrejme mal mať aj ráfik.

Výber letných pneumatík: použité či nové?

Ak už viete rozmer vašich pneumatík, nezostáva než pristúpiť k samotnému výberu. Ak kupujete pneumatiky z druhej ruky, je určite dobré skontrolovať hĺbku dezénu.

Nakoľko sa môže stať, že si letné pneumatiky dlho neužijete, ak je dezén zjazdený. Pri nových pneumatík môžete túto starosť hodiť za hlavu, pretože bude v poriadku.

Značka pneumatík, rovná sa kvalita

Nasleduje výber samotného výrobcu – teda značky. Rozhodne je dobré vyberať medzi najväčšími hráčmi na trhu, pretože tie sú vďaka svojim skúsenostiam istou zárukou kvality. V týchto ohľadoch sa určite nedajú odporučiť pneumatiky z Číny, ktoré často európskym pomerom z hľadiska bezpečnosti nevyhovujú, a ich lákadlom je len cena.

Vyberajte preto výrobcu, ktorý spĺňa všetky normy kvality a bezpečnostné certifikácie, ktoré určuje Európska únia, tu máte istotu, že vyberiete správne a na pneumatiky sa pri jazde môžete spoľahnúť. My odporúčame napríklad nemeckú kvalitu značky Continental.

Pozrite si testy pneumatík

výber letných pneumatikPred návštevou obchodu je určite dobrou voľbou pozrieť si, ako si jednotlivé značky pneumatík počínali na posledných testoch pneumatík.

Vďaka týmto testom objektívne a presne zistíte, aký výrobca a typ je v rôznych ohľadoch tým najlepším na našom trhu. Toto by malo byť jednou z dôležitých nápovedí pri výbere letných pneumatík.

A čo samotná výmena pneumatík

Čo sa týka výmeny pneumatík, nie je príliš odporúčané meniť iba dve letné pneumatiky a dve zvyšné nechať staré. Prečo? Rôzne zjazdený dezén.

Ak sa pre toto riešenie predsa len rozhodnete, je určite potrebné, aby dve nové pneumatiky boli na jednej náprave a dve staré na druhej náprave.

Vhodnejšie však je vzhľadom k bezpečnosti a jazdným vlastnostiam vymeniť všetky pneumatiky naraz. Táto investícia sa vám iste oplatí a navráti sa vám v podobe bezpečného pocitu pri jazde.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button