Auto-moto

Ako rozpoznať zimné pneumatiky od letných?

ako rozoznať zimné pneumatiky od letnýchKeď sa blíži zima je určite vhodné  si zaobstarať zimné pneumatiky, ak neviete aké to sú, tak sa nemusíte obávať, dá sa to zistiť veľmi jednoducho. Na výmenu pneumatík je treba vždy myslieť včas a ak si zakúpite auto,  je vhodné sa pozrieť, aké pneumatiky má obuté. Podmienky pre pneumatiky sú dané prísne kontrolovanými predpismi, ktoré je odporúčané dodržiavať, nielen kvôli našej bezpečnosti, ale aj pre prípad policajnej kontroly, ktorá  pneumatiky často kontroluje. Ako možno rozpoznať zimné pneumatiky od letných?

Emblém s vločkou

Ako štandardné označenie sa pre pneumatiky považuje symbol hôr s vločkou. Tento symbol je vždy na boku pneumatiky a v celej Európskej únii je to platný symbol pre zimné pneumatiky.

Označenie MS

Ďalej sa za zimné pneumatiky považujú tie, ktoré nesú označenie M + S, MS, M/S alebo M.S. Samotne označenie M je z anglického slova „mud“, teda blato, S je ako „snow“, teda sneh. Tieto pneumatiky sú však výrobcami neodporúčané, pretože aj cez svoje označenie skutočne plne zimné nie sú, ale podľa slovenských predpisov áno. Niekde je označenie MS spoločne v kombinácií so znakom hôr s vločkou.

označenie pneumatik

ET, ML, MPT

opotrebované pneumatikyĎalšie zimné pneumatiky, ktoré slovenská legislatíva uznáva, sú pneumatiky s označením ET, ML MPT. Ide o skratky Extra Tread, Mining a Logging a Multi Purpose Truck.

Znamená to extra zjazdné, baníctvo a ťažba dreva a viacúčelový automobil. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť autosedačku.

Vzorka pneumatík

Najdôležitejšia vlastnosť pneumatiky je hĺbka vzorky. Aj keď máte zimnú pneumatiku, ale jej vzorka nie je hlboká minimálne 4 mm, tak by ako zimné neboli uznané. Pokiaľ chcete rýchlo rozlíšiť zimné pneumatiky od letných , tak práve  podľa vzorky to ide zvyčajne ľahko spoznať, o aké pneumatiky ide.

Vždy je ale lepšie skontrolovať označenie, pretože môže sa stať, že na prvý pohľad letná pneumatika je v skutočnosti zimná, ktorá len má zjazdenú vzorku.

Pozrite si aj články ako opraviť prepichnutú pneumatiku na automobile a ako pripraviť auto na zimu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button