Ako si vybraťŠport

Ako správne vybrať bežky?

Ako správne vybrať bežkyNudíte sa už pri zjazdovom lyžovaní? Príde vám tento šport po pár zjazdoch monotónny? Skúste bežecké lyžovanie! Pri bežkovaní nezažijete dlhé fronty na vlek, preplnené svahy a bolestivé nohy od lyžiarok. Vychutnajte si krásne chvíle v prírode, ktoré sa neustále menia. Tempo je určené iba vami. Kto chce pretekať s vetrom na rýchlosť alebo ísť po hrebeni len tak pre radosť. Poradíme vám ako vybrať bežky presne pre vás.

Čo je na výber bežiek potrebné:

Typ lyžiarskej výstroje
výber bežiek a príslušenstva
Dnes môžeme vybrať bežky zo širokej škály rôznych typov lyží. Všetky sa niečím vyznačujú a spadajú do „iného druhu“ bežkovania.

Základné typy sa dajú rozdeliť do skupín: pretekárske, športové, rekreačné, fitness a backcountry lyže.

V závislosti od štýlu, na ktorý sú vhodné, sú rozdelené na klasické a kombinované lyže (vhodné na oboje).

Správna výška

Vybrať bežky so správnou dĺžkou je veľmi dôležité. Pri príliš krátkych lyžiach nedosahuje bežkár požadovaný krok a príliš dlhénekontrolovateľné. Tak akú výšku si vyberiete?

Všeobecným pravidlom je, že bežecké lyže by mali byť o 20 cm dlhšie ako výška bežkára. Krok na lyžiach by mal byť taký dlhý ako bežkár. V prípade kombinovaných lyží hľadáme kompromis medzi týmito typmi.

Váha lyžiara

Dôležitejším faktorom keď chcete vybrať bežky je váha bežkára. Ťažký bežkár môže tzv. prešliapnuť  bežky.

To znamená, že stredná časť bežeckých lyží, určená pre stúpanie je v dotyku v sklze aj zjazde, a preto sa bežky drú a moc nejdú. Preto je potrebné zvoliť správnu tvrdosť.

Výber palíc na bežky

Palice pre pešiu turistiku aj klasiku by mal mať bežec pod bradou. Pokiaľ ide o bežkovanie, ideálna veľkosť je pod nos.

Výber viazania

výber bežiekV súčasnosti sú na trhu k dispozícii dva typy viazania. Je to viazanie SNS od Salomonu a viazanie NNN od firmy Rottefelly.

Bohužiaľ, typy nie sú vzájomne kompatibilné, čo nás značne ovplyvní pri výbere bežeckých topánok.

Výber topánok

Vyberáme topánky v závislosti od typu viazania, ktoré máme (pozri vyššie). Okrem toho, v závislosti od toho, aký druh behu na lyžiach chceme robiť.

Topánky sú štrukturálne odlišné, nie každý typ je univerzálny. Jednoducho povedané, ak niekto má bežecké lyže, bude si kupovať bežkárske topánky (pevná skeletová konštrukcia). Ak niekto má turistické lyže, ocenia teplé a vysoké topánky.

Prečítajte si aj článok: Ako sa obliecť na bežky?

Tip ako si správne vybrať bežky

Zistiť, či bežky prešľapujem môžem zistiť pomocou papierikovej metódy.

Na rovnom povrchu sa zapneme do bežiek a pokúsime v strednej časti podsunúť papier pod lyžu. Ak sa to podarí, je to v poriadku.

Upozornenie

Kupujte lyže v ski športoch, nie v supermarketoch. V ski športoch spolupracujú s odborníkmi, ktorí vám môžu bezplatne poradiť a vybrať si lyže, ktoré vyhovujú vašim potrebám.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button