DomácnosťZáhrada

Ako položiť zámkovú dlažbu?

zámková dlažba a jej pokladanieObdobie tesne pred jarou je skvelé, hlavne keď sa chystáte položiť zámkovú dlažbu. Terénne úpravy sú nevyhnutnou podmienkou pre vybudovanie estetickej záhrady. Výmole a blato vytŕčajúc z trávnika vašej záhrade na kráse nepridajú. Dobrou radou je zámková dlažba, ktorá je ekonomickou variantou pre vybudovanie príjazdových ciest a peších chodníkov na vašom pozemku. Vyrieši to strašne veľa praktických problémov a navyše dodáte svojmu pozemku na kráse. Poďme si teda pozrieť návod na to, ako položiť zámkovú dlažbu u vás doma.

Ktorú zámkovú dlažbu si vybrať?

Zámkovú dlažbu môžete zakúpiť v rôznych veľkostiach, farbách a tvaroch. Základný typ zámkovej dlažby v šedej farbe kúpite za relatívne nízku cenu. Počítajte, že za farebné variácie prípadne rôzne tvary si priplatíte. Stále však zámková dlažba zostáva pre terénnu úpravu najvhodnejším a ekonomicky najdostupnejším materiálom.

ako na zámkovú dlažbuZámková dlažba je vo svojej podstate druh betónovej dlažby. Dlažobné kocky zámkovej dlažby majú na svojich stranách špeciálny výstupy a vrecká, ktoré do seba pri pokladaní zapadajú.

Týmto spôsobom docielite stability a pevnosti obkladanej plochy, ktorá je samozrejme nevyhnutná a bez nej by ani nemal zmysel zámkovú dlažbu robiť.

Ako sme už uviedli, zámkovú dlažbu môžete zohnať v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiach. Základná rada znie:

  • Pri peších cestách, chodníkoch a pod. je postačujúca zámková dlažba o hrúbke 4 – 6 cm.
  • Pre parkovacie plochy, príjazdové cesty a pod. kde predpokladáte väčšiu hmotnostnú záťaž, je dostačujúce zámková dlažba s hrúbkou minimálne 8 cm.

Podklad pre zámkovú dlažbu

Základom pre to, aby ste vybudovali kvalitnú zámkovú dlažbu, je dostatočná a riadna príprava terénu. Miesto, kde chcete zámkovú dlažbu vybudovať, pokopte a uveďte do roviny a zhutnite. To je snáď základ aj pre úplného neznalca takýchto vecí. Nemôžete začať s pokladaním zámkovej dlažby ak nedosiahnete pekne rovný povrch, kde budete dlažbu pokladať .

ako pokladať zámkovú dlažbuĎalšou časťou podkladovej vrstvy je pokladacia lóža. Tú najlepšie pripravíte zo štrkodrte, niekoľkých vrstiev piesku alebo štrku.

Pokladacia lóža by mala byť hrubá 3 – 5 cm. Pokladaciu lóžu rozhodne nebudujte z nepriepustných materiálov. Táto vrstva podložia musí byť úplne priepustná, aby mala voda kam odtekať.

Ak vybudujte pokladaciu lóžu z nepriepustného materiálu ako je napríklad betón, bude sa na vašej zámkovej dlažbe hromadiť voda, pretože nebude mať kam odtekať. Pri mechanickom poškodení alebo narušení, nebudete môcť zámkovú dlažbu ľahko rozobrať, ale budete ju musieť rozbiť. A to môže byť pre jedného človeka alebo aj pre skupinku robotníkov už celkom námaha.

Pokladacia lóža by mala byť jeden centimeter nad okolitým terénom. Nezabudnite, že zámková dlažba hutnením sadne o 1 centimeter dolu, takže si tam ponechajte rezervu, inak sa vám bude táto dlažba zdať nižšie ako ste si pôvodne želali.

Hĺbka základov zámkovej dlažby

Podkladová vrstva je základom pre vybudovanie kvalitnej zámkovej dlažby. Hĺbka podkladovej vrstvy by mala byť:

  • Pri peších cestách, chodníkov a pod., ktoré sú hmotnostne menej zaťažené, je dostačujúce hĺbka podkladovej vrstvy 10 cm.
  • Pri príjazdových cestách, parkovískách pre autá, ktoré sú hmotnostne oveľa viac zaťažené, je dostačujúce hĺbka podkladovej vrstvy aspoň 30 cm.

pokladať zámkovú dlažbuSklon dlažby musíte viesť vždy smerom od budovy von (odtok vody a pod.) Okraje môžete vytvoriť pomocou dlaždíc zasadených na výšku alebo pomocou špeciálnych tvaroviek.

Pred pokladaním okrajov si všetko starostlivo rozmerajte a dlažbu pokladajte pokiaľ možno tak, aby ste nemuseli dlaždice rezať. Jednak to z estetického hľadiska bude asi najlepšie a jednak si ušetríte námahu a hlavne vás čas.

Podkladová vrstva pre vybudovanie okrajov by mala byť minimálne 20 cm hlboká. Jej pokladacia lóža by mala byť vytvorená z betónu (pevného materiálu).

Ako správne pokladať zámkovú dlažbu?

Samotnú dlažbu pokladáte na pokladaciu lóžu. Ak máte vybudované okraje, potom začnite dlažbu pokladať od nich. Dlažbu ukladajte rovnomerne vedľa seba. Aby ste dodržali správny smer pokládky, môžete si ho vyznačiť pomocou povrázkov. Nezabudnite medzi dlažbou zachovávať rovnako široké škáry (cca 3 – 5 mm).

pokladanie zámkovej dlažbyZmýliť sa môžete pomerne ľahko, preto využite niečo na vyznačenie presných medzier medzi dlažbou.

Pri malej zámkovej dlažbe to nemusí byť veľmi vidieť, avšak pri väčších plochách sa vďaka tomu môžete pomýliť a celkovo to časom kazí dojem vašej zámkovej dlažby.

Po pokládke dlažby musíte prejsť k jej prvému hutneniu. Hutnením zrovnáte dlažbu do roviny.

Hutnenie urobíte pomocou vibračnej dosky s gumovou ochranou. Po pokládke dlažby a jej prvom hutnení je čas na škárovanie. Najvhodnejším materiálom na škárovanie zámkovej dlažby je kremičitý piesok.

Piesok medzi špárami zabraňuje prerastaniu buriny a trávy a umožňuje presakovanie vody. Finalizáciu pokládky zámkovej dlažby predstavuje druhé hutnenie v priečnom aj pozdĺžnom reze pomocou vibračnej dosky. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť dlažbu.

Rezanie dlaždíc

Ak sa predsa len nevyhnete rezaniu dlaždíc, ktoré presahujú vaše okraje, potom odporúčame použitie rezačky alebo štiepačky na dlažbu. Uhlová brúska, rezací alebo brúsny kotúč na betón a kameň vám tiež s odrezaním odstávajúcich častí dlažby pomôžu.

Vašu dlažbu pokladajte za teplého počasia a pokiaľ možno pri bezvetrí. Mráz sťažuje zhutnenie, úpravu a porovnanie podkladovej vrstvy. Iba pri teplom, suchom a mierne veternom počasí sa vám podarí položiť dlažbu kvalitne.

Ak nemáte skúsenosti so zámkovou dlažbou nemusíte mať strach. Stačí sa riadiť týmto návodom, dodržiavať všetky vyššie spomenuté tipy a malo by ísť všetko bez problémov. Avšak ak sa len predsa obávať, že by ste niečo pokazili, pozvite si k zámkovej dlažbe odborníka alebo niekoho, kto už zámkovu dlažbu predtým pokladal.

Tak budete mať stopercentnú istotu, že dosiahnete želaný efekt. Dúfame, že aj vaša zámková dlažba dopadne na jednotku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button