Nezaradené

Run-flat pneumatiky: Čo o nich vieme

run-flat pneumatikyUrčite sa viacerým z vás  pritrafilo, že aj vaše auto dostalo na ceste defekt. V takomto prípade sa musíte asi najviac spoliehať na rezervné pneumatiky, ktoré by ste mali vo svojom aute mať. Niekedy to však vodiči berú ako nutné zlo a rezervu naopak neriešia. Zaberajú miesto, pretože moderný dizajn auta sa stále viac premieňa na vozidlá, kde je dôležitý každý jeden milimeter. Dobrým riešením sú run-flat pneumatiky, ktoré sú v niektorých prípadoch síce drahšie, ale svoj zmysel naozaj majú.

Trochu z histórie pneumatík

Kým história klasických gumových pneumatík siaha až do konca 19. storočia, v prípade týchto náhrad je to rok výroby 1930.

Takéto riešenie bolo navrhnuté pre značku Michelin na vojenské účely. Ukázalo sa, že potrebujú svoje vylepšenie, o ktoré sa neskôr pokúsila spoločnosť Goodyear a Dunlop.

Technológia sa ujala a dodnes slúži ako základ pre špecifické prvky. Je jedno v ktorom podniku, či už je to značka pneumatiky Bridgestone alebo iná, určite sa vďaka svojím výhodným vlastnostiam stáva súčasťou nejedného moderného vozidla.

V čom spočíva tajomstvo run-flat pneumatík

Princíp fungovania pneumatík, ktoré spomíname spočíva v myšlienke použitia jej vystužených bočníc. Je to akási dojazdová pneumatika, ktorá nestráca svoju funkčnosť ani po jej narušení a defekte. Ak totiž bežná pneumatika stratí tlak, ktorý sa v nej nachádza, pod váhou vozidla nastáva jej deformovanie.

Vystužená run-flat pneumatika drží tvar aj po strate tlaku v pneumatike, pretože spevnené bočnice ju udržia aj na samotnom ráfiku.

Samozrejme, že vzdialenosť je obmedzená na 80 až 100 km pri rýchlosti 80km/h. Takže ešte niekoľko kilometrov si môžete užívať zvuk nových subwooferov do auta a ničím nerušenú jazdu. To, že je ich cena vyššia asi za takýto komfort naozaj stojí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button