AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako na upratovanie okien a žalúzií?

Ako na upratovanie okien a žalúzií?

ako na upratovanie okien a žalúziíOkná v domácnosti umývame spravidla niekoľkokrát do roka. Asi ich umývame všetci pred Vianocami a na jar. Snáď by sme bez čistých okien tieto krásne sviatky ani nechceli privítať. Počas roka frekvenciu umývania okien vnímame subjektívne, každý inak a podľa toho, ako je naše obydlie situované. V prašnom prostredí treba okná umývať častejšie, bývanie v prírode nám túto prácu ušetrí. Ako na upratovanie okien a žalúzií?

Čo treba na upratovanie okien a žalúzií:


  • vodu
  • saponát
  • handričku
  • mikroutierku

Začneme s umývaním rámov

prístroj na umývanie okienNedá sa nič robiť, pusťme sa do toho. Okná zásadne začíname umývaním rámov. Ak by sme chceli postup obrátiť a leštili sme najskôr sklá, pekne by sme si to skomplikovali.

Pri umývaní rámov sa neubránime dotknutiu sa skiel a tam by bol ten kameň úrazu. Rámy umyjeme handričkou namočenou v saponátovej vode, zameriame sa na miesto, kde sú kľučky, toto miesto je frekventovane používané a niekedy patrične ohmatané. V druhej fáze rámy umyjeme už viac vyžmýkanou handrou v čistej vode, bez saponátu.


Umývanie sklených tabúľ

Sklá okien umyjeme takisto vodou so saponátom, aby šla špina a prípadná mastnota dobre zmyť. Potom zmývame čistou vodou, ak sú sklá samá kvapka, vezmeme do tretice suchú handričku a poslednou etapou je leštenie skiel. Osvedčená je mikroutierka, ale musí byť suchá. Ak je namočená, aj keď veľa vyžmýkaná, stále necháva stopy po kvapôčkach a leštenie nie je dokonalé. K lešteniu je vhodná každá silónová látka bez chĺpkov. Vezmite staré dámske pančucháče – silonky a okenné tabule vyleštite. Nie je nič lepšie, sklo sa bude lesknúť ako krištáľ.

Ako si poradiť so žalúziami

kefka na čistenie žalúzií rýchloTáto práca nás príliš nenadchne. Hlavne preto, že dosť zdržiava. Ak máme špeciálnu kefku na žalúzie, ide to trochu rýchlejšie. Ak sme si tohto pomocníka ešte nestačili zaobstarať a žalúzie potrebujeme umyť, obzvlášť, keď máme už okná čisté, umyjeme žalúzie ručne a ako inak, než handričkou a saponátovým roztokom.

Stierame prúžok po prúžku, teda každú lamelu zvlášť, trpezlivo a tak dlho, až sa dopracujeme k vytúženému koncu. Nie je to práca namáhavá, ale je naozaj zdržujúca. Pozrite si aj špeciálne venovaný článok tejto problematike ako čistiť žalúzie.

Rýchlovka ako umyť žalúzie


Ak máte času málo a neumyté žalúzie by ste nezniesli na čerstvo umytých oknách, sklopte žalúzie a handričkou stierajte vertikálne aj horizontálne. Je nutné viesť ruku zľahka, inak sa lamely rozbiehajú, ale tento variant nie je nijako márny. Hlavne je to rýchle. Až budete mať viac času, umyjete žalúzie dôkladnejšie.

Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.