Ako liečiť

9 babských rád, ako rýchlo vyliečiť prechladnutie

ako rýchlo vyliečiť prechladnutiePrechladnutie mnohých z nás trápi najmä začiatkom zimy, kedy vonku panuje chladné počasie. Náš organizmus na prechod z tepla do zimy nie je zvyknutý. Dôsledkom toho je, že sa cítime unavení, kašleme, máme nádchu a ďalšie príznaky. Všeobecne sa tomuto stavu hovorí prechladnutie. 9 babských rád, ako rýchlo vyliečiť prechladnutie.

V článku sa dozviete:

 • Čo je prechladnutie
 • Príznaky
 • Babské rady
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Čo je to prechladnutie

Jedná sa z pravidla o ochorenie, kedy sú postihnuté horné dýchacie cesty. Prechladnutie je vírusovou infekciou. Chorobu sprevádza okrem choroby dýchacích ciest tiež zápal slizníc.

Príznaky prechladnutia

Existuje celý rad príznakov, podľa ktorých rozoznáte, že ste prechladnutí a mali by ste sa liečiť. Prechladnutie samo o sebe nie je nijak závažným ochorením, avšak nesmie sa podceňovať.

V opačnom prípade totiž môže aj slabé nachladnutie postupom času prerásť v oveľa závažnejšie zdravotné ťažkosti, ktoré vrcholia napríklad aj zápalom pľúc. V tom prípade už je treba skutočnú odbornú liečbu. Preto je nevyhnutné už v začiatkoch začať s prechladnutím bojovať.

Hlavnými príznakmi prechladnutia sú:

 • príznaky prechladnutiaNeustály pocit zimy, prechladnutie
 • Celková únava organizmu
 • Kašeľ
 • Časté kýchanie
 • Upchatý nos, neustála potreba smrkania
 • Bolesti hlavy, krku, uší
 • Zvýšená tvorba hlienov
 • Zvýšená teplota
 • Bolesť svalov a kĺbov

Babské rady na prechladnutie

Vyliečiť sa z prechladnutia nie je tak ťažké. Existuje celý rad zaručených rád, ktoré sú využívané snáď od nepamäti.

Na každého z vás pritom môže pôsobiť iný spôsob liečby, iný trik. Tu sú uvedené tie babské rady, ktoré všeobecne pri prechladnutí pomáhajú najviac:

1. Odpočinok v posteli

teplá deka
Teplé deky online

Pri prvých príznakoch nachladnutia je potrebné byť čo najviac v teple.

Ideálne je, ak si môžete ľahnúť na pár dní alebo aspoň pár hodín do postele, prikryť sa teplou dekou a odpočívať. Nie vždy je to však možné. Potom je dobré využiť ďalšie možností ako s prechladnutím bojovať.

2. Čaj s medom a citrónom

Na prechladnutie výborne pomáha horúci čaj na prechladnutie. Do neho si dajte lyžičku či dve kvalitného medu a pridajte plátok citrónu.

Tento nápoj síce prechladnutie priamo nevylieči, avšak dokáže zmierniť príznaky ochorenia. Citrón navyše dodá telu potrebný vitamín C, ktorého zvýšený prísun je pri prechladnutí veľmi dôležitý.

Vitamín C pomáha zlepšovať obranyschopnosť organizmu. Okrem citróna v čaji sa počas prechladnutia nebojte dodávať vitamín C vášmu telu tiež v podobe ďalšieho ovocia, prípadne aj tabletami.

3. Mlieko s medom

med nahrada bieleho cukruDo čierneho čaju opäť pridajte trochu medu. Tentoraz však nápoj obohaťte tiež mliekom.

Pitie tohto nápoja odporúčame už pri prvých príznakoch. Dokáže veľmi účinne zabojovať s príznakmi prechladnutia. Za pár dní po prechladnutí nebude ani stopy.

4. Vodný kúpeľ

Táto metóda pomáha odstrániť jeden z nepríjemných sprievodných javov, ktoré prechladnutie sprevádza – upchatý nos. Stačí vložiť predlaktia a chodidlá do horúcej vody, a to na približne desať až pätnásť minút.

Potom sa osušte a oblečte. Je veľmi dôležité byť hneď po vodnom kúpeli v teple. Preto je vhodné ihneď zaliezť do postele, prikryť sa dekou a odpočívať.

5. Cibuľa s medom na prechladnutie

Do misky si pripravte nadrobno nakrájanú cibuľu. Potom pridajte med a nechajte v ňom cibuľu pár minút vylúhovať. Vypustí sa z nej šťava.

Potom roztok konzumujte po lyžičkách. Túto procedúru opakujte po dobu dvoch až troch dní, vždy počas celého dňa. Možno vám to nebude chutiť, avšak je to veľmi účinná metóda.

6. Zázvor proti prechladnutiu

zazvorovy sirup
Zázvorový sirup

Proti nachladnutiu sa dá bojovať aj tým, že si urobíte nápoj zo zázvoru. Ten nakrájajte na menšie plátky, vložte do hrnčeka a potom zalejte horúcou vodou. Urobíte si vlastne akýsi zázvorový čaj.

Môžete si kúpiť cez internet a vyskúšať aj zázvorovú šťavu alebo zázvorový sirup. Pre lepšiu chuť odporúčame pridať opäť trochu medu, ak ho doma práve nemáte, potom použite obyčajný cukor.

7. Vývar

Na prechladnutie výborne pomáha tiež ďalšia osvedčená babská rada – silný vývar. Môže to byť kurací alebo hovädzí vývar, skvelou alternatívou je potom silná cesnaková polievka.

Po nej sa dostaví prakticky okamžite silná úľava, uvoľnia sa dýchacie cesty a vám sa tak bude lepšie dýchať. Prečítajte si aj článok ako urobiť cesnakovú polievku.

8. Čaj z byliniek

Ďalšou babskou radou je čaj, ktorý sa pripravuje z byliniek. Konkrétne budete potrebovať medovku, prípadne možno použiť napríklad materinu dúšku alebo podbeľ.

9. babská rada na prechladnutie z Ruska

cesnak proti oparomNa prechladnutie majú veľmi zaujímavý recept tiež ruské babice. Do pohára si nalejte silnú vodku. Do nej pridajte čierne korenie a vypite.

Ak k tomuto nápoju skonzumujete ešte surovú cibuľu alebo cesnak, vaše telo za pár dní o nejakom prechladnutí nebude ani vedieť. Ale pozor, s alkoholom to príliš nepreháňajte.

A opäť odporúčame byť v pokoji a teple, čo napokon platí vždy, keď sa u vás prejavia príznaky prechladnutia.

Čo je potrebné na liečbu prechladnutia?

ako sa zbaviť nachladnutia

 • Pobyt v teple
 • Odpočinok
 • Pitie čajov a ďalšie babské rady

Ako dlho liečba prechladnutia potrvá?

Prechladnutie trvá rôzne dlhú dobu závisí od jeho intenzity. Všeobecne sa však dá povedať, že by malo prejsť približne počas piatich dní až jedného týždňa.

Ak použijete vyššie uvedené a osvedčené babské rady, môže byť po prechladnutí pokojne už za dva až tri dni.

Aké budú náklady na liečbu?

S liečbou obyčajného nachladnutia nebudete mať nijako vysoké náklady. Ak máte čas, ľahnite si do postele, dajte si čaj s medom a za pár dní je po chorobe, bez toho aby ste minuli čo i len jedno euro.

V prípade, že sa budete dopovať liekmi a vitamínmi v podobe tabliet, môže vás liečba prechladnutia vyjsť na pár eur.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button