Zdravie a krásaNávody

Ako na nákup v second hand-e?

second hand

Nakupovanie v second hand-e je slovenským fenoménom. Second hand-y ľudia vyhľadávajú aj preto, že je možné v nich nakúpiť luxusné oblečenie za dobré ceny. Ale nielen to – ak hľadáte karnevalové kostýmy, second hand-y sú tým pravým miestom, kde je možné ich získať. Dokonca už existujú aj second hand-y online, ktoré fungujú rovnako ako iné e-shopy, a verte alebo nie, sú čím ďalej vyhľadávanejšie. Poradím vám, ako nakupovať v second hand-e výhodne, a čomu sa pri nákupe z „druhej ruky“ vyvarovať.

Čo je potrebné ak chcete nakupovať v second hand-e:

  • bystrosť
  • dobré oko
  • systematickosť
  • trpezlivosť
  • techniku
  • všímavosť
  • prehľad
  • mať odhad

Nájdite ten správny second hand!

Čo je najdôležitejšie? Nájsť si dobrý second hand. Obchod, kde to vonia, kde je prívetivá obsluha a kde máte možnosť si oblečenie odložiť bokom, aby ste sa nakoniec mohli rozhodnúť o nákupe, či si oblečenie vyskúšať.

Dôležité sú ceny, pretože nie je second hand ako second hand. Niektoré second hand-y predávajú na váhu, iné na kusy, ďalšie majú jednotlivé ceny u kúskov, iné majú fázový systém, keď v čase prievozu nového tovaru je cena najvyššia a ku koncu týždňa najnižšia. Spoznala som viacero rôznych second hand-ov a najväčší neznamená vždy to najlepšie.

Ak sa v nejakom second hand-e nájdete a obľúbite si ho, už nebudete meniť a nákup v ňom sa stane čiastočne drogou.

Ako v second hand-e nakupovať?

Dôležité je mať systém. Idete do „sekáča“, pretože niečo cielene zháňate, alebo len tak? Ak idete za účelom, že zháňate nejaký kúsok oblečenia, napríklad spomínané karnevalové kostýmy, sústreďte sa najprv hlavne na neho, až potom sa venujte ďalšiemu hľadaniu.

Chce to trpezlivosť!

Viem, že veľa známych a kamarátok to so second hand-mi vzdávajú, pretože na to nemajú trpezlivosť. Je tam toľko oblečenia, že neviete odkiaľ začať. Začnite z jednej strany a berte to postupne až na druhý koniec.

Ak je obchod odlíšený podľa farieb, vynechajte farby, o ktoré nemáte záujem. Ak je second hand rozdelený na sukne, nohavice, svetre, šaty a podobne, riaďte sa tým, o čo máte záujem.

Dôležitý je systém!

nakupy v second hand-e

Pri hľadaní si posuňte najprv ramienka s oblečením na jednu stranu a pri hľadaní ich presúvajte na stranu druhú. Preberajte rýchlo a zastavte sa pri tom, čo vám padne do oka.

Ak na niečo narazíte, zastavte sa a pozrite sa bližšie na veľkosť. Myslím tým, nielen veľkosť na štítku, ale aj celkovo (niektoré čísla reálne veľkosti nezodpovedajú).

Potom sa pozrite zbežne na evidentné vady (fľaky, diery, a podobne). Ak má oblečenie nejakú poruchu, neberte ho ani za tvrdenie predavača, že si ho môžete doma opraviť.

Cena oblečenia v second hand-e je zvyčajne tak nízka, že sa vám do toho rozhodne neoplatí investovať čas a ďalšie peniaze. Určite tu nájdete aj nejaké zaujímavé kúsky úplne bez poškodení. Ak je kúsok oblečenia bez chyby, dáte si ho na kôpku bokom.

Systematické delenie a pozornosť pri nakupovaní

Keď týmto systémom prejdete celý obchod, vráťte sa k svojej odloženej kôpke a dajte sa do ďalšieho preberania. Pozrite sa na kúsky poriadne. Naozaj sú bez chýb? Všímajte si aj ako sú ušité. Ďalej vašu kôpku rozdeľte na ďalšie tri kôpky.

Prvá kôpka – tie, ktoré vám pôvodne padli do oka, ale na druhý pohľad mali nejaké poškodenie alebo ste zistili, že nemajú tak dobrý materiál, či majú nepraktické zapínanie alebo vám došlo, že to predsa len nie je presne to, čo by sa vám páčilo. Tú kôpku vráťte.

kreativny second handDruhá kôpka je možno a tretia kôpka je tá, ktorá sa vám páči najviac. Obe kôpky si vezmite do kabínky, a pokiaľ sa dá, všetky vyskúšajte.

Skúšanie je dôležité, aby ste videli, či vám oblečenie sadne, alebo nie. Pri skúšaní si všímajte ďalšie prípadné závady a prípadné veľkostné nedostatky. Oblečenie opäť deľte na kôpky.

Tentoraz už len dve (áno a nie).

Definitívne rozhodnutie

Máme tu finále. Vytriedili ste si kôpku oblečenie, ktorú by ste chceli. Lenže, čo ak je kôpka za viac peňazí, než ste pôvodne plánovali v second hand-e minúť?

Ak vám to robí veľký problém, neostane vám ešte raz oblečenie prebrať a s niektorými kúskami sa proste rozlúčiť. Vezmite si tie, ktoré vám najviac pristali a ktoré sú najkvalitnejšie.

Čoho sa vyvarovať pri nákupe v second hande?

Nekupujte nič, čo potrebuje nejakú úpravu, opravu. Je to oblečenie za pár korún a môžete tu nájsť veľa pekného oblečenia a bez potreby opravy.

Nekupujte ani oblečenie príliš dopredu, pretože sa móda mení a do obchodu prichádza týždeň, čo týždeň veľa nového originálneho oblečenia.

Doma nič neschovávajte. Ak nechcete, aby vaše skrine praskali vo švíkoch, trieďte svoje oblečenie. Ak už doslúžilo, vytiahli sa, má škvrny, diery, či ho proste nosíte neradi, preč s ním.

Second hand je miesto kreativity

Second hand-y vám umožnia vytvoriť originálny outfit. Môžete ho aj sami kombinovať. Podobné zvršky bude mať niekto ďalší len ťažko. Kreatívni nadšenci môžu využiť second hand-y pre tvorbu úplne nových modelov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button