Úvod / Domácnosť / Ako pokladať a udržiavať keramické obklady?

Ako pokladať a udržiavať keramické obklady?

keramické obkladyAko pokladať a udržiavať keramické obklady – návod a rady. V posledných rokoch nadobúdajú keramické obklady stále na väčšej rozmanitosti. To sa týka ako veľkosti obkladov a dlažby, tak farebnosti. Módne sú ako veľké obkladačky, tak aj drobná mozaika, sklenené obklady nie sú výnimkou. Keramické obkladačky nevyžadujú špeciálnu údržbu. V súčasnej dobe je aj obkladanie vďaka dobrým lepidlám ľahké, iba vyžaduje dostatok času. Lepenie všetkých typov obkladov je prakticky totožné.


Čo potrebujeme ak chceme pokladať keramické obklady:

  • obklady
  • lepidlo alebo lepiaci tmel
  • hrebienková stierka
  • plastikový medzerník
  • škárovaciu hmotu
  • rezačka a pílka na obkladačky
  • vodováha

Povrch, na ktorý budeme obklady pripevňovať, musí byť vždy rovný, pevný a suchý. Lesklý povrch zdrsníme, aby sa nám na povrchu dobre zachytila ​​lepiaca vrstva.

Postup

kúpeľňa z keramických obkladovPri práci postupujeme vždy od zdola nahor v plochách asi po jednom metri štvorcovom. Na kvalitný rovný povrch nanesieme lepiaci tmel. Ak obkladáme sprchové kúty alebo miesta za umývadlom, použijeme vodovzdorný tmel. Po rozotrení by mala byť vrstva tmelu asi 3 mm hrubá. Pri silnejšej vrstve je vkladanie obkladačiek ťažké a vznikajú nerovnosti. Tmel roztierame hrebienkovou stierkou, aby vznikli rovnobežné riadky. Pri kladení dlaždíc si môžeme pomáhať vodováhou.

Medzi jednotlivé obkladačky vkladáme plastikové medzerníky, ktoré nám zaručia rovnakú šírku škár. Platí pravidlo, čím väčšie dlaždice, tým väčšia špára.


Záverečné práce

Nakoniec je nutné vyplniť pomocou škárovacej hmoty škáry medzi jednotlivými obkladmi. Podľa návodu túto hmotu zmiešame s vodou. Môžeme zafarbiť pigmentom alebo použiť hotovú farebnú variantu.

pekné bývanie s keramickými obkladmiRovnako ako u tmelu použijeme v prostredí, kde hrozí styk s vodou, vodovzdornú škárovaciu hmotu. Tú použijeme aj v prípade kuchynských kútov, pretože sa tieto obklady často umývajú.

Po zaschnutí tmelu a škárovacej hmoty máme hotovo a stačí umyť dlažbu vlažnou jarovou vodou.

Rezanie obkladačiek

Pri obkladaní nám vždy jednotlivé obklady nebudú vychádzať presne rozmerovo a budeme musieť rezať. Na rezanie sa dnes používa mnoho typov rezačiek. Typický nástroj pre rezanie obkladačiek má ostrý hrot z karbidu volfrámu. Prereže sklovinu a v mieste rezu môžeme obkladačku pohodlne rozlomiť. Iný nástroj sa vyznačuje malým rezným kolieskom a čeľusťami pre pridržanie obkladačky.

Pre špeciálny tvar obkladačky, napríklad výrez pre trúbku, musíme vytvoriť šablónu z lepenky a obkresliť ju na obkladačku. Potom použijeme pílku na obkladačky.

Prečítajte si aj tieto články:


Ako pokladať a udržiavať keramické obklady?
5 (99.2%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

omietanie tehly

Ako naniesť hrubú omietku?

Pri renovácii bytu či domu nás skoro vždy trápi napnutý rozpočet. Nie každý si môže …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.