Ako sa správne a zdravo saunovať?
Pobyt v saune, či už domácej alebo verejnej, patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete urobiť pre svoje zdravie. Pravidelné saunovanie prispieva k zvýšeniu imunity, otužilosti a má aj ďalšie blahodarné účinky. Je však potrebné ho vykonávať správne, inak sa míňa účinkom a vášmu telu skôr uškodí. V dnešnom článku sa dozviete základné rady, ako sa správne a zdravo saunovať.
Obsah článku:
- Aké sú účinky saunovania
- Postup správneho saunovania
- Ako často vykonávať saunovanie
- Kedy sa vyhnúť pobytu v saune
Aké sú účinky saunovania?
Pravidelný pobyt v saune prispieva k lepšej činnosti srdca. Má tiež pozitívny vplyv na dýchacie cesty. Ďalej saunovanie napomáha k zmierneniu bolestí svalstva a kĺbov, takže sa odporúča napríklad aj v momente, keď ste prekonali nejaké svalové zranenie a pod.
V neposlednom rade blahodarne pôsobí tiež na zdravie pokožky, ktorá sa lepšie prekrvuje. Je svieža, prirodzene vláčna, nedochádza k predčasnej tvorbe vrások.
Organizmus sa potom vďaka saunovaniu lepšie a rýchlejšie zbavuje škodlivých látok, ktoré z neho odchádzajú v pote.
Ak trávite dostatok času v saune, ste viac otužilí. Spoznáte to hlavne v zimných mesiacoch, kedy ste odolnejší voči chrípkam a prechladnutiam.
Postup správneho saunovania
Príprava pred vstupom do sauny
Dôležitú úlohu hrá príprava pred tým, než do sauny vstúpite. Najprv si dôkladne odpočiňte, rozhodne nesmiete byť unáhlený zvonka. Ak napríklad prídete z práce či ste pred chvíľkou športovali, doprajte si aspoň 1 – 2 hodiny odpočinku.
Pred vstupom do sauny je vhodné sa dôkladne osprchovať a následne osušiť.
Pobyt v saune
Do sauny vstupujte nahí, so sebou si vezmite len osušku či prestieradlo, ktorým sa budete utierať. Po celú dobu pôsobenia tepla buďte v pokoji. Ideálne je, ak si ľahnete či sadnete a necháte na seba pôsobiť horúci vzduch.
Počas pobytu sa musí telo dokonale prehriať a spotiť, inak celá procedúra nie je efektívna. V klasickej saune sa odporúča zdržiavať vždy aspoň 10 – 20 minút, záleží samozrejme na tom, ako sa po určitej dobe cítite. Nikdy nie je dobré sa premáhať. Pokiaľ už cítite, že máte dosť, je na čase zo sauny odísť. Akonáhle vás napríklad začne bolieť hlava, prípadne máte závraty, saunovanie ihneď ukončite.
Počas saunovania je dobré si masírovať končatiny tak, aby došlo k ich dôkladnému prekrveniu. Zároveň sa tým urýchli potenie.
Ochladenie tela
V okamihu, keď vyjdete zo sauny von, je dobré organizmus ihneď schladiť, a to v sprche či v bazéne.
S prechodom do bazéna to však nepreháňajte, rýchly skok do studenej vody môže spôsobiť teplotný šok, čo by telu (najmä u starších osôb) nemuselo prospieť.
Fáza odpočinku po saunovaní
Záverečnou fázou celej procedúry je odpočinok. Po ochladení tela sprchou či pobytom v bazéne si aspoň na 15 minút odpočiňte. Počas odpočinku dopĺňajte tekutiny, telo sa potením zbavilo veľkého množstva tekutín.
Ako často vykonávať saunovanie?
Pobyt v saune sa u zdravých jedincov odporúča minimálne 1x týždenne. Ak máte k dispozícii domácu saunu, je samozrejme možné ju využívať častejšie.
Kedy sa vyhnúť pobytu v saune?
Nie vždy je pobyt v saune vhodný. Procedúru by ste mali vynechať napríklad v okamihu, keď ste chorí, trápi vás prechladnutie , chrípka a pod.
Do sauny nie je vhodné chodiť ani vo chvíli, keď ste hladní alebo naopak prejedení. Neodporúča sa ani u tehotných žien.
Saunovaním zvýšite nielen svoju fyzickú odolnosť, pomáha tiež duševnému zdraviu. Ak dodržíte všetky uvedené zásady, budete sa cez deň cítiť odpočinutejší a vyrovnanejší. Večer sa vám pre zmenu bude lepšie zaspávať a spánok bude výdatnejší.