DomácnosťFinancie

Ako znížiť výdaje za plyn?

návod ako znížiť výdaje za plynV čase, keď sú naše peňaženky okrádané štátom, snažíme sa ochrániť každé euro. Veľkým každoročným žrútom bývajú platby za elektrinu, teplo a plyn. Rok čo rok, aj napriek všestrannej odbornej kritike, ceny stúpajú. Ako ešte môžete znížiť svoje výdaje za plyn? Je to vôbec možné? Tu je pár mojich tipov.

Čo je potrebné ak chcete znížiť výdaje za plyn:

  • Znalosti
  • Investície
  • Plynový kotol
  • Zateplenie
  • Plastové okná
  • Riad
  • Porovnanie cien plynu

náklady na plynModerné domácnosti často kúria plynom

Cena za kúrenie plynom potom vytvára až 70% z celkových výdavkov za plyn.

To, koľko je potrebné vykurovať, sa odvíja nielen od veľkosti domu či bytu, ale aj od stavu domu.

Výdavky za plyn znižujú kvalitné plastové okná, zateplenie domu a vhodne vybraný kotol.

Plynový kotol by mal byť kúpený nielen podľa veľkosti domácnosti, ale aj podľa toho, kde bude umiestnený a na čo bude slúžiť. 

Zopár tipov ako vybrať plynový kotol si môžete prečítať tu.

Zateplenie domu a výmena okien rozhodne nie je lacnou investíciou, ale práve vďaka tomu, môžete výdaje za plyn a za kúrenie výrazne znížiť.

Nezakrývajte radiátory

Nedávajte veci na kúrenie, pretože potom na prehriatie potrebujete vyšší stupeň k vykúreniu miestnosti. To isté platí aj o dlhých záclonách a závesoch. Ak chcete ušetriť, choďte vo vykurovacej sezóne do krátkych.

Máte skutočne toho najvýhodnejšieho dodávateľa plynu? V súčasnej dobe na Slovensku nájdete veľké množstvo rozdielnych dodávateľov plynu.

Každý z nich ponúka plyn za odlišnú cenu. Kalkulačka plynu vám prinesie veľmi zaujímavé a prehľadné porovnanie cien plynu. Je neuveriteľné, ako výrazný rozdiel v cenách medzi sebou majú jednotlivé spoločnosti.

Zistite si, či máte vskutku tú najvýhodnejšiu cenu, a ak nie, bez rozpakov zmeňte dodávateľa. Zmena dodávateľa je možná raz za pol roka a je úplne zadarmo. Prečítajte si aj články ako ušetriť za vodu a tipy ako šetriť peniaze.

Neprekurujte a ušetríte za plyn

ako ušetriť na plyneAk chcete znížiť výdaje za plyn, neprekurujte miestnosti. Každá miestnosť by mala mať trochu inú teplotu (napríklad spálne by mala byť v dome najchladnejšie).

Tam, kde sa dlho nevyskytujete, nemusíte toľko prikurovať. Keď je vonku teplejšie, nemusíte mať doma horúco.

Orientovať sa vám v tom môže pomôcť interiérový teplomer, na ktorého údajoch regulujte teplotu. Termostatické hlavice s vhodným regulátorom výkonu kotla vám ušetria až 20% nákladov za teplo.

Veľkým nezmyslom, je dlhé vetranie v zime, namiesto regulácie kúrenia. Vetrať sa má krátko, zato však intenzívne.

Steny potom neprechladnú, vymení sa len vzduch. Ak máte zateplený dom je potrebné frekvenciu vetranie korigovať aj podľa vlhkomeru, ktorý vám napovie, či máte prekúrené, či naopak.

Varte ekonomicky

Čo to znamená? Varte s prikrívkami. Horák s plameňom by nemal byť širší, než dno hrnca. Na dlhšie varenie si vyberajte hrubostenné hrnce s dvojitým dnom.

Na krátkodobý ohrev, či iné rýchle varenie vám vystačí tenkostenný hrniec.

Podobné články

1 komentár

  1. Nám sa dosť znížily výdaje za energie, keď sme podstúpili rekonštrukciu, ale zase sme museli tú rekonštrukciu celú zaplatiť a to tiež nebolo lacné aj preto sme hľadali nového dodávateľa a prešli nakoniec ku Slovakia energy… A všetky tieto zmeny sa na výdajoch podpísali celkom dobre.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button