ElektronikaDomácnosť

Ako odstrániť závady domácich spotrebičov?

závady domácich spotrebičovDomáce elektrospotrebiče sú rôzne, zložité aj jednoduché. U niektorých je elektrický prúd vedený k motoru, ktorý poháňa trebárs metličku, a tou sa mieša cesto. Sú ale spotrebiče, napríklad televízor, kde elektrický prúd prechádza zložitou cestou prevodov a zmien, a na konci je stále sa meniaci farebný obraz na obrazovke. Na týchto príkladoch vidíme, že niekedy nie je možné do prístroja zasahovať, napriek tomu sme schopní si niektoré opravy urobiť sami. Ako odstrániť závady domácich spotrebičov?

Aké kontroly domácich spotrebičov treba urobiť ak chcete odstrániť závady

Ako odstrániť závady domácich spotrebičovPrvá vecí, keď stroj prestane fungovať, je kontrola, či do neho ide elektrický prúd. Preto najskôr skontrolujme vidlicu, teda zástrčku do zásuvky. Je tiež dobré vyskúšať, či nie je chyba v zásuvke, napríklad iným spotrebičom.

Skontrolujeme zapojenia vodičov v zástrčke. Modrá by mala byť na nule, hnedá na fázu a zeleno-žltá na uzemnenie.

Kábel môže byť prerušený aj pri vstupe do prístroja, mohla sa uvoľniť príchytka a vodiče sa vytrhli z kontaktov.

Pokiaľ toto zistíte, je najlepšie vymeniť celý prívodný kábel s vidlicou.

Skontrolujte poistky

Poistky nie sú len v rozvodovej skrini, ako si niektorí myslia, ale má ich aj väčšina domácich spotrebičov. Takže sa môže stať, že sa aj táto prepáli, môže ísť o poruchu alebo tiež preťaženie.

K poistkám by sme sa mali dostať jednoducho otvorením nejakých dvierok a pod. Tiež by sme mali poistky meniť za rovnaké a nenahradzovať ich, to je priamo životu nebezpečné.

Máte starší alebo novší spotrebič?

Keď nie je možné zistiť hodnotu poistky, obvykle u nových spotrebičov by mali byť náhradné, dá sa paušalizovať, že k spotrebičom do 1.400 W alebo pre svetelné obvody do 1 kW bude hodnota poistky 6A.

Pre staršie spotrebiče, ako sú televízne prijímače, žehličky, kanvice na varenie, ohrievače a práčky, ktoré majú odber do 3 kW, bude pravdepodobne správna poistka 16 A.

Poškodenie kábla

Častou závadou je tiež nejaké prerušenie prívodného kábla. Niekedy sú závady zrejmé na prvý pohľad, napríklad prehryzenie škrečkom, odretie v miestach dverí a pod.

Najmä u starších káblov, kde vo vnútri nie je zväzok drôtikov, ale jeden silný medený drôt, môže dôjsť k prelomeniu. Nemusíme ani pripomínať narezanie kábla spôsobené neopatrnou manipuláciou s nožom.

Kábel je v týchto prípadoch nutné urýchlene vymeniť, pretože sa tak vystavujete nebezpečenstvu úrazu. Pri kúpe nového kábla dbajte, aby ste nekúpili slabú dvojlinku a nechceli ňou potom poháňať výkonný stroj, napríklad veľkú cirkulár.

Pri kúpe sa radšej informujte u odborníkov o poháňaných výkonoch a nutnej sile vodičov. To isté platí aj pre dĺžku, kde musíme počítať s odporom vodičov a množstvom prenášaného prúdu.

Nezabúdajte na…

Ako odstrániť závady spotrebičov

Pre akékoľvek opravy domácich spotrebičov platí jedna hlavná zásada, že akékoľvek zásahy do elektrického rozvodu sa môžu vykonávať len po vytiahnutí vidlice na kábli zo zásuvky.

Nestačí len prístroj vypnúť jeho vlastným vypínačom.

Nepreceňujte sa zbytočne

Ak sa nám nepodarí zistiť závadu na prívode elektrického prúdu, alebo nám spotrebič vyrazil znovu vymenené poistky, nemali by sme sa púšťať do náročnejších opráv, ak s nimi nemáme skúsenosti.

U veľkých spotrebičov je potom najlepšie si zavolať odborníka, u menších spotrebičov je vhodné ho odniesť do opravovne.

Tip

Inak pre „domácich majstrov“ mám jednu dobrú radu, že so spotrebičom je nutné zaobchádzať podľa priloženého návodu. Len tak máme istotu, že bude dlho a spoľahlivo slúžiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button