Recepty

Ako upiecť veľkonočný kysnutý vrkoč?

recept na veľkonočný kysnutý vrkočRecept na veľkonočný kysnutý vrkoč. Dnes vám ukážem ako pripravovať univerzálne kysnuté cesto, Cesto je vhodné na prípravu množstva pečiva. Je napríklad vhodné na pečenie mazancov, vianočiek a iného sladkého pečiva. Cesto sa ľahko pripravuje a dobre sa s ním pracuje. Môžu sa z neho tvoriť rôzne tvary podľa fantázie a tiež sa môžu ešte upraviť napr. narezaním alebo nastrihnutím ostrými nožnicami. Cesto nie je príliš sladké, počíta sa s tým, že hotový bochník, mazanec či iné pečivo pred podávaním posypete práškovým cukrom. Do cesta sa okrem hrozienok a mandlí môžu pridať malé kúsky nalámanej čokolády. A keďže sa blíži Veľká Noc, prinášam vám recept na veľkonočný kysnutý vrkoč pripravený práve z tohto univerzálneho kysnutého cesta. Tak poďme na to!

Čo budete potrebovať na veľkonočný kysnutý vrkoč:

 • 500 g polohrubej múky
 • 100 g krupicového cukru
 • 200 ml mlieka
 • 42 g droždia (1 kocka)
 • štipka soli
 • strúhaná citrónová kôra z 1 citróna
 • štipka vanilky
 • štipka strúhaného muškátového orecha
 • 100 g masla alebo oleja
 • hrozienka
 • mandle
 • 4 žĺtky
 • bielok na potretie

Príprava veľkonočného kysnutého vrkoča krok za krokom

Príprava kysnutého cesta

kysnutý vrkočPripravte si kysnuté cesto klasickým spôsobom. Vo vlažnom mlieku, osladenom trochou cukru a s pridanou štipkou soli, nechajte vzísť rozdrobené droždie. Kým kvások kysne, do misky preosejte múku so zvyškom cukru, kôrou, orieškom a vanilkou.

Dôkladne premiešajte. Maslo rozpustite a nechajte vychladnúť. Do chladného masla rozšľahajte štyri žĺtky.

Maslo sa žĺtky a vzídený kvások pridajte do misy k ostatným surovinám a vareškou vypracujte cesto. Ak je potrebné, pridajte múku alebo mlieko, záleží to na obsahu lepku v múke.

Cesto sa nesmie chytať misy a musí byť vláčne. Nechajte ho prikryté utierkou na teplom mieste kysnúť.

Kysnutie cesta na veľkonočný kysnutý vrkoč

Doba kysnutia záleží na teplote v miestnosti. Správne vykysnuté cesto približne zdvojnásobí svoj objem.

Niekedy je cesto vykysnuté za hodinu, inokedy takmer za dve. Je dobré ho v priebehu kysnutia raz premiešať. Do vykysnutého cesta zapracujte hrozienka a mandle. Hrozienka môžete vopred namočiť do rumu.

Zapletanie veľkonočného kysnutého vrkoča

Cesto rozdeľte na 3 rovnaké diely, radšej ich odvážte, aby sme to mali presne. Z každého dielu vyvaľkajte 3 pruhy a nechajte asi polhodinku odpočinúť.

Potom jeden koniec  každého pruhu spojte k sebe, preložte spojený spoločný koniec naspodok a stlačte.

recept na veľkonočný kysnutý vrkočOstanú vám tri pruhy spojené v jednom bode, z ktorého voľne tieto tri pruhy vystupujú. Zvyšok voľne zaplietajte do vrkoča.

Nesťahujte cesto príliš tuho k sebe, pretože pečením sa mierna nafúkne, tak aby vám kysnutý veľkonočný vrkoč neroztrhlo alebo nepopraskal.

Koniec založte pod začiatok a vytvarujte kruh (akoby ste urobili venček).

Do stredu postavte pohár, hrnček alebo inú nádobu, potretú tukom, aby ste ju potom ľahko vybrali. Veniec môžete spevniť špajdľou, ale ak ste príliš neuťahovali, drží tvar.

Povrch cesta potrite bielkom a posypte mandľami (prípadne lieskovcami, vlašskými orechmi, výber je na vás). Mandle sa môžu vopred upražiť.

Pečenie veľkonočného kysnutého vrkoča

Vkladajte do vyhriatej rúry a pečte prvých 20 minút pri teplote 180 ° C, potom teplotu zvýšte na 200 ° C a dopečte.

Kôrka pekne zhnedne a leskne sa. Pečite asi 40 minút, skúšajte stav upečenia špajľou. Po upečení nechajte vychladnúť a potom pocukrujte.

Zdobte zapichovačkami s veľkonočnými motívmi alebo do otvoru uprostred vložte zdobené vajcia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button