Úvod / Ako si vybrať / Ako si vybrať difúznu fóliu?

Ako si vybrať difúznu fóliu?

ako si vybrať difúznu fóliuNávod ako si správne vybrať difúznu fóliu. Difúzna fólia je dvojvrstvová doplnková hydroizolačná fólia. Je veľmi odolná, má stabilitu voči UV žiareniu a tiež zvýšenú odolnosť voči chemickej impregnácii. Je zložená zo spodnej netkanej textílie z polyesteru a z vrchného funkčného náteru. Používa sa v strešných systémoch, pre inštaláciu v betónových, pálených vláknocementových a ďalších krytín.


Prečo používať difúznu fóliu

Difúzna fólia odvádza z konštrukcie von vodné pary a vytvára uzavretý systém pre tepelnú izoláciu, ktorú zároveň chráni pred dažďom, vetrom, snehom, ale aj prachom a vlhkosťou. U pôdnych stavieb chráni navyše tepelnú izoláciu proti vlhkosti. Používa sa u dvoj aj trojplášťových striech.

Na čo si dať pozor pri výbere

ako si vybrať difúznu fóliuAk máte vyššie nároky na požiarnu odolnosť, vyberte si fólie, ktoré majú nižšiu reakciu na oheň. Výber fólie je často podceňovaný. Práve súčasť strešného súvrstvia, ktorou difúzna fólia je, rozhoduje o životnosti vašej strechy.

Dôležité sú parametre ako vodotesnosť, ale aj kvalita z hľadiska dlhovekosti. Nekvalitne vybraná fólia má za následky neúčinnú alebo minimálnu funkciu tepelnej izolácie, objavuje sa pleseň a hniloba, hrozí zatekanie vody do priestorov bytu.


Rozdelenie difúznych fólií

Difúzne fólie sa delia na kontaktné a nekontaktné. Kontaktná fólia – je určená pre nevetrané strechy, ktoré nevyžadujú vzhľadom k svojej konštrukcii prevetrávanú medzeru. Konštrukcia tohto typu fólie umožní priamy kontakt s tepelnou izoláciou. 

Nekontaktná fólia – je určená pre vetrané strechy, kde musia byť zadávané väčšie vetracie medzery. Bude tak dodržaná funkčnosť fólie. Nepoužíva sa priamo na izoláciu, aby nedošlo ku kondenzácii na spodnej strane fólie.

Na čo dať pozor pri jej inštalácii

difúzne fóliePodstrešná difúzna fólia sa pokladá priamo na debnenie alebo tepelnú izoláciu, čím umožní odparovanie vlhkosti z tepelnej izolácie.

Zároveň neprepustí vodu do strešnej krytiny. Pri inštalácii dbajte, aby bola fólia riadne napnutá a potom pripevnená klincami či skobami. Nutné je dodržiavať technológiu pokládky, ktorú určil výrobca. Len tak zaistíte jej správnu funkciu a životnosť.

Difúzna fólia vs. parotesná fólia


Parotesná fólia je umiestnená vždy priamo pod tepelnou izoláciou a má zabrániť prenikaniu teplého vzduchu z interiéru do ochladzovanej časti izolácie, difúzna fólia umožňuje prestup vlhkosti do prevetrávanej medzery. Zároveň zabraňuje zatekaniu vody do tepelnej izolácie. Ak vyberáte difúznu fóliu, nechajte si poradiť odborníkom.

Prečítajte si aj tieto články:

Ako si vybrať difúznu fóliu?
4.9 (98%) 20 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

omietanie tehly

Ako naniesť hrubú omietku?

Pri renovácii bytu či domu nás skoro vždy trápi napnutý rozpočet. Nie každý si môže …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.