Ako vybrať zdravú obuv?
Zdravá obuv je taká, ktorá dáva nohám oporu, netlačí, nespôsobuje otlaky a odreniny, umožňuje prirodzený pohyb. Jedným slovom, vybrať zdravú obuv znamená, že vám musí padnúť. V dnešnej dobe je v obchodoch s obuvou rozmanitá ponuka topánok pre bežné nosenie, pre voľný čas, pre večer alebo špeciálna ponuka topánok pracovných. Vybrať si topánky by nemal byť žiadny problém. Pár rád ale príde vhod.
Zdravú obuv hľadajte medzi tými koženými
Možno je to trochu vysoko mierené vzhľadom k ponuke v tomto sortimente a cenovým parametrom. Ale koža je prírodný materiál a umožňuje, aby sa vzduch dostal dobre k nohe a netvorila sa vlhkosť v topánke. Vplyvom vlastností tohto prírodného materiálu sa vlhkosť dobre odparuje.
Negatívny aspekt je ten, že kožené podrážky sú chúlostivé na vlhkosť a teda príliš dlho nevydržia. A nie sú protišmykové, ako gumové a umelohmotné podrážky. Prijateľným kompromisom sú preto kožené topánky s gumenou podrážkou alebo podrážkou z umelej hmoty.
Tieto podrážky topánok môžu byť opatrené ľubovoľným tvarom povrchu, ako sú napríklad profilované podrážky.
Topánky z umelej hmoty radšej nie
Zvršky topánok z umelej hmoty by mali byť len výnimkou, pretože noha sa v nich parí. Vznikajúcu vlhkosť odvádzajú von úplne nedostatočne.
Vlhkosť sa vo vnútri stále udržuje a po určitej dobe sa na koži chodidiel alebo medzi prstami nôh môžu objaviť nepríjemné plesňové ochorenia, v lepšom prípade vyrážka, pľuzgiere a podobne.
Topánky pre turistiku a behanie
Tieto topánky musia zaručovať nohám nielen pevnosť, ale musia ich súčasne chrániť pred možnými úrazmi. Takže sú topánky opatrené zosilnením špičky a päty.
Musia udržiavať nohy v optimálnej teplote aj za extrémnych klimatických podmienok, v snehu a mrazu. Mali by mať zvláštne protišmykovú podrážku. Výhodou sú odľahčené topánky.
Ako vybrať zdravú obuv pre šport a behanie?
Na tenis či behanie by tieto topánky mali vyhovovať špeciálnemu zaťaženiu dolných končatín, hlavne v oblasti päty.
Topánky určené na trvalé nosenie nie sú pre tieto športové aktivity vhodné.
Obuv na voľný čas
Takéto topánky nosíme najviac a najradšej. Je veľký výber a môžeme si zvoliť topánky z odľahčeného materiálu.
Nepozerajte sa len na aspekt módne, čo je skôr problém u žien, ale aby tieto topánky poskytovali nohe dostatočnú oporu.
Všímajte si aj podrážku, ktorá by mala byť profilovaná, lebo viac zaručuje istú chôdzu a je vhodná aj do terénu. Prečítajte si aj články ako prať tenisky a ako vyčistiť brúsenú kožu.
Musíte nosiť dlhodobo gumáky?
Ak áno, gumové čižmy by mali mať dostatočné vetranie. Pomôžu aj vlnené ponožky, ktoré sa postarajú o satie veľkej časti vznikajúcej vlhkosti.
Do topánok sa nedá dorásť
Nákup detských topánok je špecifickým problémom. Mali by ste deťom kupovať topánky na skutočnú veľkosť ich nôh.
Úvaha typu: „Veď do nich dorastie“, nie je na mieste. Mohli by ste tým spôsobiť dieťaťu pretrvávajúce problémy. Zle sa mu bude chodiť a vypestuje si nesprávne návyky pri chôdzi.
A ako vybrať zdravú obuv spomedzi ženských opätkov?
Je pochopiteľné, že diktát módy vás ovplyvňuje, možno sa v nich cítite dobre. Ale topánky na podpätku nenoste stále, vystriedajte ich pohodlnejšou obuvou.
V topánkach s vysokými podpätkami sú nohy nútené zotrvávať v neprirodzenej polohe.
Zároveň pri chôdzi v týchto topánkach sa nakláňate ľahko dopredu, ohýbajú sa mierne kolená, aby sa udržala rovnováha. Tým sa prehlbuje normálne zakrivenie chrbtice a chrbtica trpí. Preto permanentné nosenie obuvi s vysokými podpätkami je nevhodné.