Ako liečiť

Ako na popáleniny?

Základné ošetrenie a babské rady pri vzniku popálenín

ako na popáleninyPopálenie kože sa vyskytuje v dôsledku kontaktu s ohňom, prípadne je spôsobené tiež dotykom s horúcimi predmetmi, alebo vzniká tiež ako následok obarenia vodou či inou tekutinou. Takmer vždy sa jedná o veľmi nepríjemné poranenie, ktoré sprevádza intenzívna bolesť. Ako na popáleniny? 

V článku sa dozviete:

  • Čo je popálené kože
  • Základné ošetrenie
  • Babské rady
  • Čo je potrebné

Ak sú popáleniny malé, je možné ich ošetriť podomácky, v prípade poranenia väčšej časti pokožky je však bezpodmienečne nutné okrem rýchleho ošetrenia vyhľadať tiež lekársku pomoc.

Popáleniny na koži, ktoré sa týkajú  väčšieho percenta kože u daného jedinca, môžu mať až smrteľné následky.

Čo je to popálenie kože?

spálenie kožeKontakt s horúcimi predmetmi prináša ľudskej pokožke bolesť, ktorá sa pri väčšej intenzite môže prejaviť v podobe popálenín.

Pokožka v tomto prípade reaguje tak, že sčervenie, objavia sa na nej pľuzgiere a opuchy. Postihnutia sprevádza silná bolesť a pálenie kože. Keď je popálenie kože značné, môže sa u človeka dostaviť šok, ktorý ho priamo ohrozuje na zdraví.

Odborne sa popáleniny delia do štyroch kategórií podľa stupňa popálenia kože. V prípade prvého a druhého stupňa je možné vykonať domáce ošetrenie, dochádza tu len ku krátkodobému kontaktu so zdrojom tepla, kedy pokožka zčervenie, prípadne sa na nej objavujú pľuzgiere (druhý stupeň).

Naše telo začína teplo vnímať ako bolesť až od určitých teplôt. Ľahké bolesti a pálenie spôsobuje už kontakt s telesom, ktoré má teplotu okolo 45 stupňov Celzia.

Základné ošetrenie popálenín

prúd vodyAk sa popálite len ľahko, napríklad si spálite prst od ohňa, prípadne sa oparíte, je možné si ošetrenie vykonať vlastnoručne. Je tiež dobré vedieť, ako pomôcť blížnym vo chvíli, keď u nich dôjde k vzniku popálenín.

Lekári odporúčajú ako najefektívnejší spôsob zmiernenia bolesti a následkov popálenia obyčajné chladenie studenou vodou.

Studená voda zamedzí vzniku pľuzgierov a dokáže pomerne rýchlo zmierniť intenzitu bolesti, ktorá je jedným z hlavných sprievodných javov každej popáleniny kože. Chladenie prevádzajte tak, aby nedošlo k celkovému podchladeniu zraneného.

etericke oleje zmesAk sú popáleniny rozsiahle, ochladzujte pomocou vody iba ruky, krk a tvárovú časť. Túto činnosť vykonávajte dostatočne dlho, pokojne až 3 hodiny.

V ďalšej fáze potom ranu vyčistite, aby sa v nej neobjavila infekcia. Používajte ale vždy len takú dezinfekciu, ktorá nepáli. Na dezinfekciu možno použiť napríklad Betadine. Úlohou je zabrániť ďalšej bolesti.

Potom popálené miesto previažte, najlepšie sterilnou gázou.

Na ošetrovanie popálenín je vhodné použiť zmes éterických olejov Univers.

V prípade vážnejšieho popáleniu pokožky vždy zavolajte lekársku pomoc. U najťažších prípadov bude vyžadovaná hospitalizácia v nemocnici. V snahe zabrániť ďalšiemu šoku lekári využívajú analgetiká, prípadne tiež infúzie a ďalšie liečebné postupy.

Babské rady na popáleniny

Chytenie za ucho

V prípade, že si oparíte alebo spálite prst, môže pomôcť k zmierneniu náhlej bolesti veľmi jednoduchý trik. Prstom sa chytíte za ucho.

Ušnica je jedným z najchladnejších miest ľudského tela. Dôjde tak k vyrovnaniu teplôt a prst po krátkej chvíľke prestane páliť a bolieť.

Obklad z rumančeka

rumanček kamilkový
Rumanček kamilkový

Ak máte drobnú popáleninu, možno k jej rýchlejšiemu zahojeniu a hlavne zmiernenie bolesti použiť obklady z rumančeka kamilového. Doma si pripravte rumančekový/harmančekový čaj z jednej lyžice harmančeka, ktorú v šálke zalejete vodou.

Po pár minútach lúhovania a vychladnutia vody v čaji vypláchajte vreckovku (či inú čistú látku) a priložte ju k popálené pokožke.

Harmanček pomáha regenerovať pokožku.

Vajíčko

Na zmiernenie pálenia postihnutého miesta vyskúšajte vajíčko. Natvrdo uvarené vajíčko olúpte a stiahnite z jeho škrupiny bielu blanku.

Tú priložte na popálenú pokožku. Blanka „vytiahne“ z popáleniny teplo a utíši tak bolesť.

Horčica na popáleniny

Pomerne známou babskú radou je tiež potretie popáleného miesta horčicou. Po natretí ju necháte na rane do tej doby, než úplne zaschne.

Čo je potrebné na liečbu popálenín?

Pri základnej starostlivosti:

  • Chladenie studenou vodou
  • Dezinfekcia
  • Oviazané popáleniny sterilnou gázou
  • Vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci v prípade vážnejšej popáleniny

Na babské rady:

Ako dlho liečba popálenín potrvá?

Mierne popáleniny sú bolestivé maximálne niekoľko dní. V opačnom extréme, kedy dôjde k silným popáleninám na väčšej časti tela, sa jedná o záležitosť, ktorá môže mať následky na celý život.

V týchto prípadoch je vždy nevyhnutne nutné privolať lekársku pomoc čo najrýchlejšie.

Aké budú náklady na ošetrenie popáleniny?

Základné ošetrenie popálenín vás nebude stáť prakticky nič. Ošetrenie studenou vodou a obkladmi je nielen efektívnym, ale aj najlacnejším riešením.

Podobné články

2 Comments

  1. popalene miesto si potrite bravcovou mastou a posypte si to kuchynskou solou..,je to recept mojej babky a funguje na 100% vyskusajte,,neolutujete..fakt..po chvilke bolest zmizne a ziadne pluzgiere sa nevytvoria…

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button