AkoaPreco.com > Návody > Ako sa správne starať o posteľnú bielizeň?

Ako sa správne starať o posteľnú bielizeň?

ako sa starať o posteľnú bielizeňPosteľná bielizeň vyžaduje osobitnú starostlivosť. Jedná sa o druh bielizne, na ktorej povrchu strávime až tretinu života, z toho dôvodu je vhodné sa naučiť základné pravidlá pre jej údržbu. Samotným predpokladom starostlivosti o posteľnú bielizeň je to, že musí byť tvorená 100% bavlnou. Nikdy nekupujte neznačkovú posteľnú bielizeň a už vôbec nie bielizeň z trhovísk. Takáto posteľná bielizeň je veľmi nebezpečná. Dôležitý je teda aj výber posteľnej bielizne a tiež správna starostlivosť. Ako sa o posteľnú bielizeň starať?

Starostlivosť o posteľnú bielizeň – výmena


Posteľnú bielizeň je potrebné pravidelne meniť a to nielen kvôli samotnému opotrebeniu bielizne, ale tiež kvôli zdravotnej nezávadnosti. Dokonca aj na kvalitnej posteľnej bielizni sa vám hromadia nečistoty a baktérie. Obliečky si vymieňajte každých 14 dní, u alergikov a detí je dôležité ich meniť každý týždeň.

Pranie

starostlivosť o posteľnú bielizeňPri praní dodržiavajte teplotu 60 °C a ak periete obliečky pre svoje malé deti, tak vždy nastavte teplotu 90 °C. Vysoká teplota je dôležitá pre likvidáciu baktérií a prípadných roztočov, ktorí pri vyššej teplote umierajú.

Nekombinujte posteľnú bielizeň rôznych farieb, ale perte ju s bielizňou, ktorá má rovnaké farby. Viac o praní sa dozviete v tomto článku: ako prať posteľnú bielizeň.


Aviváž a prací prášok na posteľnú bielizeň

Pri samotnom praní je dôležité sa držať toho, aby sme pridávali len malé množstvo pracieho prášku. Veľmi opatrní buďte pri aviváži, tej používajte iba minimum a u detských obliečok ju nepoužívajte vôbec, pre detskú pokožku sú aviváže často dráždivé. Aviváž nahraďte citrónom a octom.

Poťahy

pratie obliečokNa posteľ nikdy nepoužívajte poťahy. Ide síce o vzhľadný doplnok, ktorý môže zmeniť celú spálňu, ale vďaka poťahom nemôže posteľná bielizeň správne dýchať a zvyšuje sa výskyt baktérií aj plesní. Poťah používajte teda len výnimočne, napríklad keď príde návšteva a nemáte upratané, alebo radšej vôbec.

Žehlenie

Moderná posteľná bielizeň sa zvyčajne nežehlí, pretože je vyrobená z odolnejších materiálov, ktoré nie je potrebné žehliť. Staršie typy posteľnej bielizne však môžete žehliť podľa ľubovôle.

Matrac

Dbajte na to, aby na matracoch vždy boli obliečky. Na matrac sa často dáva aj špeciálna pokrývka. Obliečky zabránia, aby sa pot vsakoval priamo do matraca.

Výmena a nákup


Vyvarujte sa zbytočného skladovania predratej a roztrhanej posteľnej bielizne. Vždy si radšej zakúpte novú bielizeň, ktorá bude vyrobená z kvalitného materiálu a ponúkne vám dlhšiu životnosť.

Mohlo by vás zaujímať

ako na správne sušenie kvetov návod

Ako na sušenie kvetov?

Chcete sa dozvedieť ako na sušenie kvetov u vás doma? V tomto článku sa dozviete, ako si …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.