Auto-moto

Ako správne upevniť autosedačku?

návod ako správne pripevniť autosedačku v auteDetská autosedačka je najdôležitejším bezpečnostným prvkom, ktorý chráni dieťa počas jazdy vo vozidle. Osveta urobila svoje a dnes už takmer každý rodič vie, že dieťa musí sedieť v autosedačke, ktorá prináleží jeho veku, váhe a výške. Veľký dôraz sa kladie na to, ako správne pripútať dieťa v autosedačke, no častokrát sa zabúda, že veľmi dôležité je aj to, ako správne upevniť autosedačku vo vozidle.

Spôsob, akým sa autosedačka v aute upevňuje, sa líši v závislosti od kategórie autosedačky, umiestnenia vo vozidle, vybavenosti samotnej autosedačky a tiež aj od toho, akú normu autosedačka spĺňa (ECE R44/04 alebo ECE R129).

Ak ste si dali s výberom kvalitnej autosedačky skutočne záležať, umiestnite ju správne, lebo iba tak môže spĺňať svoju funkčnosť a poskytovať maximálnu ochranu v prípade kolízie automobilov.

Dobrým nápadom je zabezpečiť základné potreby pre bábätko už pred jeho narodením. Detské kočíky alebo autosedačky sú absolútnou nevyhnutnosťou.

Čo by ste mali vedieť o detskej autosedačke?

  1. Pred prvou inštaláciou autosedačky do vozidla si starostlivo prečítajte priložený návod na použitie, dodržiavajte pokyny na štítkoch autosedačky a ak máte pochybnosti, prezrite si inštruktážne videá na internete alebo so svojimi otázkami kontaktujte výrobcu (distribútora).
  2. Autosedačka by mala byť v aute pripevnená, aj keď v nej dieťa nesedí. Voľne položená by vás pri havárii mohla zraniť.
  3. Najbezpečnejšie miesto vo vozidle je stredné zadné sedadlo.
  4. Dobre upevnená detská autosedačka sa na sedadle nehýbe.

Aké odlišnosti majú jednotlivé kategórie?

Kategória 0+  – pre deti od 0-13 kg

Škrupinová autosedačka (známa ako „vajíčko“) sa musí umiestňovať proti smeru jazdy, kým dieťa nedosiahne nedosiahne hmotnosť 9kg.

pekná modra autosedačkaAk spĺňa normu ECE R44/04, stabilne sa položí na sedadlo a cez jasne označené vodiče sa prevedie trojbodový bezpečnostný pás, ktorý sa musí maximálne dotiahnuť, aby sa vajíčko v danej pozícii nehýbalo alebo nenakláňalo.

Najlepšie autosedačky z posledných rokov už spĺňajú normu ECE R129 a ich súčasťou je teda aj základňa s ISOFIXOM. Isofix konektory sa zachytia priamo do konštrukcie sedadla, pevne sa prepoja s vozidlom a vajíčko sa iba „naklikne“ do základne. Nie je potrebné fixovanie bezpečnostným pásom. Nezabudnite aktivovať bočnú ochranu autosedačky, ktorá pohlcuje energiu pri bočnom náraze.

Dieťa je v oboch prípadoch pripútané vlastným bezpečnostným systémom autosedačky. Vajíčko môžete prepravovať aj na mieste spolujazdca. Je však dôležité, aby ste predtým vypli airbag.

Kategória I –  pre deti od 9-18 kg

I v tejto skupine nájdete rôzne spôsoby osadenia autosedačky do vozidla – s Isofixom alebo bez Isofixu, kedy bezpečnostný pás vediete poza sedaciu časť a je dôležité ho zachytiť cez všetky bezpečnostné poistky. Toto mnoho rodičov ignoruje a ramenný pás (častokrát i pokrútený) zachytia nedbanlivo. Sedacia časť sa potom pri kolízii môže preklopiť dopredu.

V súčasnosti sú na trhu autosedačky, ktoré už môžu byť proti smeru jazdy otočené omnoho dlhšie. Majú inovatívne navrhnuté základne s Isofixom a tak v nej má dostatok priestoru pre nohy aj 3 ročné dieťa. Testy autosedačiek totiž jasne dokázali, že pri umiestnení autosedačky v protismere jazdy sa riziko zranenia dieťaťa znižuje až o 95%.

Kategória II/III – pre deti od 15-36 kg

Posledná hlavná kategória má najjednoduchšiu inštaláciu – ak je autosedačka vybavená Isofix konektormi, jednoducho ju napojíte na konštrukciu sedadla a dieťa pevne pripútate ramenným pásom. Ak Isofix nemá, zachytávate autosedačku spolu s dieťaťom ramenným pásom. Ramenný pás musí byť napnutý, vedený cez označené vodiče a nemal by sa v žiadnom mieste pretáčať.

Kvalitné autosedačky sú vybavené sklopným Isofix systémom, čo znamená, že majú univerzálne použitie do takmer všetkých typov áut.

Chcete vedieť ako sú na tom kočíky? Pozrite sa na zoznam najlepších kočíkov, ktoré sme pre vás vybrali na Rankito.sk

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button