FinancieDomácnosť

Ako ušetriť za vykurovanie?

šetrenie za vykurovanie Trápi vás každoročný nárast cien energií? Myslite ekonomicky a jednoducho, bez námahy môžete ušetriť za vykurovanie nemalé peniaze. A navyše si udržíte svoj komfort. Stačí totiž uskutočniť pár zmien v domácnosti, ktoré zvládne prakticky každý.  Postupujte podľa nasledujúceho návodu a vaša peňaženka bude na tom lepšie.

Návod ako ušetriť za vykurovanie

Odsuňte nábytok od kúrenia

Vidieť to dnes a denne v každej druhej domácnosti. Úplne alebo čiastočne je kúrenie schované za nábytkom, pritom jeho odsunutím môžete dosiahnuť až 10-percentnú úsporu energií. A to rozhodne nie je málo. Ak máte malý rodinný dom, môžete počas vykurovacej sezóny ušetriť viac sto eur.

Vykurovacie teleso by malo mať aj okolo seba dostatok priestoru, nezakrývajte ho ani oblečením, ako majú mnohí vo zvyku. Rovnako tak záclony a závesy by mali zakrývať len okná, nie vaše kúrenie.

Zaťahujte cez noc závesy a žalúzie

ako ušetriť za vykurovanieTaká maličkosť, a znamená toľko. Zatiahnutím žalúzií a závesov v noci zabránite nechceným únikom tepla.

Kým spíte a oddávate sa svojim snom pekne v teple, žalúzie a závesy vám každú hodinu ušetria peniaze. Jednoduché a naozaj šikovné riešenie.

Znížte teplotu o 1 °C

Znížením teploty na vašom termostate o jeden jediný stupeň ušetríte ďalších 6% energie.

Za vykurovaciu sezónu tak môžete ušetriť za vykurovanie vyše 60 eur vo vrecku. A už vôbec nevadí, že to je vrecko vašej manželky. Veď čo je doma, to sa počíta.

Odborníci odporúčajú udržiavať v spálni 18 až 20 ° C. Nižšia teplota má aj veľmi blahodarný účinok na kvalitu spánku. V obývacej izbe si nastavte 20 až 22 ° C, na chodbách 17 až 19 ° C a v kúpeľni si doprajte 22 až 24 ° C.

Po odchode z domu znížte teplotu na 17 ° C

Prečo zbytočne utrácať za energie, keď nie ste doma? Každé ráno pred odchodom do zamestnania znížte teplotu vo vašej domácnosti na 17 ° C a zaškrtnite si vo vašom rodinnom rozpočte ďalšiu úsporu peňazí.

Teplota 17 ° C bohato postačí k tomu, aby steny domu či bytu nevychladli a aby sa domácnosť mohla zase rýchlo vykúriť.

Vetrajte krátko, ale intenzívne

Aj v období mrazov treba sem-tam vyvetrať. Nielen kvôli zdraviu rodiny, ale aj kvôli energetickým úsporám. Vetrajte krátko a intenzívne, aby steny nestačili vychladnúť, preto vetráčka otvorená dve hodiny denne nie je ideálnym riešením ako ušetriť za vykurovanie.

Ani pre skalopevných otužilcov. Navyše málokto vie, že vyššia vlhkosť vzduchu spôsobuje väčší pocit tepla. Vlhkosť vzduchu v rozmedzí 40-50% zaistí pocit tepla o 2-3 ° C vyššia.Proste malý trik s veľkým kúzlom.

Zatvárajte dvere

Znie to ako banalita, ale má svoj účel. Zatvárajte dvere do chladnejších miestností a na chodby . Hneď máte pár desiatok eur. Vyskúšajte a presvedčíte sa sami.

Ďalšie tipy pre náročnejších ako ušetriť za vykurovanie

Základ máme za sebou. Ak ste si urobili zoznam s úlohami podľa tohto návodu a splnili ich, potom si zablahoželajte. Malými trikmi ušetríte desiatky až stovky eur.

Urobiť toho ale môžete oveľa viac, záleží už len na tom, koľko peňazí chcete do úspory za vykurovanie investovať.

Pár tipov navyše ako ušetriť za vykurovanie:

 • vykurovaniezaizolujte strechu proti prenikaniu vlhkosti a prefukovanie, môžete ušetriť až 40% energie
 • zaizolujte okná
 • zateplite steny domu
 • dôkladne izolujte podlahu
 • vstupy do pivnice a na povalu vybavte poklopmi
 • skontrolujte prahy a priestor pod dvermi
 • vykurovaciu sústavu odvzdušňujte a udržujte v čistote – zbavte ju pavučín, prachu a iných nečistôt
 • vymeňte staršie ohrievače za novšie – výmenou vykurovacieho telesa z 80. rokov za nové ušetríte ďalších 15% energií
 • zasklením balkónov zväčšíme „obytný priestor“ a vytvoríme ďalšiu vzduchovú kapsu, vďaka ktorej sa vonkajšie steny menej ochladzujú
 • spotrebu tepla znížia okenice
 • vymeňte okná za nové plastové, vymeňte dvere
 • kúpte si iné kúrenie, využite lacnejšie palivá.

Tipy ako ušetriť na vykurovaní

Môžete si nechať vypracovať energetický audit. Jedná sa o komplexné energetické posúdenie stavu budovy a súčasného spôsobu vykurovania.

Odborníci vám navrhnú opatrenia, ako znížiť výdavky na energiu a ušetriť peniaze. Audit vyjde zhruba na 600 – 1 000 eur. Táto investícia sa vám vráti zhruba do piatich rokov.

Prečítajte si aj články ako ušetriť:

Podobné články

1 komentár

 1. Nám v kúrení najviac škodili okná, boli ešte povodné po majiteľovi od ktorého sme dom kúpili, takže po tom čo sme konečne trochu našetrili sme išli rovno objednať nové okná. U vekry mali v tú dobu nejaké akcie takže nám to prišlo vhod, nechali sme si urobiť okná s trojsklom ktoré mi doporučil známy čo staval dom bez pomocí že sú lepšie práve kvoli tej izolácii, a zatiaľ to možem potvrdiť. Okná máme necelý rok, a na účtoch už sa zmena trochu prejavila.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button