Domácnosť

Ako skladať a sušiť drevo do krbov?

ako sušiť drevoPre zakurovanie v krboch je vždy potrebné sušiť drevo. Jedine keď je drevo suché, tak má ideálne vlastnosti a vysokú výhrevnosť. Ak by bolo vykurovacie drevo ešte mokré, tak by sa vám vlhké sadze usadzovali v komíne, drevo by produkovalo oveľa viac dymu a tiež by jeho výhrevnosť bola minimálna. Jedine správnym skladaním a sušením dosiahnete potrebné vlastnosti dreva. Ako skladať a sušiť drevo do krbov?

Kde a ako sušiť drevo do krbu?

Vždy si určte miesto, kde budete sušiť drevo, najideálnejšie sú šopy alebo drevárne. Ak nič také nemáte, tak sa ponúka priestor pozdĺž domu alebo na vytýčené priestranstvá, ktoré budú slúžiť len pre sušenie dreva.

sušiť drevoDrevo nesmie počas sušenia prísť do kontaktu s vodou, vždy dajte pozor, aby drevo neležalo na zemi. Podložte ho paletami alebo doskami či iným drevom, ktoré bude kolmo k vyrovnanému drevu. Od krajiny dokáže drevo nasiaknuť veľa vody a tak je potrebné, aby od zeme prúdil vzduch.

V drevárni, ani pozdĺž domu nemusíte zastrešenie riešiť, pretože drevo chráni strecha, ale ak je drevo na voľnom priestranstve, tak sa k nemu nesmie dostať dážď.

V najhoršom prípade použite plachtu, ktorú pevne napnite cez zrovnané drevo. Problémom plachty však je, že sa na nej zráža voda. Ideálnou možnosťou je postavenie základnej konštrukcie so skosenou strieškou, z ktorej bude voda stekať preč.

Spracovanie, ukladanie a štiepenie dreva

sušenie drevaAk skladáte drevo do kôpok, tak sa nejedná o ideálnu možnosť, pretože drevo uprostred kôpky zle vyschne. Vždy drevo zrovnajte do radov, ktoré budú medzi sebou vzdialené 5-15 cm, aby medzi nimi mohol prúdiť vzduch.

Drevo musí byť vždy rozštiepené aspoň na základné diely. Ak by ste nechali zrovnané celé kláty, tak tým výrazne predĺžite dobu sušenia.

Nikdy spoločne neukladajte tvrdé a mäkké drevo. Tvrdé drevo ako je dub, alebo buk, schne oveľa dlhšie ako mäkké drevo akým je smrek, borovica a iné.

Doba sušenia dreva do krbu

Na drevo nemyslite na poslednú chvíľu, ale minimálne pol roka pred začiatkom vykurovacej sezóny. Úplne ideálna doba sušenia je 1 rok pre mäkké drevo a 2 roky pre tvrdé drevo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button