Recepty

Ako urobiť dobré cesto ─ zásady pri pečení?

kysnuté cestoNa prípravu a výrobu kysnutého cesta máte popis, ingrediencie, takže urobiť bez problémov cesto nebude žiadny problém. Opak je ale pravdou. Spracovať  ho tak, aby cesto vykyslo dobre, a následne upiecť, aby sme sa vo finálnej podobe dočkali dobrôtky, na ktorú sa tešíme, nie je náhodné. A hlavne ťažko sa nám podarí na prvý pokus. Urobiť dobré cesto, to je popravde kapitola sama o sebe.

Do kysnutého cesta treba vháňať vzduch potom vznikne naozaj dobré cesto

Ak chcete spracovať (zamiesť) dobré cesto a spoliehate sa sami na seba, teda nepoužívate kuchynský robot, veľa záleží na vašej šikovnosti. V žiadnom prípade nestačí cesto len zamiešať.

Po vmiešaní všetkých ingrediencií sa cesto pomocou varešky tiahlymi pohybmi ruky dvíha do výšky tak, že sa oddeľovalo od dna misy a to tak dlho, až sa začnú tvoriť v ceste bubliny. Tým sa do cesta vháňa vzduch, aby bolo krehké a nadýchané.

Potom je ešte len cesto správne spracované a nelepí sa na misu (tento návod je aplikovaný pre cesto s kvasnicami). Ak používate na kysnuté knedle prášok do pečiva, nikdy ich nemôžete mať tak nadýchané a krehké ako s kvasnicami.

Rýchlejšie vykysnuté cesto

ako urobiť dobré cestoV teple cesto kysne rýchlejšie. Ale pozor, ak vykysne príliš rýchlo, je to na úkor chuti. Nedávajte cesto nakysnúť do mikrovlnnej rúry, hoci je nastavená na najnižšiu teplotu. Tu dobré cesto vykysne za pár minút, ale nebude dobré.

Cesto potrebuje na vykysnutie svoj čas. Pristavte misu s cestom niekam, kde je teplejšie, napríklad blízko sporáku, kde varíte alebo na radiátor. V lete určite nie na slnko, tam vám skôr skysne, než stačí vykysnúť.

Čisté ruky

Keď spracovávate cesto, nie je príjemné a sťažujete to prácu, keď sa vám lepí cesto na ruky. Väčšinou si pomáhame múkou, bez omúčnených rúk by to šlo zle.

Skúste si na dlane nakvapkať pár kvapiek olivového oleja a votrieť do pokožky rúk.

Ľad do rúry

Radi si upečiete domáci chlieb a chcete mať lepší bochník? Dajte zároveň s bochníkom do rúry 6 až 8 kociek ľadu a nádobku s ľadom položte na mriežku v rúre.

Vďaka vznikajúcej pare sa bochník prepečie lepšie a bude mať chrumkavejšiu kôrku.

Med v pečive

spracovanie cestaVďaka medu zostane domáce pečivo dlhšie mäkké a čerstvé. Namiesto šálky cukru dajte do cesta šálku medu.

Avšak nezabudnite na to, že musíte znížiť zároveň pomer tekutých zložiek v recepte. Približne tak štvrtinu šálky na každú šálku medu.

Je prášok do pečiva čerstvý?

Leží vám už dlho prášok do pečiva v kredenci, iný nemáte a chcete zistiť, či je ešte použiteľný? Do šálky nasypte trochu prášku do pečiva a zalejte ho trochou horúcej vody.

Ak sa zdvihne bublinková búrka, môžete prášok do pečiva použiť. Ak sa len tu a tam objaví zopár bubliniek, veľmi vám taký prášok nepomôže a miesto nakypreného budete mať nepoužiteľné cesto. Kúpte prášok nový.

Tipy na dobré cesto

Máte aj vy nejaké dobré a osvedčené tipy a triky na dobré cesto a pečenie? Podeľte sa s nami v komentároch.

Ďakujem.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button