Ako vybrať domácu vodáreň?
Mať domácu vodáreň je veľmi efektívny spôsob hospodárenia s vodou. Domáce vodárne slúžia na zásobovanie objektu pitnou či úžitkovou vodou. Úlohu tu nehrá či ide o dom, chatu či hotel, a pod. Vhodné sú najmä pre domácnosti, ktoré majú vlastný zdroj vody v podobe studne alebo vrtu a chcú tento zdroj efektívne využívať. Pri výbere domácej vodárne záleží na tom, aké budete mať nároky. To najdôležitejšie na čo by ste mali pozerať, ak chcete správne vybrať domácu vodáreň vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Čo tvorí domácu vodáreň
Štandardne sa vodárne skladajú z čerpadla, tlakového spínača a pri niektorých typoch z tlakovej nádoby.
Nadštandardne môžu byť vybavené riadiacimi jednotkami, frekvenčným meničom udržujúcim stály tlak vody pri odber, a pod.
Typy domácich vodárni
S otvoreným vodojemom – v našich podmienkach sa príliš nevyskytujú. Ich nevýhodou je umiestnenie otvorenej nádrže v najvyššom poschodí budovy, jej statické zabezpečenie a zabezpečenie proti zamrznutiu vody. Samospádový rozvod tiež nemusí vždy tlakovo vyhovovať umiestneným zriaďovacím predmetom.
S tlakovou nádržou – tzv. darling sa skladá z čerpadla, tlakové nádrže, sacieho a výtlačného potrubia a z potrebného poistného a ovládacieho zariadenia.
Používajú sa tu buď piestové alebo odstredivé čerpadlá ovládané tlakovým spínačom. Veľkosť tlakovej nádoby by mala byť taká, aby čerpadlo zaplo maximálne 6-krát za hodinu.
Výhody domácej vodárne
- Zníženie nákladov – odpadá napojenie do verejnej vodovodnej siete.
- Dostupnosť – vyhnutie sa prípadné odstávky vodovodu.
- Stály tlak vody – najmä v odľahlejších oblastiach dochádza k poklesom tlaku vody.
Nevýhody domácej vodárne
- Výpadky elektriny – nemožnosť čerpanie vody bez záložného zdroja elektriny.
- Kvalita vody – nutná pravidelná kontrola vody.
- Údržba studne a zariadenia – zvlášť v období záplav je nebezpečenstvo znečistenia studne.
Čerpadlo pre domácu vodáreň
Pri výbere čerpadla je dôležité rozlišovať, či budete čerpať pitnú vodu, alebo vodu úžitkovú či znečistenú a zároveň mať na zreteli, že hlavnými parametrami pre každú domácu vodáreň je prietok, dopravná výška a pohon čerpadla. Na určenie týchto hodnôt je dobré si prizvať odborníka.
Stanovenie prietoku vody pre domácu vodáreň
Stanovenie prietoku vody je prvým krokom. Posudzuje sa účel použitia čerpanej vody a počet odberných miest.
Pre zásobovanie bežnej domácnosti sa považuje za optimum tri metre kubické za hodinu.
Pozor na výdatnosť vodného zdroja
Pri čerpaní vody zo studne alebo vrtu musíte poznať výdatnosť tohto zdroja. Hladina nesmie klesnúť na úroveň sacieho koša alebo satia ponorného čerpadla.
Určenie dopravnej výšky pre domácu vodáreň
Ďalšou fázou je určenie dopravnej výšky, t.j. rozdielu medzi najvyššou úrovňou posledného odberného miesta a čerpadlom. Dopravná výška je teda sacia výška a výtlačná výška.
Špecifiká pre domácu vodáreň
Samotná domáca vodáreň je vlastne súbor zariadenie pozostávajúce z čerpadla, regulátora tlaku, spätné klapky a u niektorých typov navyše z tlakovej nádoby.
K automatickému spusteniu čerpadla dôjde pri poklese tlaku pod určitú nastavenú hodnotu.
Výkon vodárne je daný výkonom použitého čerpadla. Prečítajte si aj článok ako šetriť vodou v domácnosti.
Čo je potrebné vopred vedieť, než zavediete domácu vodáreň
Dôležité je vedieť, či máte v mieste použitia dostupný trojfázový prúd v prípade, že budete chcieť použiť vodáreň na trojfázový prúd.
Zistite si servisné možnosti pre domácu vodáreň.
Pozor na uvádzané parametre čerpadiel, pretože sú často uvádzané len maximálne hodnoty množstva čerpanej vody a výtlaku. Tieto hodnoty sa však nikdy nedosahujú súčasne a väčšinou je to tak, že so zvyšujúcou sa výtlačnou výškou klesá dopravovaný objem vody.
Prečítajte si aj: