Ako si vybrať

Ako vybrať krbové kachle?

ako vybrať krbové kachle Krbové kachle sú krásnym a efektívnym doplnkom interiéru. Kachle sú zdrojom príjemného tepla a vytvárajú útulnú atmosféru. V zime citeľne odľahčujú ekonomickú náročnosť hlavného kúrenia a hospodárne ho dopĺňajú. Plánujete nákup krbových kachlí? Rozhodne to nie je tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Úlohu pri výbere krbových kachlí totiž hrá hneď niekoľko faktorov, ktoré je nutné si pred samotnou kúpou uvedomiť. Až potom možno vyberať z ponúkaných typov a dizajnov krbových kachlí. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vhodné krbové kachle vybrať. Prinášame pár tipov, ktoré sa vám pri výbere krboch kachlí sa môžu hodiť.

Tipy ako si správne vybrať krbové kachle

V závislosti od konštrukcie a použitej technológie môžu vydávať dva druhy tepla – sálavé a konvekčné. U sálavých kachlí hlavné teplo vychádza do okolia cez sklenené okenné ohnisko a efekt je porovnateľný so slnečným žiarením alebo táborákovým ohňom.

Konvekčné kachle teplo uvoľňujú do celej miestnosti a ďalej do celého domu cez vzduchové otvory v obložení.

Určte si hlavné kritéria, ktoré majú krbové kachle spĺňať

krbové kachleHlavným kritériom by mal byť rozhodne výkon krbových kachlí.

Samozrejme platí, že do starších domov patrí výkon čo možno najväčší, zatiaľ čo do kvalitne izolovaných novostavieb môžete v tomto smere zo svojich nárokov výrazne zľaviť, pretože budú úplne vyhovovať aj kachle s menším výkonom.

Pre orientáciu v tomto smere sa dá počítať s tým, že výkon 1 kW pohodlne vyhreje 40 metrov kubických v izolovanom dome.

Rozhodne sa neoplatí kupovať zbytočne vysoký výkon, pretože potom budete mať vo svojom dome výrazne prekúrené. Takže je to zbytočná investícia, v tomto prípade.

Na aké palivo chcete mať krbové kachle

Druhým kritériom pri výbere krbových kachlí je tiež to, ujasniť si, čím vlastne budete chcieť kúriť. Hoci je tým najčastejším materiálom samozrejme drevo. Ale ako to už býva, nie je drevo ako drevo. V tomto ohľade najviac vyhovuje kvalitné a suché tvrdé drevo alebo ekobrikety.

Na rozdiel od ostatných prípadov tvrdé suché drevo a ekobrikety lepšie horia, ale samozrejme tiež nevydávajú nepríjemný čierny dym, ktorý je typický pre zle usušené drevo.

Na trhu je možné zohnať tiež krbové kachle na spaľovanie uhlia a uhoľných brikiet, tie sa však zvyknú rýchlo zaniesť a byť špinavé a treba ich častejšie čistiť.

Umiestnenie kachlí

Tretím a nemenej dôležitým kritériom je rozhodnutie, či krbovými kachľami chcete vykurovať len jednu miestnosť – potom vám stačia iba obyčajné krbové kachle, alebo nimi chcete vykurovať celý byt alebo dom – v tomto prípade je potrebné zaobstarať krbové kachle s teplovodným výmenníkom, ktorý je možno pripojiť na rozvod tepla.

Nezabudnite si namerať správne rozmery krbových kachlí

Ak máte jasno, nezostáva teda než prejsť k tej najpohodlnejšej časti, a to vybranie rozmerov a veľkostí.

V tomto ohľade nie sú žiadne jasne dané pravidlá a záleží tak na vkuse každého z vás.

S rozmermi samozrejme súvisia rozmery dreva, ale to na každej píle dodávajú v rôznych veľkostiach, takže nemusíte mať obavy, ani ak kúpite skutočne malé krbové kachle.

Ďalšie kritéria pri výbere kachlí

A pri výbere krbových kachlí tiež venujte veľkú pozornosť priemeru dymovodu kachlí, ktorý musí zodpovedať priemeru vášho komína.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button