Recepty

Ako urobiť slivkové buchty?

Ako urobiť slivkové buchtyRecept na slivkové buchty. Podľa informácií, ktoré nám odovzdávajú rozprávky, museli slovenskí junáci odchádzať do sveta v inú dobu než na jeseň. Pretože inokedy ako na jeseň by im mamičky do uzlíka celkom iste nezbalili slivkové buchty. Nie je nad tradičné slivkové buchty. Ponúkame jednoduchý, ale preverený recept a návod, ako upiecť slivkovú buchtu.

Na slivkové buchty budete potrebovať:

  • kilogram sliviek
  • suroviny na cesto podľa návodu
  • kuchynské vybavenie, zariadenie a rúra na pečenie

Návod na prípravu slivkových buchiet krok po kroku

Na slivkovú buchtu sa síce hodia všetky druhy sliviek, ale najchutnejšie sú jesenné slivky, ktoré sú tuhé, sladké a ľahko sa lúpajú.

Na slivkovú buchtu je síce možné použiť aj slivky mrazené alebo slivky zavarené vo vlastnej šťave, ale čerstvé sú najlepšie. Slivky umyjeme a vykôstkujeme.

Cesto na slivkové buchty

Na buchty zarobíme jednoduché a menej tučné kysnuté cesto. Jeho základom je predovšetkým kvalitná múka.

Slivkové buchtyMnohé domácnosti pečú slivkové buchty podľa vlastných predpisov, v ktorých môže byť použitá kombinácia múky rôzna. Ale úplne dostačujúce je používať múku polohrubú, výsledok je dobrý a vyskúšaný.

Na vyplnenie jedného plechu bežnej veľkosti je potrebné cesto z pol kilogramu múky.

Odvážame pol kilogramu polohrubej múky a 100 gramov práškového cukru. V šalátovej nádobe zmiesime múku, cukor a necelú lyžičku soli. Soľ musí v kysnutom ceste byť, inak by malo horšiu chuť. Ohrejeme dve deci mlieka, aby bolo vlažné. V ňom rozmiešame pol kocky droždia, dve lyžice múčnej zmesi a necháme vzísť kvások.

Pripravíme tuk do cesta – mala by to byť zmes, v ktorej bude aj masť. Tajomstvo zlatých a krehkých buchiet so slivkami našich prababičiek spočívalo práve v použití masti do cesta. A aj keď nám to dnes pripadá možno nepriateľné- na miesenie kysnutého cesta sa používal aj tuk slepačí – zozbieraný zo studeného slepačieho vývaru.

Nám postačí rozpustená zmes bravčovej masti a rastlinného masla – budeme potrebovať asi jeden a pol decilitra.

Vymiešanie cesta a kysnutie

Kvások, tuk a jedno celé vajce prilejeme do múky a vymiešame cesto. Keď budeme pracovať ručne, trvá miesenie cesta asi pol hodiny.

Preto je výhodnejšie používať nejaký kuchynský robot. Cesto musí byť úplne hladké, lesklé a musí sa od stien nádoby odlepovať, bez toho aby na nej prilepovalo. Na buchty potrebujeme tuhšie cesto. Keby bolo moc mäkké, pridáme trochu múky.

Buchty so slivkamiPrikryjeme utierkou a necháme pol hodiny až hodinu kysnúť, aby zdvojnásobilo svoj objem. Z vykysnutého cesta ostrým nožom odrezávame rovnako veľké kúsky.

Na pomúčenej pracovnej ploche z nich vyvaľkáme rovnako veľké obdĺžničky.

Na každý položíme štyri menšie alebo tri veľké polovičky sliviek. Posypeme ich lyžičkou cukru. Alebo, keď máme kockový cukor, vložíme ku slivkám na každú polku slivky štvrtku cukrovej kocky.

Slivky zabalíme do úhľadného podlhovastého balíčka. Rukou ešte „domodelujeme„, aby sila cesta bola po celom plášti budúcej slivkovej buchty rovnaká.

Vkladáme spojom naspodok na masťou (alebo zvyšnou zmesou) pomazaný plech. Rozostupy medzi buchtami udržiavame asi jeden centimeter a buchty rovnáme pravidelne do radov. Tým docielime, že buchty pri pečení vykysnú do tvaru tehličiek.

Povrch buchiet potrieme tukom (zmesou s masťou, maslom alebo rastlinným tukom) a dáme piecť do vopred dobre vyhriatej rúry.

Pečieme pri 180 stupňoch Celzia asi 25 minút. Keď sú buchty zlatohnedé, vyberieme plech a ešte horúce buchty prevrátime. Tým docielime, že vrchná strana vnútra buchty nebude prázdna a suchá ale nasiakne do nej šťava, ktorá sa uvoľnila zo sliviek počas pečenia. Prečítajte si aj článok ako sušiť slivky.

Podávajte

Slivkové buchty posypte cukrom tesne pred podávaním. Niekto ich má rád ešte teplé, ale po horúcom kysnutom pečive môže citlivejších ľudí páliť záha.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button