Ako liečiť

Návod, ako odstrániť jazvy po akné

ako odstraniť jazvy po aknéAkné je väčšinou záležitosťou teenagerov, avšak aj v neskoršom veku sa objavuje približne u desatiny populácie. Jedná sa o pupienky, ktoré sa tvoria predovšetkým na tvári. Ako odstrániť jazvy po akné?

Ak sa akné objavuje vo zvýšenej miere, môže zanechávať nepríjemné stopy v podobe jazvičiek.

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť jazvy po akné, prípadne ich aspoň zamaskovať tak, aby neboli príliš výrazné. To je dôležité nielen z estetického hľadiska, ale tiež kvôli psychike. Ľudia, ktorí sú náchylnejší na tvorbu akné, môžu mať znížené sebavedomie.

Postupy odstránenia jaziev po akné

Existujú domáce triky, ako docieliť zahojenie jaziev. Ak tie nepomáhajú, musia prísť na rad odbornejšie zákroky, ktoré vykonávajú špecialisti pomocou niekoľkých metód.

Domáca liečba jaziev

Cesnak

Už naše babičky vedeli, že cesnak je liekom na mnoho ochorení. Pomáha tiež zbaviť sa akné. Návod je takýto:

Pripravte si zhruba tri až štyri strúčiky cesnaku. Zvoľte ideálne pravý slovenský cesnak, ktorý je ďaleko silnejší a účinnejší než nekvalitné čínske alebo španielske cesnaky.

Strúčiky cesnaku olúpte a vložte do mixéra. Pridajte trochu citrónovej šťavy a dôkladne rozmixujte na kašičku. Tú následne naneste na dôkladne očistenú pleť a nechajte zhruba pätnásť minút pôsobiť, kým nezaschne.

Potom tvár umyte čistou studenou vodou, môžete použiť aj mydlo.

Postup opakujte niekoľkokrát denne. Je potrebné sledovať, či vaša pleť nebude mať nejakú alergickú reakciu. Ak áno, ihneď s touto procedúrou prestaňte.

Olivový olej

Ďalšou babskou radou je použitie olivového oleja. Do neho vložte najemno nakrájané uhorky a vyžmýkajte trochu citrónovej šťavy.Všetko riadne premiešajte, napríklad opäť v mixéri.

Vzniknutú kašičku naneste na pleť a nechajte pätnásť až dvadsať minút pôsobiť. Potom si dôkladne umyte tvár, aby bola dokonale čistá.

Med

Tretím domácom tipom je použitie medu. Do misky dajte jednu lyžicu medu, k nemu prídete lyžicu trstinového cukru a zhruba pol lyžice smotany.

Všetko dôkladne premiešajte a natrite na miesta, kde máte jazvy po akné. Nechajte pôsobiť zhruba päť až desať minút. Potom pleť umyte studenou vodou a mydlom.

roztok na akne s hadim jedomRoztok s obsahom hadieho jedu

Takýto roztok s obsahom hadieho jedu je veľmi účinný pri boji s ťažšími formami akné a pri liečbe jaziev po akné.

Má antibakteriálne, protizápalové účinky a redukuje tvorbu kožného mazu.

Odborná liečba jaziev po akné

Laser

Na odstránenie jaziev a ďalších kožných problémov pleti sa v posledných rokoch využíva tiež metóda laserových lúčov.

Tú je nutné vždy vykonávať u odborníkov. Je síce pomerne účinná, avšak zároveň tiež dosť drahá. Ošetrenú pokožku je navyše nutné po nejakú dobu potom chrániť pred priamymi slnečnými lúčmi, a to aj pomocou ochranných krémov s vysokým UV filtrom.

Biolampa

bio lampa a jazvy po aknéNa problémy s pleťou, teda aj na jazvy po akné, sa dá použiť biolampa. Tú môžete použiť aj sami doma, bez odbornej asistencie.

Biolampu nechajte na pleť pôsobiť dvakrát každý deň zhruba po dobu štvrť hodiny.

Výsledok sa dostaví v priebehu jedného až dvoch týždňov. Použitie biolampy je však vhodné konzultovať s lekármi.

Chemický peeling

Pri tomto spôsobe sa využíva kyselina glykolová, ktorá je obsiahnutá napríklad v cukrovej trstine.

Na základe tejto metódy, ktorá je tiež používaná iba odborníkmi a kozmetickými salónmi, dôjde k odlúpnutiu starých vrstiev kože a následnému naštartovaniu jej obnovy.

Mechanické obrusovanie

peelingový prístrojJe alternatívou k laserovému odstránenie jaziev po akné. Tejto metóde sa odborne hovorí dermabrázia. Jazvy sú mechanicky obrusované pomocou drobných kryštálikov diamantu alebo oxidu hlinitého. Procedúra musí byť niekoľkokrát opakovaná.

Ak to s odstraňovaním akné a jaziev po akné myslíte vážne tak si cez internet kúpte domov vlastný peelingový prístroj na tvár.

Takýto prístroj zjemní pokožku a zaistí jej vitalitu a pružnosť. Zakryje drobné vrásky, nerovnosti na pokožke a tiež schová jazvičky po akné.

Kozmetické produkty na jazvy po akné

Kozmetické prípravky na akné fungujú predovšetkým ako prevencia, pomáhajú tiež rýchlejšie sa akné zbaviť. Ako sa zbaviť akné?

Čo je potrebné na domácu liečbu akné?

  • Cesnak
  • Citrónová šťava
  • Olivový olej
  • Uhorka
  • Med
  • Smotana
  • Trstinový cukor

Ako dlho potrvá liečba jaziev po akné?

Liečba jaziev po akné nemusí byť vždy účinná, hlavne nemá preventívne účinky. Ak zvolíte domáce spôsoby odstránenia, výsledky sa zvyčajne dostavia do dvoch týždňov.

V prípade odborných metód je proces odstránenia jaziev po akné rýchlejší, aj tu je ale často nutné procedúry niekoľkokrát opakovať.

Aké budú náklady?

piimax gelAk zvolíte babské rady na odstránenie jaziev po akné, sú náklady úplne minimálne. Ingrediencie, akými sú med, cukor, smotana alebo olivový olej, zakúpite v bežných obchodoch v rádoch pár eur.

Odborné odstránenie jaziev je oveľa nákladnejšie, vyjde aj na niekoľko desiatok eur. Odporúčam používať tiež kozmetické prípravky, ktoré pomáhajú odstrániť akné a zabraňovať jeho výskytu.

Dobrým príkladom je produkt Piimax gél, ktorý výrazne urýchľuje hojenie miest postihnutých po akné. Už po jednej aplikácii je možné pozorovať viditeľné upokojenie a okamžité napnutie a vyhladenie pleti.

Podobné články

1 komentár

  1. moj tip – hyalumed zo zdraveho nakupu – cista kyselina hyaluronova ktora mi celkom pekne vyplna jazvicky z akne na licach

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button