Ako bezpečne vyčistiť uši a čomu sa pri čistení vyhnúť?
Špinavé uši, ktoré sú plné ušného mazu, nevyzerajú z estetického hľadiska práve pekne. Lenže mnohí z nás majú utkvelú predstavu, že z nich musia za každú cenu dostať čo najviac ušného mazu a mať ich tak dokonale čisté.
Pritom si neuvedomujú, že mnohými praktikami síce uši vyčistia, ale rozhodne nepomôžu svojmu sluchu. Zlé čistenie uší môže mať za následok zhoršenie sluchu a vznik rôznych ďalších ťažkostí. Majte vždy na pamäti, že sluch je veľmi dôležitým zmyslom a uši sú zároveň veľmi citlivé, takže sa pri ich čistení musí postupovať obzvlášť opatrne. Ako bezpečne vyčistiť uši a čomu sa pri čistení vyhnúť?
Spôsoby čistenia uši
Niektorí odborníci vlastne odporúčajú uši vôbec nečistiť, rozhodne nie do hĺbky. Môže totiž ľahko dôjsť k efektu, kedy namiesto odstránenia ušného mazu ho zatlačíte ďalej do ucha, čo môže spôsobiť okrem iného zhoršenie sluchu.
Ak si už predsa len mienite uši čistiť, použite na to špeciálne spreje a ušné kvapky, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach alebo na internete. Pri ich použití je potrebné vždy postupovať podľa priloženého návodu.
Uši je možné od mazu vyčistiť aj pomocou obyčajného uteráka. Čistenie vykonávajte ideálne po sprchovaní alebo kúpeli. Ucho čistite koncom cípu uteráka.
Môžete použiť napríklad aj vreckovku alebo utierku a pod. Nikdy ale pri čistení „nezachádzajte“ príliš hlboko, stačí utrieť maz na okraji ucha.
Ostatné metódy, ktoré poznáte, alebo ste ich od niekoho počuli, sú nesprávne. Ktoré to sú?
Čomu sa pri čistení uší vyhnúť?
Klasikou pri čistení uší je používanie ušných tyčiniek. Vatové tyčinky sa dajú zohnať vo väčšine obchodov s drogériou a všeobecne sú považované za vhodný nástroj. Opak je ale pravdou.
Problém u vatových tyčiniek tkvie práve v tom, že pri čistení dochádza k zatláčaniu mazu. Postupne sa tak tvorí mazová zátka.
Uši sú síce naoko čisté, avšak maz sa usadzuje vo vnútri, čo môže mať negatívny vplyv na správnu funkciu uší, skrátka – sluch sa bude zhoršovať.
Vatové tyčinky odborníci rozhodne neodporúčajú na čistenie uší používať. Keď už ich používate, čistite s nimi veľmi opatrne a nikdy nie príliš do hĺbky.
Čo je potrebné na správne čistenie uší?
- Treba čistiť iba okraje uší
- Pri ťažkostiach so sluchom a vzniku mazovej zátky okamžite navštíviť lekára špecialistu
V posledných rokoch sú veľmi obľúbené ušné sviečky. Ani tie však lekári príliš neodporúčajú. Nielenže nie sú tak efektívne, ako o nich hovoria výrobcovia a predajcovia, ale môžu byť tiež relatívne nebezpečné.
Pri neopatrnej manipulácii si nielen uši nevyčistíte, ale spôsobíte si tiež popáleniny. Ušné sviečky navyše nepomáhajú odstrániť mazové zátky. K ich odstráneniu, ak sú naozaj vážne, je potrebné zájsť k ušnému špecialistovi.
Zaujímavé a nikdy by ma to nenapadlo že vatové tyčinky sú zlé, ale v podstate dáva to zmysel že oni upchávajú uši mazom ešte viac :O :O