Ako vybrať parenisko na záhradu?
Záhradkári si zvyknú vybrať parenisko z 2 dôvodov. Prvým dôvodom je urýchlenie rastu rastliniek z jari, tým druhým je predĺženie záhradkárskej sezóny na jeseň. Výhodou parenísk je ich nízka obstarávacia cena (na rozdiel od niektorých skleníkov) a tiež to, že je možné si jednoduché pareniska vyrobiť aj svojpomocne. Ak vyberáte parenisko prvýkrát, tak si dajte pozor na dôležité kritériá výberu.
Podľa čoho si vybrať parenisko
Najprv sa rozhodnite, aké plodiny budete v parenisku chcieť pestovať, a podľa toho budete vedieť, aké si vybrať parenisko. Najmenšie pareniská sú tvorené pevným rámom, ktorý je zakrytý plachtou.
Takéto pareniská sú najlacnejšie. Najväčšie pareniská majú výšku 2 metre a dĺžku 10 metrov a viac. Pokryť teda môžete aj určitú časť záhrady, ale ak chcete veľkú produkciu plodín, tak investujte do väčšieho pareniska.
Najlacnejšie pareniská sú tvorené drôtenou konštrukciou, ich životnosť je zvyčajne 1-2 sezóny.
Pareniská z dreva môžu vydržať aj niekoľko sezón, ale kvôli vlhkosti drevo rýchlo plesnivie a stráca na kvalite.
Najmodernejšie sú pevné oceľové alebo hliníkové konštrukcie, ktoré sľubujú mnohoročnú životnosť a stabilnú konštrukciu. Pevnosť konštrukcie je dôležitá, obzvlášť pokiaľ ide o veľké parenisko, ktoré môže byť zmetené silným vetrom.
Parenisko z plastu, alebo fólie
Plast alebo fóliu voľte podľa typu plodiny. Ak je zaparenie a vytvorenie podmienok iba dočasné, tak si vždy vyberte fóliu, aby mohli rastliny ďalej rásť a aby bolo možné ich potom ľahko zožať.
Plastové pareniská sú určené už pre stále umiestnenie. Pestujú sa v nich často paradajky, uhorky a ostatné plodiny. Plastové pareniská majú zvyčajne kovovú konštrukciu a dlhú životnosť.
Pri drobných pareniskách si zvoľte taký systém, aby ste odklopili iba vrchnú časť pareniska a mali okamžitý prístup k rastlinám, ktoré môžete zalievať, hnojiť alebo žať.
Ako to je s veľkými pareniskami
Pri veľkých pareniskách si vyberajte dverový vstup. Najlacnejšie pareniská majú vstup riešený iba plachtou.
Ideálne je však vybrať parenisko s pevným rámom dverí. Dokonca aj v parenisku je potrebné občas vyvetrať, menšie pareniská je možné vetrať hlavným vekom alebo dverami, veľké by mali disponovať oknami na vetranie.