AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako odvzdušniť kúrenie?

Ako odvzdušniť kúrenie?

odvzdušniť kúrenieHovorí sa, že kúrenie je srdcom domu. A ako sa musíte dobre starať o svoje srdce, mali by ste sa tiež starať o kúrenie (radiátor). Súčasťou tejto starostlivosti je aj odvzdušnenie kúrenia. Návod ako správne odvzdušniť kúrenie v byte krok za krokom.


Kedy je potrebné odvzdušniť kúrenie?

Kedy musíte túto súčasť údržby kúrenia vykonať? Najvhodnejšia doba je samozrejme pred začiatkom vykurovacej sezóny, aby kúrenie mohlo počas tejto sezóny kvalitne plniť svoju funkciu.

odvzdušnenie kúreniaPri napúšťaní vody do vykurovacieho systému sa totiž do trúbiek a telesa kúrenia dostáva spolu s vodou tiež vzduch. Vzduchové bubliny potom spôsobujú to, že nemôže vykurovací systém dobre vykurovať byt či dom.

Zavzdušnené kúrenie

Zavzdušnené kúrenie spoznáte tak, že nekúri ani vtedy, ak ho pustíte naplno, časť kúrenie je teplá a časť je studená alebo podľa špliechania vo vnútri radiátora.


Ako postupovať pri odvzdušnení kúrenia

Ak chcete odvzdušniť kúrenie tak priamo nato sa používa špeciálny ventil, ktorý je určený na tento účel. Pred uvoľnením ventilu si pod neho nezabudnite dať napr. vedro a do ruky si vezmite aj dobre savú handru, pretože zakaždým pri odvzdušňovaní z kúrenia vytečie väčšie či menšie množstvo vody.

odvzdušnenie radiátoraOdvzdušňovací ventilček necháme uvoľnený až do doby, než z neho začne vytekať voda. Bohužiaľ sa ani odborníci stále nezhodli na tom, či je vhodnejšie vykonávať odvzdušnenie kúrenia pri vypnutom alebo zapnutom termoventile, možné je teda použiť obe varianty.

Ak odvzdušňujete kúrenie v rodinnom dome, odvzdušníte týmto spôsobom postupne všetky radiátory, pričom musíte začať od najnižšie položených po tie najvyššie položené.

Čo ak bývate v panelovom dome?

Ak bývate v panelovom dome, tu vykonávajú odvzdušnenie vykurovacej sústavy iba obyvatelia najvyšších poschodí. Napriek tomu je veľmi vhodná spolupráca všetkých bytových jednotiek v stúpačke, aby v čase chystaného odvzdušnenia sústavy pustili termoventily na svojich radiátoroch naplno.

Na čo netreba zabudnúť


Po vykonaní odvzdušnenia je treba do systému dopustiť, alebo zo systému vypustiť určité množstvo vody tak, aby tlak vody v ňom bol v predpísaných medziach.

Spravidla je potrebné odvzdušňovania vykonávať opakovane, aby  sme dosiahli požadovaný výsledok.


Mohlo by vás zaujímať

Ako modernizovať obývací priestor a na čo sa v prvom rade zamerať?

Obývačka je miestnosť, kde trávime najviac času. Vzhľadom na to, že dni sa začínajú rapídne …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.