DomácnosťFinancie

Ako si spočítať náklady na spotrebu elektriny v domácnosti?

návod ako spočítať náklady na spotrebu elektrinyCena elektriny a plynu z roka na rok stúpa. Nejde pritom o symbolické navyšovanie ceny, ale veľmi citeľné zdražovanie. Zároveň s cenou elektriny súmerne rastie aj potreba a využívanie rôznych elektrospotrebičov v domácnostiach. Bez elektriny si svoj súčasný život zrejme už nevieme predstaviť. Doba je však zlá a my si nemôžeme dovoliť vyhadzovať peniaze len tak von z okna. Viete, akú máte skutočnú spotrebu elektriny a plynu?

Čo budete potrebovať ak si chcete spočítať náklady na spotrebu elektriny v domácnosti:

  • znalosti
  • počítač
  • online pripojenie

Ak chcete znížiť náklady za elektrinu, máte niekoľko možností:

  • Zmeniť všetky spotrebiče a elektroniku za nové s najnižšou možnou energetickou spotrebou.
  • Zmeniť žiarovky v domácnosti za úsporné.
  • Postrážiť si svetelné kontrolky, ktoré cez noc svietia naozaj zbytočne.
  • Vypínať spotrebiče, keď pôjdete na dlhšiu dobu z domu, a to aj chladničku.
  • Porovnanie cien elektriny s následnou zmenou dodávateľa za výhodnejšieho.

Výpočet spotreby elektriny

spotreba elektriny v domácnostiVýpočet spotreby elektriny sa vykonáva vždy zo štítku spotrebiča, žiarovky či elektroniky.

Spotrebu elektriny zistíte tak, že príkon udaný vo Wattoch vynásobite počtom hodín, počas ktorých je spotrebič zapnutý.

Výsledok je vo watthodinách, hodnotu v kilowatthodinách získate vydelením tisíckou.

Najjednoduchším príkladom na predvedenie tohto výpočtu je spotreba elektriny televízie. Ak máte televíziu so spotrebou energie počas prevádzky 110W, ktorú mávate zapnutú okolo 8 hodín denne, spotreba potom len u tejto televízie za rok je 316 800 Wh (316,8kWh).

Pri súčasných cenách 0,18 až 0,22 eur za 1 kWh, teda za spotrebu energie vašej televízie so spotrebou 110W zaplatíte za rok od 56,08 – 68,54 eur. Cena elektriny len pri tejto televízii vytvorila možný rozdiel až o 12,46 eur za rok.

Pripočítajte si aj ďalšie spotrebiče a rozdielnosť môže za rok presiahnuť aj viac ako 50 eur. Je preto veľmi dôležité vybrať si nielen kvalitné spotrebiče s čo najnižšou energetickou spotrebou, ale aj vybrať si toho najvýhodnejšieho dodávateľa. Ušetriť tak môžete naozaj dosť vysokú sumu peňazí.

Kalkulačka

Ak sa chcete porozhliadnuť po novom dodávateľovi elektriny, je porovnanie cien elektriny online tou zásadnou pomôckou pri rozhodovaní. Na Slovenskom trhu totiž nájdete desiatky rôznych dodávateľov energie, ktorí majú rozdielne cenníky.

Niektorí ponúkajú na svojich weboch aj prehľadné kalkulačky, pomocou ktorých si môžete prehľadne a jednoducho vypočítať, akú máte spotrebu elektriny a akú sumu by ste mohli ušetriť.

Dnes už nemusíte obiehať jednotlivé spoločnosti, ale vystačí vám sadnúť si k počítaču a vyhľadať jeden portál s  kalkulačkou, kde do jednoduchej tabuľky zadáte niekoľko údajov o vašej spotrebe.

Za pár sekúnd máte prehľad o všetkých spoločnostiach a ich ponukách. Tieto údaje ale nemusia byť úplne presné, preto sa spoliehajte skôr na oficiálne zdroje od dodávateľov.

Tieto kalkulačky sa vás opýtajú na typ domácnosti, kraj, sadzbu, spotrebu energie, istič a súčasného dodávateľa. Na tomto podklade vám kalkulačka vypočíta dané ponuky a ceny.

Spotrebu elektriny si buď vypočítate podľa nami vyššie uvedeného príkladu, alebo môžete použiť vyúčtovanie z predošlého roka, kde by ste mali mať finálnu spotrebu elektriny tiež uvedenú.

Sadzba znamená typ tarifu, ktorý využívate, napríklad tarifa D01d je jednotarifová sadzba, kedy ľudia platia za elektrinu rovnakú cenu cez deň aj v noci a je určená domácnostiam s malou spotrebou energie.

Ďalšie tarify sú: D02d, D25d, D26d, D35d, D45d, D55d, D56d a D61d.

Istič

Istič predstavuje prístroj, krabicu, ktorú máte poväčšine v predsieni pri dverách. Istič vie elektrický obvod automaticky rozpojiť, čím chráni elektrické zariadenie pred poškodením. Veľkosť ističa je rôzna, takže ak neviete, aký veľký je ten váš, skočte sa pozrieť.

Po zadaní týchto informácií, sa vám na monitore objavia ceny a vy potom môžete zhodnotiť, či máte naozaj tú najvýhodnejšiu variantu, či naopak, a je teda najvyšší čas to zmeniť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button