Úvod / Návody / Ako sa starať o bazén?

Ako sa starať o bazén?

návod ako sa starať o bazénAko sa starať o bazén? Krištáľovo čistá voda záhradného bazéna priamo láka k príjemnému osvieženiu. Takúto vodu je ale treba udržiavať a bez prevencie sa to nezaobíde. Starať o bazén by sme sa mali pravidelne, pretože drobnú údržbu sa neoplatí zanedbávať, kvôli tomu, že nútené vypúšťanie a čistenie bazéna vyjde hocikedy drahšie, než zakúpenie preventívnych čistiacich prípravkov na celé leto.


Čo je potrebné na starostlivosť o bazén:

  • bazén

Prevencia je dôležitá

čistý bazénSteblá trávy, hlina, lístie, to všetko môžete nájsť vo vode, ak si pred vstupom do vody aspoň neopláchnete nohy. Deti rady túto povinnosť vynechávajú, ale nesmiete im to povoliť. Inak vás čakanie prekvapenie vo forme množiacich sa rias a nepekných zákalov. Jednoduchým riešením je malé vedro s vodou položené pred bazénovými schodíkmi alebo záhradná sprcha.

Zvlášť ku koncu leta je veľmi nepríjemné aj lístie opadávajúce zo stromov, ktoré sa usadzuje na hladine. Tomuto problému sa úplne predísť nedá, ale rozhodne sa oplatí zakrývať bazén na noc špeciálnou ochrannou sieťou alebo fóliou.


Každodenné čistenie bazéna je základ

Bazény sa rozhodne oplatí čistiť každý deň. Hrubé nečistoty odstráňte za pomoci sieťky, s tými menšími si poradí výkonná filtrácia.

Najlepšou voľbou pre čistotu bazéna je piesková filtrácia. Obvykle dvojstupňové filtrovanie nečistôt cez kremičitý piesok si dokáže poradiť s takmer všetkými typmi znečistenia. Dobrá piesková filtrácia vám vydrží bez problémov niekoľko rokov.

Bez chémie sa nezaobídete

starostlivosť o bazénV bežnom záhradnom bazéne je trocha tej chémie naozaj potreba. Mnoho ľudí sa negatívne stavia proti chlórovým prípravkom, ale nevedia, že k dostaniu sú len o máličko drahšie nechlórované čistiace prostriedky, ktoré nedráždia pokožku.

Bez chémie dochádza veľmi skoro k tvorbe rias, ktoré vodu zakalia a často nepomôže nič iné, než kompletná výmena vody a ručné vyčistenie bazéna.

Dôležité je tiež pH vody, ktoré je dobré merať aspoň raz týždenne. Optimálne hodnoty sa pohybujú medzi 6,8 a 7,2 pH, inak je potrebné pristúpiť k umelej úprave vody. Vyššie pH napomáha tvorbe minerálnych zákalov, nižšie naopak spôsobuje rýchlejšiu koróziu všetkých kovových povrchov.

Tip ako sa správne starať o bazén


Nakupujte bazény a príslušenstvo k bazénom len u osvedčeného predajcu, ktorý by vám mal dať zopár tipov navyše ako sa starať o bazén.

Ako sa starať o bazén?
4.9 (98.4%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

domáci tuhý parfum

Ako si vyrobiť tuhý parfum?

Príprava domáceho tuhého parfumu je zábavná, rýchla, lacná a umožňuje namiešať také kombinácie éterických olejov, …

Pridať komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.