DomácnosťNávody

Ako si zorganizovať upratovanie?

upratovanieRady a tipy ako si zorganizovať upratovanie. Snom každého z nás je, aby sme upratovanie domácnosti zvládli čo najrýchlejšie a nestrácali zbytočne čas. Keď upratovanie dobre zorganizujete a nebudete si pridávať zbytočnú prácu, nie je to zas taká dráma. Ako si teda upratovanie naplánovať a ako by jednotlivé činnosti na seba mali nadväzovať? Prinášame vám pár tipov ako to zvládnuť s prehľadom.

Čo budete potrebovať ak si chcete zorganizovať upratovanie:

  • čistiace prostriedky
  • vysávač
  • mop
  • skladacie schodíky
  • voda
  • utierky

Najskôr si spravte plán na upratovanie

Efektívne upratovanie si žiada jasne daný plán. Ak budete neustále odbiehať od jednej úlohe k druhej a vyčistené okná si znovu zašpiníte prachom, ktorý sa zdvihne pri zametaní podlahy, potom si možno čoskoro začneme pripadať ako blázon a upratovanie vzdáte.

Stačí pritom dodržať niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktoré vám upratovanie zrýchli a všetko pôjde ako po masle.

Najprv si pripravte k upratovaniu všetko, čo budete potrebovať. Je lepšie zistiť, že vám niečo chýba včas, a dokúpiť to. Skontrolujte hlavne, či máme vhodné čistiace prostriedky, pretože každý povrch pri upratovaní potrebuje niečo iné.

Vytrieďte veci

Najskôr by sme sa mali zamerať na vytriedenie všetkého starého a sezónneho vybavenia (letné a jesenné dekorácie či staré časopisy) a oblečenie.

To znamená prejsť komoru, šatník alebo šatníkovú skriňa a roztriediť nepotrebné odevy aj obuv.

Veci, ktoré sú zničené, poškodené, nepotrebné, vyhoďte alebo darujte.

Buďte nemilosrdní, pretože ak si pri každej druhej veci poviete „to sa bude ešte hodiť“, nikdy poriadok nebudete mať. Na túto činnosť si pokojne vyčlenite jeden deň.

Vyprať a vyčistiť – ľahké práce aj pre deti

Potom by sa naša pozornosť mala sústrediť na zvesenie a vypranie textílií. Ide napríklad o záclony, posteľnú bielizeň alebo obliečky na dekoratívne vankúšiky, kde sa usadzuje prach. Nasleduje vymetenie pavučín a prachu aj zo zle dostupných kútov (napríklad za nábytkom) obývacích priestorov a chodieb.

Do týchto prác zapojte deti. Sú to jednoduché práce, ktoré zvládnu a vám ubudne zo zoznamu činností. Toto môžete pokojne spraviť naraz, alebo si to rozdeľte na jednotlivé miestnosti. Potom si spravte hromadný prací deň.

Pri vytieranie je potrebné zamerať sa aj na správny návlek na mop. Ak máte parkety, je dobré zvoliť návlek určený na citlivé podlahy. Ak máte plávajúce podlahy, lino alebo dlažbu, siahnite po univerzálnym návleku. Na suché vytieranie existujú špeciálne návleky fungujúci na elektrostatické báze, ktoré sú vhodné na suché stieranie nečistôt a chlpov domácich maznáčikov.

Čistenie okien a radiátorov bez nervov

Ani čistenie okien, nemusí nutne znamenať pohromu. Ani umývanie žalúzií a radiátorov už nemusí byť náročné, ak použijete produkty určené špeciálne na tento typ upratovania.

Upratovanie obývačky

vysávanieObývacia izba by mala byť relatívne jednoduchá. Začnite najprv umývaním okien, respektíve umyje rámy a parapety, až potom samotné skla.

Zveste záclony a dajte ich vyprať. Ani tu nezabudnite, že sú zásuvky a skrinky, kde sú určite nahromadené zbytočnosti. Je lepšie utrieť prach predtým, než sa pustíte do vysávanie, a to špeciálne navlhčenou utierkou.

Upratovanie spálne

V spálni pristúpte najprv k prezliekaniu perín a vankúšov. Okno môžete umyť pred prezliekaním alebo po tom, to je na vás, odporúčam až na koniec, pred vysávaním, pretože sa víry prach.

Potom zotrite police, skrine a až potom sa chopte vysávača. Opačné poradie je nevýhodné, pretože keď meníte obliečky, víri sa prach.

Upratovanie kuchyne

Kuchyňa je na upratovanie náročnejšia. Keď je čas, upracte dôkladne vnútro kuchynskej linky. Inak zostaňte opäť pri tom, že stačí utrieť skrinky zvonku.

Vyčistite dlaždice a všetky ďalšie povrchy. Na čistení sporáka a chladničky si dajte záležať, a dbajte na to, aby ste použili vhodné čistiace prostriedky. Drez a odkladacie plochy udržujeme priebežne čisté.

Upratovanie kúpeľne a toalety

generálne upratovanieVeľa úsilia vyžaduje kúpeľňa a toaleta. Tu je nutné vyčistiť škáry medzi dlaždicami a obkladačkami, vyleštiť zrkadlá a sklenené poličky.

Samozrejmosťou je vydrhnúť dôkladne vaňu aj umývadlo, ale ešte predtým poriadne vyčistiť odpady. Toaletu by sme mali udržiavať v čistote priebežne, avšak pri generálnom upratovaní ju neoklamete. Nech vám ide práca od ruky!

Ďalšie tipy ako si zorganizovať upratovanie

  • Pripravte si k upratovaniu rezervné gumové rukavice.
  • Pri práci s chemikáliami sa držte návodu a ak je to nutné, vetrajte!

Varovanie

Čistiace prostriedky nenechávajte bez dozoru, najmä keď máte doma malé deti alebo domáce zvieratá!

Pri upratovaní dodržujte všetky zásady bezpečnej práce, najmä keď pracujete s chemikáliami alebo používate skladacie schodíky.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button