Ako si vybrať

Ako si vybrať geotextíliu?

geotextíliaPoužívate doma geotextíliu? Nie? Že neviete, čo to geotextília vlastne je? Geotextília je veľmi užitočným pomocníkom vo viacerých oblastiach. Využíva sa na záhradách, na stavbách a dokonca aj v poľnohospodárstve. Existuje mnoho typov geotextílií a každá sa podľa svojich vlastností hodí na niečo iné. Viete, ako si správne geotextíliu vybrať? V tomto článku sa vám budem snažiť bližšie priblížiť, čo je to tá geotextília zač, ako ju možno využiť a ako si ju správne vybrať.

Predstavujem vám geotextíliu

Geotextília je priepustný, plošný materiál z polymérov. Používa sa ako separácia ostatných materiálov od zeminy v oblasti stavebníctva a geotechniky.

Pre jej výrobu sa používajú polyméry, známe pod názvami polypropylén, polyester, polyetylén a polyamid.

Aká je funkcia geotextílie

Geotextíliu primárne využívajú ako separačnú alebo ochrannú či filtračnú vrstva. Geotextília vyrobená z prírodných materiálov je vhodná len na dočasné použitie, napríklad na zakrytie stavby pred mrazom, syntetické geotextílie sa naopak hodia k trvalému použitiu do rôznych stavebných konštrukcií.

Kvalitná geotextília odoláva plesniam, baktériám, nevadí jej kyslé ani alkalické prostredie.

Aké najdôležitejšie funkcie má geotextília

tkaná geotextília

Separácia – netkanú geotextíliu využívame ako separačnú vrstvu medzi zeminami s rôznymi geologickými vlastnosťami. Geotextília zamedzí ich premiešaniu, zároveň nebráni prieniku vody, čo zvýši nosnú kapacitu stavby.

Filtrácia – vodný tlak môže spôsobovať erózie a vyplavovanie častíc pôdy do štrkovej výplne, a tiež posun vrstiev.

Tento jav znižuje nosnosť stavby. Je možné tomu predísť tak, že použijeme netkanú geotextíliú, ktorá je priepustná a zároveň je schopná zadržať aj tie najjemnejšie pôdne častice.

Typy geotextílií

Tkaná geotextília– ide o geotextíliu, ktorá sa zhotovuje na tkáčskom stroji s pomocou dvoch kolmých sústav nití, ktoré sú vzájomne previazané v pravom uhle a vďaka tomu je materiál veľmi pevný a odolný. Vyrába sa z polyetylénu a polypropylénu.

Používa sa ako separácia medzi podložia, zabraňuje prerastaniu buriny a možno ju použiť aj v drenážnych výkopoch a pri stavbe jazierok.

Netkaná geotextília– patrí medzi najpoužívanejší druh, vyrába sa vpichovaním náhodne rozptýlených vlákien sústavami špeciálne orientovaných ihiel, plavením alebo tavením.

Vyrábaná je z vysoko kvalitného polyesteru alebo polypropylénu. Používa sa ako drenážna, spevňujúca, separačná a filtračná vrstva v pozemnom staviteľstve.

Využite geotextíliu pre svoje hobby, ale aj priemysel

geotextília v stavebníctvePri výbere vhodnej geotextílie sa riaďte tým, k čomu má slúžiť a aké má deklarované vlastnosti. Jedine tak zaistíte, že ste zvolili vhodný variant a vybraný typ bude správne plniť svoj účel.

  • Záhrada – v prípade, že na jar vysadené rastliny ohrozujú prízemné mrazíky alebo naopak prudké slnečné lúče, môžete ich zakryť geotextíliou. Pre tieto prípady je ideálna biela netkaná textília. Tá dostatočne udržuje teplotu, vlahu a prepúšťa svetlo.
  • Zakladanie záhonov – pri zakladaní okrasných záhonov mnoho záhradníkov používa mulčovanie. Pod mulčovaciu kôru je možné použiť tkanú geoextíliu. Zabráni prerastaniu buriny.
  • Spevnenie plôch – netkanú geotextíliu s vyššou gramážou možno využiť na chodníky, príjazdové cesty, bazény či drenáže, a pod. Zabráni vytlačeniu mäkkého podloženia a krásne zrovná povrch. Zabraňuje tiež tvorbe kaluží pod chodníkom alebo pod príjazdovou cestou.
  • Priemyselné využitie – v stavebníctve sa geotextília používa na separáciu plochých striech, sanáciu skládok, ochranu čerstvo naliateho betónu, ako filtračná vrstva pri drenážnych trubkách, pri stavbách železníc, na spevnenie hrádzí, spevnenie podkladu pod dlažbou, atď.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button