Ako si vybraťŠport

Ako si vybrať snowboard?

Ako si vybrať snowboardVýrobcovia snowboardov sú predháňajú s technológiou, kto má na svojich snowboardoch lepšiu, lákajú na nezameniteľnú jazdu na zasnežených kopcoch aj na atraktívny dizajn. Vybrať si v obchode snowboard, s ktorým budete spokojní – to je naozaj náročná úloha. Ja som sa jej zhostila za vás a poradím vám ako si vybrať snowboard.

Podľa čoho si vybrať snowboard:

Štýl jazdy

Snowboarding – to je mladý šport oslavujúci dynamiku, energiu a slobodu. Niet divu, že aj výrobcovia a maloobchodníci sa snažia prilákať mladých ľudí. Pozrite sa do katalógu so zimnou výbavou.

Mladí snowboardisti zachytení v nekonvenčných perspektívach hovoria samy za seba. Nenechajte sa však pri výbere snowboardu pokúšať reklamnou propagandou. Snowboard by mal slúžiť svojmu účelu a okrem iného … mali by sa vám páčiť. Bude vás totiž sprevádzať pri euforických pocitoch a pôžitkov z rýchlej jazdy.

Allmountain, freestyle alebo freeride

Ak chcete vybrať snowboard, premýšľajte o tom, čomu sa budete chcieť venovať. Lákajú vás skoky a triky vo vzduchu, alebo radšej sa držíte pri zemi a chcete si vychutnať neobmedzenú adrenalínovú jazdu v horskom teréne?

Veľa snowboardistov nesprávnym výberom štýlu jazdy už na to doplatila. Väčšinou popraskaným snowboardom, ktorý by ste si mohli už len zavesiť na stenu svojej izby ako pamiatku.

Úplnému začiatočníkovi by mal odporučiť predajca snowboard typu allround (allmountain). Tento typ snowboardu je univerzálny, ale je vhodnejší pre zjazdovky. Môžete si na ňom dovoliť aj nejaký menší skok.

Freestyle snowboardy sú vhodné do snow parkov alebo U-rampy, oproti tomu freeridové snowboardy sú ťažšie a vhodnejšie pre milovníkov voľného zjazdu na horách.

Dĺžka snowboardu

drevené jadro snowboarduDokonca aj vtedy, keď sa vám páči snowboard vášho priateľa a radi by ste mali rovnaké, mali by ste dĺžku najskôr konzultovať s predajcom.

Dĺžka snowboardu by mala byt cca po bradu, ale ťažší jazdci môžu mať ešte o niekoľko centimetrov naviac.

V takomto prípade však nejde o diskrimináciu a osobné poradenstvo nedostávate od predajcov. Tieto údaje sú založené na výpočtoch výrobcu, ktorí sledujú, koľko sily je potrebné vynaložiť snowboardu pri oblúkoch.

Dlhšie dosky sú zvyčajne tuhšie. Snowboardy sa zvyčajne vyrábajú v dĺžkach od 140 do 170 centimetrov. Ak nemáte pokročilú obezitu a nemeriate viac ako 2,5 metra, potom verím, že si určite vyberiete. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na lyžovačku.

Šírka snowboardu

A voľne prechádzame na druhý parameter, ak si chcete dobre vybrať snowboard. Pravidlom je: vyberte si taký široký snowboard, aby vám nepresahovali prsty z dosky. Ako jeden obchodník so snowboardmi odôvodňuje: Ak ryjete špičkou topánky do snehu, tak sa zle jazdí 🙂 Myslím, že toto hovorí za všetko.

Jazdci s väčšími nohami sa nemusia hanbiť ani sa niečoho obávať. Výrobcovia takých snowboardov na nich mysleli a vyrábajú pre nich snowboardy, ktoré sú označené wide (w). Majú jednu veľkú výhodu. Sú širšie – a preto sú vhodné do neupraveného snehu. Širšia doska je vhodnejšia do prašanu, užšie sa lepšie preklápajú na hranu na zjazdovke.

Konštrukcia snowboardu

A tu sa prejavuje kvalita, samozrejme s ňou a cena. Najlepšie sú snowboardy s dreveným jadrom, naopak najhoršie snowboardy s penovým jadrom. A pretože drevo má lepšie vlastnosti a je kvalitnejšie, budete si musieť za to priplatiť.

výber snowboardov v obchodeDrevené jadro vám zabezpečí, že aj v priebehu niekoľkých sezón bude doska flexibilná a bude držať tvar. A pretože pri jazde používame predovšetkým okraje snowboardu, tak aj ich konštrukcia zohráva veľkú úlohu. A to jeho cena …

Rozoznávame dva základné typy konštrukcií: cap a sidewall. Cap poznáte podľa zaoblených prechodov medzi vrchnou laminátovou vrstvou a bokom dosky.

Doska je dobre utesnená proti prenikaniu vody a poskytuje aj dobré vlastnosti snowboardu. Typ sidewall je síce starší, ale používa sa skôr u drahších snowboardov. Vďaka odolnosti proti prepichnutiu. Z bočnej strany dosky (medzi hornou a spodnou vrstvou) je vlepená plastová hmota.

Posledné kritérium ako vybrať snowboard

A aké je posledné kritérium ako vybrať snowboard, keď sa nepozeráme na cenu? Samozrejme, či vás snowboard už oslovil, keď ste vstúpili do obchodu. Snowboard sa vám musí páčiť, čo zvyšuje celkovú spokojnosť. Začiatočníkom prajem čo najmenšie množstvo úrazov. A hor sa na hory! Čo vy na to?

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button