Ako odstrániť kaz v zube? Príznaky zubného kazu a prevencia proti jeho vzniku
Kaz v zube je problémom, ktorý počas života postihne snáď každého z nás. Príčinou jeho vzniku môže byť nedostatočná a nekvalitná ústna hygiena, zlé stravovacie návyky, genetické dispozície, ale tiež napríklad aj malá produkcia slín. Ako odstrániť kaz v zube? Príznaky zubného kazu a prevencia proti jeho vzniku.
V článku sa dozviete:
- Príznaky kazu
- Prevencia
- Čo je potrebné k čisteniu zubov
- Liečba zubného kazu
Zubný kaz je vyvolaný zubným povlakom, ktorý sa usadí v ťažšie dostupných miestach na zuboch.
Je typické, že sa kazy tvoria hlavne v jamkách a odhalených krčkov zubov, prípadne v medzerách, ktoré sú medzi nimi.
V povlaku sa následne usadzujú baktérie, čím postupne dochádza k vytvoreniu kazu.
Príznaky zubného kazu
Kaz v zube dokáže nepríjemne potrápiť, ak sa nelieči. Klasickými sprievodnými javmi prítomnosti kazu sú intenzívne bolesti zubov.
Jednoducho sa to dá spoznať už len podľa toho, že vás zub bolí vo chvíli, keď jete alebo pijete niečo studené, alebo naopak konzumujete horúce potraviny a tekutiny.
Výnimkou nie je ani bolesť v momente, keď okúsite sladké alebo napríklad kyslé pokrmy.
V počiatočných fázach kaz bolí len počas jedla. Ak je však už veľký, bolesť neustáva. Trápi vás potom počas celého dňa aj v nočných hodinách. Sprievodnými javmi potom môžu byť bolesti hlavy alebo zvýšená teplota.
Ak sa zubný kaz nelieči, môže sa stav zhoršiť až natoľko, že dôjde k výskytu zápalu v zubnej dreni. Zub sa navyše rozpadne.
V najťažších prípadoch, keď sa kaz v zube nelieči, môže dôjsť aj k ovplyvňovaniu iných častí tela. Vyvrcholením potom v krajných prípadoch bývajú problémy so srdcovou činnosťou, čo môže vyvolať smrť.
Prevencia zubného kazu
Aby ste zabránili výskytu zubných kazov, je nesmierne dôležitá každodenná prevencia. Základom je samozrejme zubná hygiena, teda čistenie zubov pomocou kefky a zubnej pasty.
Všeobecne platí, že najlepšie sú zubné kefky, ktoré majú strednú tvrdosť . Deti by potom mali používať skôr mäkšie kefky, podobne ako dospelí ľudia, ktorí majú zvýšenú citlivosť zubov.
Čo sa týka zubnej pasty, je vhodné používať takú, ktorá bude obsahovať fluorid. Táto látka podporuje tvrdosť zubného tkaniva. Ďalej je dobré voliť tiež zubné pasty s bieliacimi účinkami.
Čistenie zubov vykonávajte vždy minimálne dvakrát denne, ráno a večer. Ideálne je, ak si zuby budete čistiť po každom jedle.
Po vyčistení je na mieste použiť aj zubnú niť, ktorá odstráni zvyšky jedál a plaku z medzizubných priestorov.
Ako prevencia proti zubnému kazu je tiež doporučované vyhnúť sa konzumácii lepivých cukrov. Tie sú najčastejšie obsiahnuté v sladkostiach.
Ďalej obmedzte konzumáciu sladených nápojov. Potraviny a tekutiny, ktoré konzumujete, by mali obsahovať potrebné vitamíny, vlákninu a minerály.
Ako som už spomenul, na zabránenie výskytu zubného kazu prispievajú aj sliny. Z tohto dôvodu je dobré žuť žuvačky. Tie totiž podporujú tvorbu slín, čím prispievajú k samovoľnému čistenie úst zubov.
Samozrejmosťou sú potom pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára.
Čo je potrebné k čisteniu zubov:
- Vhodná zubná kefka (ideálne stredná tvrdosť)
- Zubná pasta s fluoridom
- Zubná niť
- Ústna voda, lepšie je ale vyberať si nejakú kvalitnú ústnu vodu napr. s aloe vera
- Žuvačky
Liečba zubného kazu
Ak zistíte kaz v zube, alebo máte podozrenie na jeho výskyt, je nutné vždy vyhľadať zubného lekára. Liečbu nemožno vykonávať svojpomocne.
Zubár na odstránenie kazu v zube použije špeciálne stomatologické nástroje. Do uvoľnenia miesta potom vloží plniaci materiál (z amalgámu a pod.).
Nezabudnite, že kaz v zube je nepríjemnou záležitosťou, ktorá vás môže veľa potrápiť, pokiaľ ju nebudete riešiť. Vždy dbajte na správnu prevenciu, pravidelné prehliadky u zubára a tiež zdravú stravu.
Ako dlho liečba potrvá?
Liečba zubného kazu, ak je už identifikovaný, závisí na jeho veľkosti. Pokiaľ ide o malý kaz, zákrok zubár vykoná počas jedného sedenia.
V horších prípadoch však môže dôjsť k vytrhnutiu zuba a ďalším zákrokom, kedy sa potom doba liečby výrazne predlžuje.
Preco klamete ludi takymito nezmyslami? Kazy sa predsa daju liecit dobrou stravou apebo inymi prostriedkami. Odporucate pasty ma bielenie zubov? To snad nie.