Ako si vybraťAuto-motoCestovanie

Ako vybrať GPS navigáciu?

návod ako si vybrať GPS navigáciuVybrať si v súčasnosti môžete z GPS navigáciu do auta, na bicykel, na motocykel alebo GPS do mobilného telefónu. Každý typ GPS navigácie je určený pre iné využitie, a preto je pochopiteľné, že každá z nich má tiež aj svoje špecifiká. My sa však tentokrát zameriame na to, ako vyberať GPS navigáciu do motorového vozidla.

Podľa čoho si vybrať GPS navigáciu

Cena GPS navigácie

Skôr než sa vrhnete na nákup GPS, dôkladne si premyslite, koľko chcete do prístroja investovať.

Kvalitné GPS navigácie sú v súčasnej dobe dostupné už za 100 €.

Čo GPS navigácia obsahuje?

GPS navigáciaKritériom pre výber GPS navigáciu je tiež aj to, v akých krajinách ju chcete používať (kam jazdíte). Podľa tejto skutočnosti si potom vyberte mapy, ktoré GPS obsahujú.

Výrobcovia zvyčajne ponúkajú prístroje s rôznymi balíčkami máp. Tu je nutné dať si pozor, pretože nie každá navigácia má mapy prehľadné, dôkladné a s možnosťou aktualizácie.

Všímajte si, či vám navigácia odpovie na určenú polohu správne a či sú mapy podrobné (do úrovne ulíc).

Mapy môže mať GPS navigácia uložené na pamäťovej karte alebo priamo vo vnútri (tu už je to o tom, čo vám osobne vyhovuje viac).

Zaujímajte sa aj o to, koľko v GPS nájdete tzv. POI bodov (points of interest = body záujmu), čím viac ich nájdete, tým lepšie. O čo ide? Body záujmu predstavujú zaznamenanie čerpacích staníc, banek, parkovísk, nemocníc, škôl a podobne.

Displej GPS navigácie

Prezrite si riadne displej. Nejde však ani tak o jeho veľkosť (aj keď je pravda, že väčší displej veľmi láka), ale hlavne o jeho jas, antireflexnú vrstvu, schopnosť veľkého rozlíšenia a jednoduché ovládanie. Jas a antireflexná vrstva je potrebná z toho dôvodu, aby ste na displej videli aj vtedy, keď bude svietiť slniečko.

Aj akokoľvek veľký displej s malým rozlíšením je vám k ničomu. Veľké rozlíšenie obrazu potrebujete na získanie presných informácií. Optimálne je, keď má GPS veľké rozlíšenie a displej vo formáte 16: 9.

Väčšina moderných GPS je ovládaná s pomocou dotyku. Pri výbere GPS navigácie dbajte na to, aby bolo menu v češtine, rýchlo reagovala, bola prehľadná a jednoduchá, a to aj napriek tomu, že sa jedná o navigáciu s viacerými funkciami.

Hlasová navigácia

GPS navigácia sa nezaobíde bez hlasovej navigácie. Rozdiely môžete zaznamenať nielen v tom, či k vám hovorí žena alebo muž, ale hlavne v ich samotnej kvalite (zrozumiteľnosti, rýchlosti reakcie, podrobnosti).

Držiak na GPS navigáciu

Pri nákupe GPS navigácie si tiež dôkladne prezrite GPS držiak, ktorý určuje komfort pri užívaní prístroja aj vašu bezpečnosť v prípade nehody.

Držiaky pre GPS navigáciu s aktívnym konektorom vás zbavia nutnosti každodenného pripájania a odpájania káblom. Iste tiež oceníte, ak je možné držiak po každej jazde veľmi ľahko a pohodlne skryť, čím nebudete lákať zlodeja.

Ďalšie funkcie GPS navigácie

gps do auta

Lepšie, ale drahšie GPS potom majú aj nejaké ďalšie funkcie, ktoré vám spríjemnia vaše cestovanie, ide napr.

O tzv. Radio Data Systém – Traffic Message Channel, Handsfree, zaznamenávanie a plánovanie trasy, stráženie povolenej rýchlosti a sledovanie, kde sú umiestnené radary. Pri výbere GPS navigácie zvážte, aké funkcie sú pre vás výhodné a aké využijete.

Radio Data Systém – Traffic Message Channel, alebo tiež RDS – TMC je služba, ktorá vám poskytuje informácie (aj počas jazdy) o aktuálnej dopravnej situácii (obchádzky, nehody, uzávierky a podobne).

K tejto službe však potrebujete mať poriadnu anténu, aby ste dáta mohli prijímať. Príjem týchto dát je zadarmo, problém však na Slovensku často býva v ich neaktuálnosti a nepresnosti.

Na využitie GPS s handsfree potrebujete mobilný telefón s Bluetooth, len tak môžete oba systémy prepojiť a hovory vybavovať prostredníctvom mikrofónu a reproduktorov v GPS navigácii. Táto funkcia je veľmi jednoduchá a veľmi praktická.

Čo sa týka zaznamenávania a plánovanie trás, oplatí sa vtedy, či jazdíte často a zložitejšie alebo dlhšie trasy. Pokiaľ máte GPS navigáciu s MP3, môžete ju použiť aj ako rádio alebo hudobný prehrávač.

Stráženie rýchlosti

GPS navigácia s možnosťou stráženia rýchlosti vie porovnať vašu aktuálnu rýchlosť, s tou v danom mieste povolenú. Ak maximálnu rýchlosť prekročíte, GPS vás varuje hlasovým signálom.

Sledovanie radarov je v niektorých krajinách zakázané a pokutované. Nejde pritom o anti-radar, ale o databázu radarov, pred ktorými vás GPS včas varuje.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button