Zdravie a krása

Čaj na detoxikáciu pečene

detoxikácia pečenePečeň je jeden z najdôležitejších orgánov v tele. Má na starosť čistenie krvi od odpadových látok. Nezdravým spôsobom života dochádza k jej znečisteniu a pečeň nemôže správne fungovať. Potom je vhodné pustiť sa do jej detoxikácie. Aký čaj je pre detoxikáciu pečene najlepší? 

Pečeň a jej funkcie

Pečeň je najväčší orgán v tele. Má asi 500 rôznych funkcií. Odstraňuje odpadové a toxické látky z krvi, vyrába žlč, ktorá pomáha pri trávení potravy, metabolizuje tuky, sacharidy aj bielkoviny, je zásobárňou vitamínov a železa. Odstraňuje chemikálie, jedy a staré červené krvinky z krvi.

Keď pečeň nefunguje

Ak je pečeň zanesená odpadovými látkami, nemôže naplno fungovať a môžete sa cítiť malátni a unavení.

Ďalšie z príznakov nefungujúcej pečene sú striedanie pocitov horúčavy a chladu, bolesť brucha, zadržiavanie vody, nadúvanie.

Ak pečeň zlyhá, dochádza k poruchám metabolizmu a zrážanlivosti krvi.

Čím pečeň zaťažujeme?

Najviac je zaťažovaná alkoholom, fajčením, užívaním liekov, tučnými a vyprážanými jedlami a bielym cukrom.

Bylinky na pečeň

Najznámejšou bylinou, ktorá sa používa na prečistenie pečene je pestrec mariánsky.

čaj a púpava

Z ostatných bylín to sú smotánka lekárska inak známa ako púpava, zemežlč alebo nechtík lekársky. Pestrec v komibnácii so žihľavou nielen čistí pečeň, ale aj črevá a krv.

Už pár kvapiek denne pôsobí ako veľmi silná detoxikačná kúra. Pre ľudí, ktorý pracujú v znečistenom prostredí, vo veľkomestách alebo pravidelne užívajú lieky je táto kombinácia veľmi užitočná.

Pomôže aj pri otrave hubami a pre športovcov, ktorý užívajú veľa doplnkov. Z pestreca sa používajú semená, zo žihľavy vňať, z nechtíka kvet a zo zemežlče tiež vňať.

Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je mohutný bodliak s purpurovými kvetmi. Jeho semená obsahujú látku silymarín, ktorá regeneruje pečeňové bunky. Pestrec chráni pečeň pred nežiaducimi látkami, ktoré sa bežne vyskytujú v potrave (nasýtené tuky, dusičnany, alkohol, atď.). Zmierňuje následky poškodenia pečene dlhodobým nadmerným pitím alkoholu.

čaj na pečeňPri detoxikačnej kúre na pečeň je vhodné pestrec užívať pravidelne niekoľko týždňov najlepšie 2-3x do roka. Pri tejto kúre sa neodporúča piť alkohol, jesť tučné potraviny a užívať syntetické lieky. Čaj z pestreca je veľmi horký a semená na jeho prípravu môžete kúpiť v lekárni.

Semená sa na prípravu čaju musia najprv rozdrviť, aby sa mohla uvoľniť účinná látka. Pestrec nesmú piť tehotné a dojčiace ženy a ľudia s vysokým krvným tlakom.

Čaje na detoxikáciu pečene

Cez internet si môžete jednoducho zakúpiť už pripravené zmesi na detoxikáciu pečene alebo aj všetky čajové zmesi z jednotlivých byliniek.

Čaj z drvených semien pestreca

1 čajovú lyžičku drvených semien pestreca zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 10-15 minút lúhovať. Potom čaj zlejte a užívajte najlepšie horúci po malých dúškoch. Čaj sa pije 3x denne – ráno na lačno, pred obedom a večer pred spaním.

Čaj na zápal pečene

Na prípravu zmesi použite po lyžičke vňate paliny, repíka, zemežlče a 2 lyžičky drvených semien pestreca.

Všetko zmiešajte a lyžičku tejto zmesi zalejte 250ml vriacej vody, nechajte 10-15 minút lúhovať. Po scedení užívajte 3x denne pred jedlom.

Čaj na cirhózu pečene

Na prípravu zmesi použite semená drveného pestreca, koreň čakanky, vňať repíka, ľubovníka a lastovičníka a listy pečeňovníka.

Všetko zmiešajte a 2 lyžice zmesi dajte do studenej vody a nechajte 12 hodín macerovať.

Potom preceďte a užívajte 3x denne na lačno. Alebo si jednoducho kúpte nejaký extrakt z týchto všetkých rastlín, čo vás vyjde na 5-6 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button