NávodyDomácnosť

Ako vybieliť zašlé záclony?

Ako vybieliť zašlé záclonyAj keď je na ich údržbu maximálne dbané, časom skrátka zožltnú či stratia svoju prirodzenú belosť. Je to prirodzený jav, ktorý sa týka nielen kuchyne, kde sa do záclon nasávajú pary z varenia, ale týka sa to záclon po celom byte. A to nielen v domácnostiach, kde sa vo vnútri bytu fajčí. Tam samozrejme záclony trpia ešte viac. Pár tipov ako vybieliť zašlé záclony sa môže hodiť každej gazdinke.

Chemicky alebo prirodzene bielenie záclon

Ak teda aj vy máte podobný problém a záclony nežiaria, ako v dobe keď boli kúpené, rozhodne nie je dôvod zúfať.

Vyhadzovať ich nemusíte. Iba stačí k praniu pridať ten správny prostriedok. Dnešný trh ponúka hneď dve možnosti, a to buď chemickú, alebo prírodnú metódu ako vybieliť záclony.

Chemické čistenie

čisto biele záclony

V prípade, ak chcete čistiť zašlé záclony chemicky, je správnou voľbou kúpiť špeciálne bielidlo, ktoré je určené priamo pre pranie záclon.

Ide o výrobok v tekutom stave alebo vo forme bieliacich solí. Tento výrobok stačí použiť podľa uvedeného návodu na obale a po vypraní sú záclony opäť ako nové.

Vybielenie záclon prirodzenou cestou

Komu sa však nechce vyhadzovať peniaze, alebo má radšej variantu bez chemikálií, je riešením prášok do pečiva. Áno, práve táto látka totiž prispieva k opätovnému vybieleniu záclon, a pritom je jeho použitie veľmi jednoduché. Zvyčajne sa na jednu väčšiu záclonu odporúča použiť zhruba 5 sáčkov.

Vzhľadom k jeho cene to je minimálna investícia. Stačí napustiť vodný kúpeľ, v ktorej sa tento prášok rozpustí a nechá pôsobiť, ideálne okolo 30 minút.

Samozrejme všetko závisí aj od toho, ako veľmi zašlé sú záclony. Čím viac sú zažltnuté, tým môžeme dobu tohto kúpeľa predĺžiť. Záclonám sa rozhodne nič nestane.

Na bielenie záclon pomôže aj kuchynská soľ

soľ na bielenie záclonDruhým domácim receptom na zašlé záclony je vybielenie záclon je v soľnej kúpeli, ktorú jednoducho vytvoríte rozpustením kuchynskej soli vo vode (v pomere 3 lyžice na 10 litrov vody).

V tomto kúpeli nechajte záclony aspoň 3 hodiny. Prečítajte si aj článok ako prať záclony.

Nezabudnite na pranie v práčke

Či už použijete soľnú kúpeľ alebo kúpeľ z kypriaceho prášku, vždy ešte nasleduje bežné vypranie záclon, najlepšie v práčke.

Nezabudnite však, že v práčke musíte prať záclony iba s použitím šetrného programu na 30 ° C alebo maximálne 40 ˚C a s iba šetrným odstreďovaním. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť práčku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button