AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako na opravu doskovej podlahy?

Ako na opravu doskovej podlahy?

ako na opravu doskovej podlahyDoskové podlahy sú neoddeliteľnou súčasťou chalúp, ale aj starších domov. Môžeme ich rozdeliť do dvoch základných typov, rovno samované alebo na pero a drážku. Podlahy rovno samované sa ešte delia na staršie fošňové podlahy, ktoré sa pripevňovali kolíkmi a mladšie s použitím menších dosiek a klincov. Spodná vrstva doskovej podlahy je pokladaná na kolmo uložené vankúše, ktorých osové vzdialenosti sú však spravidla menšie než u silnejších fošní, pretože dosky sú tenšie a je tu nebezpečenstvo priehybov. Ako na opravu doskovej podlahy?

Čo budete na opravu doskovej podlahy potrebovať:


 • starú zoschnutú podlahu
 • nové dosky
 • kladivo
 • pílku
 • spojovací materiál (klince, skrutky, kolíky)
 • vŕtačku
 • frézku
 • disperzné lepidlo
 • brúsku na podlahu
 • pružný tmel
 • lak, farbu, olej či vosk

Dôvody na opravu

stará dosková podlahaU drevených parkiet sú najčastejším dôvodom na opravu medzery medzi jednotlivými doskami. To môže byť spôsobené nie chybou podlahy, ale aj zmenou vlhkosti. Vysušené dosky sú užšie, takže medzery môžu vzniknúť tým, že v zime viac kúrime a v lete viac vetráme, alebo sme zmenili systém kúrenia či režim v miestnosti.

Medzery možno zatmeliť pružným tmelom. Ak sú medzery väčšie ako 3 mm, podlaha sa “špánuje”. To je technika, kedy sa do všetkých škár frézuje rovnaká drážka, široká podľa najväčšej škáry, ale najmenej 5 mm. Potom si vyrobíme ohobľované latky s hrúbku v šírke drážky a asi o 1 mm širšie, než je jej hĺbka.

Latky sa vlepujú disperzným lepidlom, ale tak, že lepidlo sa nanáša len na jednu stranu, aby mala podlaha medzery a mohla stále “pracovať”. Keby sme zlepili podlahu na tvrdo, praskali by potom dosky, pretože spoje sú pevnejšie ako drevo samo. Špánováním zmeníme aj celkovú vizáž podlahy.


Výmena doskovej podlahy

Ak sú dosky alebo vankúše, spodnej časti podlahy, úplne opotrebované, je potrebné ich vymeniť. Dosky na vankúši môžu byť rôzne primontované, skrutkami, klincami, kolíkmi alebo lepením.

Ak budeme meniť celú podlahu, nie je treba staré drevo šetriť, inak postupujeme opatrne. Ak je poškodená veľká časť podlahy, je lepšie ju rozobrať celú, vymeniť poškodené dosky a všetko nanovo položiť. Najťažšie je vždy vybrať prvú dosku, začíname nadvihovať vždy od konca a postupujeme s páčením pozdĺžne až do jeho druhého konca. Ak sú dosky spojované na pero a drážku, najľahšie je začať pri stene.

Podlahové vankúše sa väčšinou uvoľňujú v miestach uchytenia v murive. Potom sa ich konce klinom strešných škridiel zatlčú do vhodenej malty. Ďalším spôsobom je možnosť uchytenia do oceľovej podpery, ktorá sa buď skrutkuje k stene alebo zahadzujú maltou.

Odhnité časti je potrebné vymeniť

Podlahové dosky sa upevňujú spätne k vankúšom podlahovými či kolárskymi klincami dlhými 63 mm, alebo ich skrutkujeme 50 mm dlhými a 3,5 mm širokými skrutkami s kužeľovitou hlavou, aby z dosky nevyčnievali, a to vždy vo dvojici ku každému vankúšu. Využívame pôvodné otvory, aby sme dosku pribíjali do stredu vankúša.

Pokladanie novej podlahy

opravovanie doskovej podlahyPri pokladaní novej podlahy musíme dokonale utiahnuť dosky, spomeňte si na film Leto s Andělem. Robí sa to tak, že sa položí niekoľko dosák a k vankúšu sa pribije kúsok dreva pár centimetrov od ich okraja. Medzi dosky a toto drevo sa potom vtĺka klin či dva, a tým sa dosky “uťahujú”. Potom dosky pribijeme, drievko s klinmi odstránime a pokračujeme o kus ďalej. Ak sú v podlahe nové dosky, mali by mať rovnakú hrúbku ako stará dosková podlaha, prípadne sa musia podkladať kúsky dreva, keď sú silnejšie, zmenšíme vankúš.

Ak zostane na kraji úzka medzera, je ju potrebné zaplniť doskou patričnej šírky.

Dokončovancie práce


Povrch hotovej podlahy je potrebné prebrúsiť, čím môžeme odstrániť farebný rozdiel medzi novými a starými doskami, prípadne nerovnosti v hrúbke dosiek.

Na záver treba podlahu impregnovať lakmi, farbami, olejmi či voskom. Nechajme si poradiť u odborníkov, aký povrch by sme mali na podlahe mať, a dôležité je dodržať správny postup pri aplikovaní impregnácie.

Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.