Ako si vybraťŠport

Ako si vybrať zjazdové lyže?

freeride alebo zjazdové lyžeSú preč časy, kedy ste prišli do obchodu s lyžami a mali ste prakticky výber z dvoch typov lyží. V dnešnej dobe je trh s lyžami doslova preplnený, výber najlepších lyží to sťažuje. Skúste však zvážiť účel, kvôli ktorému chcete lyžovať a ako často. Prečítajte si článok ako si správne vybrať zjazdové lyže.

Podľa čoho si vyberať zjazdové lyže:

Ako často budete zjazdové lyže používať a kde?

zjazdové lyže pre skúseného lyžiaraSte rekreačný lyžiar alebo aktívny lyžiar? Uprednostňujete slovenské hory? Alebo máte radšej cudzie krajiny? To všetko je rozhodujúce, ak si chcete vybrať lyže.

Zatiaľ čo v zahraničí nájdete dlhšie zjazdovky a lepšie služby, u nás si zalyžujete skôr na kratších zjazdovkách. Už toto sa vám môže premietnuť do ceny lyží.

Za jedny zaplatíte 300 eur, za ďalšie štyri krát toľko. Súčasný trh ponúka niekoľko typov lyží. Môžu byť závodné, športové, freestyle, cross alebo univerzálne all mountain. Druhý typ je vhodnejší pre rekreačných lyžiarov v našich horách.

Ako chcete lyžovať?

Slalomky sú vhodné pre krátke športové oblúky. Freestylové lyže pre freeride – lyžovanie vo voľnom teréne. Lyže all  mountain sú vhodné všade.

Aká je vaša postava?

Zatiaľ čo kedysi platilo, že výška lyžiara je rozhodujúca, ak si chcete dobre vybrať lyže, dnes sa vyberajú podľa lyžiarovej hmotnosti.

Čím ťažší a väčší bude lyžiar, tým väčší bude lyže. Ale to nie je všetko. Pri kratších oblúkoch preferujte kratšie lyže.

Tuhosť lyží

Najťažšie lyže sú pretekárske lyže, okrem iného musia odolávať vysokému treniu. Naopak, najmenšie lyže sú určené najmä pre deti.

Ak ste začiatočník a chcete aktívne lyžovať, kúpte si stredne tvrdé lyže. Na tvrdom modely lyží by ste sa len zbytočne trápili.

Šírka lyží

Ako si vybrať zjazdové lyžeŠírka by mala byť tiež zohľadnená pri rozhodovaní o tom, ktorý typ lyží si chcete kúpiť. Veľká šírka pre vás bude znamenať, že sa budú lyže ľahšie točiť, takže môžete robiť kratšie oblúky.

S lepšie otáčajúcimi sa lyžami si dobrý lyžiar viac užije slovenských hôr, pre ktoré sú typické kratšie zjazdovky. Skúsenejší lyžiari by si mali kúpiť slalomky, rekreačným lyžiarom postačia univerzálne lyže. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na lyžovačku.

Varovanie

Pamätajte, že nákupom lyží nič nekončí. Určite treba investovať do kvalitnej obuvi, prilby, lyží a vhodného oblečenia.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button