Úvod / Ako si vybrať / Ako si vybrať markízu?

Ako si vybrať markízu?

ako si vybrať markízuAko si vybrať markízu – rady a tipy. Markízy sa na Slovensku používajú čoraz častejšie. Dôvodom je hlavne zaujímavý dizajn, praktickosť a jednoduché ovládanie. Markízy efektívne zatienia predzáhradky, terasy, balkóny, výkladné skrine atď. Látky, z ktorých sa markízy vyrábajú, sú impregnované, aby zostala zachovaná ich pôvodná farba a zvýšila sa ich odolnosť voči plesniam a nečistotám. Poďme sa pozrieť, aké typy markíz si môžete zaobstarať, akú farebnú kombináciu zvoliť a na čo sa taká markíza hodí.


Čo potrebujete ak si chcete vybrať markízu

Ak si chcete vybrať markízu, ktorá bude stopercentne plniť svoj účel a bude zároveň kvalitná, mali by ste si ochotne nechať poradiť pri jej výbere.

Typy markíz – ktorú si vybrať

Výber markízy je zásadne ovplyvnený tým, kde bude umiestnená. Markízy možno potom rozdeliť z dvoch hľadísk. Podľa typu ramien alebo podľa typu konštrukcie.

Podľa typu ramien sa delia takto

vhodný výber markízyVýsuvné markízy. Tieto markízy sú ideálne pre zatienenie terás, balkónov či otvorených priestranstiev. Vysúvajú sa a v prípade potreby sa dajú jednoducho zatiahnuť. Výklopné markízy.

Tieto markízy majú postranné zdvíhacie ramená, ktoré sa ukotvujú priamo do steny a zaisťujú tak stabilitu markíz. Tento typ je vhodný pre zatienenie okien, balkónov, výkladných skríň a terás malých rozmerov.


Podľa typu konštrukcie sa markízy delia takto

Otvorené markízy

Konštrukcia otvorenej markízy ani látka nie sú kryté. Takéto markízy sa musí dať tam, kam na ne pri zatiahnutí nebude pršať. Napríklad na balkón, pod striešku, pod previs strechy a pod.

Polokazetové markízy

výber markízyTieto markízy v sebe ukrývajú to najlepšie z kazetových a klasických markíz. Pri zatiahnutí markízy je chránený len hriadeľ s látkou, ramená idú vidieť. Oproti kazetovej markízy je tu výrazne ľahšia konštrukcia aj nižšia cena.

Kazetové markízy

Kazetové markízy sú najdrahšie a najlepšie riešenie markíz. Kazeta je nosným profilom a pri zatiahnutí tak je pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi chránená látka aj ramená.

Navyše je k nim možné nainštalovať aj veterné čidlá, ktoré markízu v prípade silného vetra automaticky stiahnu. Kazetové markízy sú veľmi elegantné a inštalovať ich môžete prakticky všade.

Okrem vyššie uvedených typov existujú ešte tieto markízy

Zvislé markízy

Jedná sa o fasádne predokenné markízy, ktoré sú podobné ako rolety či ďalšie typy zatienenia. Majú rovnakú funkciu, teda zatieniť okná proti slnku.

Samostatne stojace markízy

Samostatné markízy sú ako slnečníky, len môžu byť väčšie a pevnejšie. Zohnať ich môžete v rôznych veľkostiach a farbách.

Akú vybrať farbu a ovládanie markíz

Predajcovia markíz ponúkajú široké spektrum farieb. Môžete kombinovať najrôznejšie farby zo vzorkovníka RAL. Markízy môžete zladiť s fasádou domu, môžete sa tiež dohovoriť na farbe so susedmi, aby bytový dom vyzeral zladene.

Z praktického hľadiska je potrebné si uvedomiť, že svetlo žltá farba napríklad prepúšťa viac svetla, na hnedej markíze zase nepôjdu vidieť nečistoty. Čo sa týka ovládania, tak všeobecne sa odporúča u polokazetových a kazetových markíz zvoliť motorické ovládanie.

Oproti ručnému ovládaniu kľukou je toto nielen jednoduchšie a pohodlnejšie, ale aj plynulejšie a šetrnejšie ku konštrukcii.

Tipy


Ak ste sa rozhodli vybrať markízu, preverte si dodávateľa markíz. Najlepšie je zvoliť predajcu, ktorý okrem internetových stránok prevádzkuje tiež kamenné predajne, kde sa môžete prísť osobne poradiť a vybrať si z katalógu. Na internete farby vždy vyzerajú inak ako v skutočnosti.

Ako si vybrať markízu?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

omietanie tehly

Ako naniesť hrubú omietku?

Pri renovácii bytu či domu nás skoro vždy trápi napnutý rozpočet. Nie každý si môže …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.