Auto-moto

Ako prezuť auto – vymeniť zimné pneumatiky?

prezúvanie pneumatikyZo zákona sú povinní všetci prevádzkovatelia áut prezúvať k 1. novembru svoje vozidlo na zimné pneumatiky. Zimné pneumatiky majú neporovnateľne lepšie jazdné vlastnosti na mokro, sneh a poľadovice.

Zmes, z ktorej sú zimné pneumatiky vyrobené, netvrdne pri nízkych vonkajších teplotách a tým zaisťuje veľmi dobrú priliehavosť k vozovke v zimnom počasí. Ako správne prezuť osobné auto na zimné pneumatiky vám poradí  nasledujúci text.

Čo je potrebné ak chcete prezuť auto – vymeniť pneumatiky:

  • ochranné rukavice
  • zdvihák čiže hever
  • kľučka hever
  • matice
  • pneumatiky

Postup výmeny pneumatík krok po kroku

Príprava náradia

run-flat pneumatikyV prvom rade si pripravte potrebné náradie, tj. Ochranné rukavice, zdvihák čiže hever, kľučku hever, kľúč na uvoľnenie matíc kolies.

Pokiaľ máte bezpečnostné matice na svojich kolesách ako ochranu pred zlodejmi, potom si pripravte nadstavec kľúča bezpečnostných matíc pre ich uvoľnenie.

Samozrejme si pripravte zimné pneumatiky.

Auto zaparkujte na rovný povrch

Zaparkujte auto na rovnom povrchu. Rovný povrch je dôležitý, aby sa vám auto po vyzdvihnutí heverom nezošmyklo a nezranilo vás.

Pri zaparkovaní zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte prvý rýchlostný stupeň alebo spiatočku. Tým zabránite nechcenému pohybu vozidla.

Hever zasuňte pod predný podbeh vozidla

pneumatiky v zimeMiesto, ktoré je určené pre inštaláciu heveru, je na podbehu vozidla označené.

Na iné miesto hever neinštalujte. Miesto, ktoré je výrobcom vozidla označené, je pre tieto účely zosilnené a nedôjde tak k poškodeniu vozidla.

Do oka zdvíhacej skrutky heveru vsuňte kľučku heveru. Kľukou otáčajte v smere hodinových ručičiek, tým auto zdvihnete.

Auto zdvihnite do výšky, aby existujúca pneumatika nevisela vo vzduchu, ale len ľahko ležala na zemi.

Matice uvoľnite montážnym kľúčom

postup ako vymeniť zimné pneumatiky

Kým je auto v tejto polohe, nebude sa vám pri povoľovaní matíc koleso pretáčať. Uvoľnite teda matice montážnym kľúčom.

Akonáhle máte všetky matice uvoľnené, pridvihnite pomocou heveru auto o niekoľko cm, aby uvoľňované koleso viselo voľne vo vzduchu. Vyskrutkujte všetky matice a koleso zložte.

Môže sa stať, že počas sezónnej prevádzky vozidla bude disk pevne držať pri náboji kolesa.

V tomto prípade do pneumatiky ľahko udrite päsťou a spätným nárazom sa disk od náboja oddelí.

Na odhalený náboj kolesa nasuňte zimné koleso (pneumatiku s diskom) a ľahko dotiahnite matice. Maticu je potreba doťahovať do kríža. Tzn. vždy doťahujte postupne protiľahlé matice.

Auto znížte

Auto heverom znížte opäť do polohy, kedy sa pneumatika ľahko dotýka povrchu zeme a matice dotiahnite úplne.

Dávajte pozor, aby ste neodtrhli závit matice. Dotiahnutie by malo byť dostatočné, avšak nie príliš veľké. Uťahovací moment je uvedený v prevádzkovom manuáli vášho vozidla.

Postup opakujte

Týmto postupom vymeňte všetky kolesá. Ak sa pneumatiky „hádžu“, dochádza k výraznej vibrácii, zájdite do servisu a nechajte si pneumatiky vyvážiť.

Odporúčame prejsť pár km a vykonať kontrolu utiahnutia matíc kolies. Pri doťahovaní matíc už netreba auto zdvíhať heverom. Prajeme veľa najazdených kilometrov v zdraví!

Varovanie

Pamätajte, že zo zákona musí mať vzorka zimnej pneumatiky minimálnu hĺbku 4 mm!

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button