Recepty

Ako upiecť veľkonočnú hlavičku?

recept na veľkonočnú hlavičku Recept na veľkonočnú hlavičku. Na Bielu sobotu sa zvyčajne pripravuje tradičný veľkonočný obradný pokrm, ktorý má rôzne krajové názvy. Niekde sa mu hovorí veľkonočná hlavička, inde plnka alebo sekanina. Predtým sa piekla na celé veľkonočné sviatky, napríklad aj niekoľko pekáčov. Jedla sa teplá aj studená. Dnes už málokto drží pred Veľkou nocou pôst, takže vám bude stačiť menšie množstvo aj vzhľadom na to, že tento pokrm je veľmi sýty a kalorický. Ešte než začneme s prípravou, urobte si vychádzku do jarnej prírody a nazbierame si zelené bylinky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou veľkonočnej hlavičky. Natrhajte si predovšetkým mladé žihľavové výhonky, listy medvedieho cesnaku a zádušník, ktorému sa pripisovala zvláštna liečivá moc. Divoké bylinky môžete, ale samozrejme nahradiť cibuľovú vňaťou, pažítkou alebo vňaťou petržlenu. Recept je jednoduchý, veľkonočnú hlavičku si môžete prispôsobiť podľa svojej chuti. Tak poďme na to!

Čo budete potrebovať na veľkonočnú hlavičku:

  • pečivo (rožky, konce z chleba, žemle)
  • bravčové mäso
  • údené mäso
  • vajcia
  • soľ
  • korenie
  • muškátový oriešok
  • zelené bylinky: mladé žihľavové výhonky, listy medvedieho cesnaku a zádušník (divoké bylinky môžete nahradiť cibuľovú vňaťou, pažítkou alebo vňaťou petržlenu)
  • masť
  • strúhanka na pekáč

Príprava veľkonočnej hlavičky krok za krokom

veľkonočná hlavička receptZačnite tým, že si uvaríte mäso v menšom množstve nesolenej vody. Dbajte aby sa varilo každé zvlášť. Po vychladnutí si suroviny rozkrájajte na malé kúsky.

Množstvo si určite podľa veľkosti pekáča a podľa toho, koľko plnky si prajete mať. Platí pomer surovín: 1 rožok (43 g), 1 vajce, mäso podľa chuti.

Na veľký pekáč zvykne byť použitých 12 rožkov, 12 vajec, 0,5 kg údenej krkovičky a 0,5 kg bravčového mäsa (mäso bolo vážené v surovom stave).

Príprava zmesi na veľkonočnú hlavičku

Pokrájané pečivo zalejte troškou vývaru, buď z bravčového alebo údeného mäsa. Ak chcete zaliať vodou z údeného, ​​celá hlavička bude mať údenú chuť.

Zaliata bravčovým vývarom bude viac prírodná, záleží na vás, čomu dáte prednosť. Skúste si ingrediencie rozdeliť a urobiť 1 pekáč s údeným vývarom a ďalší pekáč s bravčovým vývarom.

Po chvíli, keď je pečivo napité vývarom, pridajte oba druhy mäsa, posekané bylinky, korenie, soľ a štipku strúhaného muškátového orecha.

Z vajec oddeľte žĺtky a bielky, žĺtky pridajte k surovinám do misy a všetko poriadne premiešajte. Z bielkov ušľahajte tuhý sneh a vmiešajte do prepracovanej zmesi.

Pečenie veľkonočnej hlavičky

Vezmite si pekáč alebo inú vhodnú nádobu na pečenie s vyšším okrajom (ani zapekacia misa nevadí, ale lepší je plech). Vymastite ju bravčovou masťou a vysypte strúhankou.

Cesto rozotrite rovnomerne po celom plechu, aby bolo na všetkých miestach rovnako hrubo a dajte do vopred vyhriatej rúry piecť na 200 ° C. Hlavičku pečte dočervena asi 30 minút.

veľkonočná hlavičkaČas je orientačný, pretože každá rúra pečie inak. To či je plnka upečená ľahko spoznáte podľa jednoduchého testu. Pichnite do plnky špáradlo alebo drevenú špajdľu.

Plnka je správne upečená vtedy, ak na zapichnutej špajli nie je prilepené cesto. Ak je, nechajte ešte piecť a po chvíľke test zopakujte. Prajeme dobrú chuť!

Tip

Do plnky sa niekde pridáva roztlačený cesnak. My sme skúšali pridať listy medvedieho cesnaku.

Chuť to má rovnakú a navyše nehrozia žlčníkové ťažkosti. Dá sa to označiť za primeranú náhradu.

Varovanie

Toto jedlo je veľmi ťažko stráviteľné. Ľudia s problémami žlčníka by si mali pri konzumácií dávať pozor!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button