Domácnosť

Aké ručné náradie má mať správny domáci majster?

ručné náradie domáceho majstraAko správni domáci majstri by ste mali mať po ruke aspoň základný zoznam ručného náradia, s ktorým hravo opravíte drobné nedostatky v domácnosti. Nikdy totiž neviete, čo sa pokazí. Je potom zlé zistiť, že práve nemáte po ruke vhodné kladivko, či kliešte. V tomto článku sa dozviete, aké ručné náradie má mať doma pre prípad potreby každý poriadny chlap.

Kladivo – základné ručné náradie

Základom je kladivo. Ide o ručné náradie, s ktorým dokážete opraviť celý rad vecí, vrátane vystupujúcich klincov a pod.

Okrem toho sa vám hodí v okamihu, keď si manželka domov prinesie nový obraz a bude ho chcieť zavesiť. Vďaka kladivku a klincom jej urobíte radosť behom pár sekúnd.

Kliešte v rôznych variantoch

Ďalšími potrebnými pomôckami sú určite kombinačky a klasické kliešte. Nemusí sa jednať o žiadne profesionálne náradie, aj s obyčajnými kombinačkami toho spravíte veľa, pritom vám pokojne vydržia niekoľko rokov.

Okrem kombinačiek možno odporučiť strihacie kliešte, ľudovo nazývané štiepačky. Nimi dokážete hravo prestrihnúť silnejší drôt, na ktorý už kombinačky jednoducho nestačia.

Nezabudnite na sadu skrutkovačov 

skrutkovačJe vhodné mať doma sadu skrutkovačov. Existuje ich celá rada. Či už, čo sa týka veľkostí, či tvarov. Každý kutil pozná rozdiel medzi plochým a krížovým skrutkovačom.

Je otázkou, na koľko oba typy v domácnosti využijete. V každom prípade odporúčame zaobstarať si skôr celú sadu skrutkovačov.

Moderné produkty majú nastaviteľné koncovky, takže ich jednoducho podľa potreby vymeníte. Koncoviek v kupovaných sadách býva obvykle 6. To je pre účely bežného amatérskeho remeselníka úplne postačujúce.

Do dielne patria aj pílky a kľúče

pílka na drevoAk máte doma dielňu, v ktorej čas od času vyrábate nejaký kus nábytku, je nutné pristupovať aj k rezaniu materiálov. Na to sa najlepšie hodia pílky na drevo a železo.

Dôležité je, aby mali dostatočne pevnú a stabilnú rukoväť. Kvalitu práce zabezpečí jedine ostrá čepeľ.

Na koncovú úpravu rezaného materiálu je praktické si zaobstarať pilník, prípadne brúsny papier na opracovanie a uhladenie dreva.

Niekedy je potrebné dotiahnuť skrutky. Na tento účel poslúžia kľúče. Ideálny je typ kľúčov, ktoré je možné používať obojstranne, stačí prepnúť smer otáčania.

Ako sa vyhnúť zložitému nákupu

Ako vidno, aj základný zoznam náradí obsahuje spolu dosť vecí. Aby ste na nič nezabudli, dá sa zakúpiť taška na náradie, ktorá obsahuje takmer všetko potrebné. A ak nie, stačí už len dokúpiť zvyšok.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button