Ako liečiťŠport

Ako liečiť natiahnutý sval? Príčiny a príznaky svalového zranenia

natiahnutý svalNatiahnutý sval je bolestivou záležitosťou. Tento problém veľmi často riešia športovci, ale natiahnutý sval sa môže objaviť u každého z nás. Ako liečiť natiahnutý sval a aké sú príčiny a príznaky svalového zranenia.

Príčiny natiahnutia svalu

Najčastejšou príčinou natiahnutého svalu je prílišná záťaž. Ak je telo vystavené zvýšenej telesnej námahe, dochádza k preťaženiu svalstva, ktoré sa následne prejaví v jeho bolesti.

Dôvodom, prečo sa svalstvo takto preťaží, je obvykle jeho nedostatočné zahriatie. Pred tým, než začnete naplno športovať, je nutné telo a svaly zahriať, aby sa dostali do „správnej prevádzkovej teploty“.

Medzi ďalšie príčiny natiahnutia svalstva patrí tiež predchádzajúca únava organizmu, precenenie síl u jedinca, ale aj chronické ťažkosti. Sval sa môže natiahnuť či dokonca natrhnúť tiež v dôsledku dehydratácie organizmu či jeho prekyslenia.

Príznaky natiahnutého svalu

Hlavnými symptómami, podľa ktorých spoznáte, že máte natiahnuté svalstvo, sú veľké rezavé bolesti svalov, ktoré znemožňujú obvyklý pohyb.

Okrem toho tiež často dochádza ku kŕčom svalstva. Poškodené miesto tiež opúcha, môže vzniknúť aj viditeľný hematóm v podobe modriny či podliatiny.

Spôsoby domácej liečby ntiahnutého svalu

ako liečiť natiahnutý svalAk je sval natiahnutý, je potrebný hlavne pokoj. Sval niekoľko dní nesmiete zaťažovať.

Okrem toho je vhodné prikladať ľadové obklady. Postupom času svaly začnite pomaly rozhýbavať.

Ľadové obklady aplikujte hlavne počas počiatočných ťažkostí, zhruba v prvých 24 hodinách, a to v každej hodine zhruba na 10 – 15 minút.

V ďalších dňoch potom aplikujte naopak skôr teplejšie obklady. Využívajte tiež protizápalové maste.

Tip: Skvelým prostriedkom je gaštánový gél  zo semienok pagaštanu konského, ktorý je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami. Pomáha upokojiť zápaly kĺbov, šliach a svalov.

Postihnutý sval je tiež vhodné stiahnuť pomocou bandáže alebo elastického ovínadla, pomôže to k lepšiemu prekrveniu a zabráneniu vzniku väčšieho opuchu a podliatin.

Ak je sval veľmi bolestivý, je vždy nutné kontaktovať lekára, ktorý diagnostikuje problém a odporučí vhodný spôsob liečby. Môže totiž ísť o väčšie poškodenie, kedy je v krajných prípadoch potrebný aj chirurgický zákrok.

Čo je potrebné na liečbu natiahnutého svalu?

 • Nevystavovať sval zaťaženiu
 • Ľadový obklad počas prvých 24 hodín
 • Následné teplé obklady
 • Bandáž
 • Použitie protizápalových mastí
 • Masáž
 • Návšteva lekára špecialistu

Ako dlho to potrvá?

Natiahnuté svalstvo vás potrápi na dobu približne jedného až dvoch týždňov. Ak bolesti pretrvávajú, bude sa zrejme jednať o oveľa väčší problém, minimálne ak je sval natrhnutý.

V tomto prípade už nestačí domáca liečba a je potreba vec konzultovať s odborníkmi.

Aké budú náklady na liečbu natiahnutého svalu?

Protizápalové gély kúpite cez internet za cca 8€. Používajú sa tak, že 2 až 3 krát denne nanesiete tenkú vrstvu gélu na postihnuté miesto a jemne vmasírujete.

ice canada gelĎalej na zmiernenie bolesti svalov možno použiť rôzne masážne procedúry. Kvalitný chladivý masážny gél kúpite cez internet za cca 8-9€.

Chladivý masážny gél obsahuje 2% prírodného mentolu, svaly dokonale prekrvuje a sťahuje, ďalej obsahuje účinnú látku, ktorá zmierňuje akútnu bolesť svalov a svalovú únavu po zvýšenej fyzickej námahe.

Patrí medzi TOP produkty určené na masáž svalov, a predáva sa s ochrannou fóliou pre ochranu aktívnych látok a dokonalú hygienu pri používaní.

Podobné články

3 Comments

 1. Ten istý masážny gél som videl niekde v obchode a predavač mi ho núkal za nejakých 10 €. 5 € je dobrá cena, pretože to je jeden z top produktov na trhu. Cvičím pravidelne každý deň a raz týždenne chodím na masaže a takýto chladivý gélik uplne milujem, musím sih o kúpiť aj domov 😀 😀

  1. V Kauflande v oddelení drogérie majú tento gél za 5€.Tiez ho používam aj proti stipancom po hmyze.Lepsi než akýkoľvek fenistyl a pod.

 2. Dobry den pracujem ako osetrovatel krav a krava ma silno pritlacila ozelezne zabradlie a poskodel mi hrudnik a chrbat tak ze mam silne bolesti pri pohybe a dichani ale nemam nic zlomene aka by bola najlepsia domaca liecba a aku mast mam pouzivat

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button