Ako si vybrať halovú obuv?
Halové športy sú dnes stále populárnejšie, avšak tiež v nich zaznamenávame vo svete stále väčšie úspechy, napríklad vo floorballe. Pre pohyb v hale je však omnoho dôležitejšie vybrať halovú obuv, pretože také topánky do haly nielen umožňujú pohyb, ale chránia aj nohu pred úrazmi. Zlým výberom si môžeme nielen sťažiť pohyb, spôsobiť si bolesť v oblasti päty či celého chodila ale aj prísť k úrazu, a to vinou šmyku alebo natiahnutia niektorých svalov alebo šliach.
Ako vyzerá správna halová obuv?
Sú vyrábané špeciálne obuvi pre niektoré halové športy, ale zásady výberu sú pre všetky rovnaké.
Podošva a medzi podošva na halovú obuv musí byť pevná, podošva by mala byť gumená a medzi podrážka z pružnej mikro-poréznej hmoty by mala mať hrúbku asi 2,5 až 3 cm v priehlavkovej oblasti a 3,5 až 4 cm v päte. Dohromady by podošva a medzi podrážka mali mať tvar pripomínajúci misku.
Priľnavosť na povrchu
Protišmyková vlastnosť halovej obuvi, čiže priľnavosť je závislá na druhu gumy a vlastnostiach povrchu.
Pretože povrchy sú rôzne, je dobré využiť vlastných skúseností alebo skúseností priateľov. Dezén podrážky nie je pre priľnavosť tak dôležitý, ako by sa zdalo.
Dajte si záležať na tom, aby ste sa pri behu nešmýkali, môžete dôjsť k úrazu.
Akú farbu si vybrať na halovú obuv?
Farebnosť podošvy je skôr vizuálna záležitosť. Farbu na halovú obuv môžete mať akú chcete ale podošva by nemala byť čierna, aby nerobila na podlahe čierne šmuhy, mala by byť tzv. ne-farbiaca, čo je označené ako „NON MARKING“. Obvyklé farby sú žlté či žltohnedé.
Medzi podošva
Medzi podošva by mala byť stabilná, pretože u lacných topánok sa používajú rôzne mriežky, ktoré sa rúcajú a spôsobujú napríklad otlaky alebo úplnú nepoužiteľnosť topánky.
Halové topánky nemávajú zvyčajne špeciálne tlmiče rázovej energie, aké sa používajú napríklad pre tenis.
Špičky a vršok halovej obuvi
Široká a tuhá špička je pre športovú halovú obuv úplne potrebná, najmä pre halový futbal, ale aj u športov, kde sa nohou priamo nehrá, pretože chráni prsty a tak aj celé chodidlo pred úrazmi.
Špička sa dnes už nevyrába z textilu, ale väčšinou z gumy. Obdobné zásady platia aj pre pätu.
Zvršok obuvi by mal byť priedušný a súčasne pevný, preto pravá koža nemusí byť najlepšia.
Väčšinou je zvršok zložený z dielcov z rozličných druhov textilných úpletov s koženkovými či usňovými dielmi.
Na halovú obuv sú potrebné šnúrky
Šnúrky zabezpečujú bezpečný pohyb po hracej ploche a teda aj pri behu, dokonalú fixáciu obuvi, takže o inom spôsobe, ako sú napríklad suché zipsy, ani neuvažujte. Prečítajte si aj články ako vyčistiť biele topánky a ako prať tenisky.
Podšívka pre halovú obuv
Podšívka by mala byť textilná, používajú sa aj tzv. podšívkové zlepence čiže „sendviče“. To sú lícové úplety zmäkčené a podlepené molitanovou vrstvou.
Diely v oblasti päty a klenbová partia okolo vykroja nohy a jazyka by mala byť obtiahnutá ďalšou separovanou molitanovou vrstvou.