Ako upokojiť telo aj myseľ správnym dýchaním?
Verte tomu alebo nie, ale navodiť subjektívny duševný pokoj, upokojiť telo aj myseľ spočíva v správnom dýchaní a dychovom cvičení. Pravidelnosť intervalov dýchania, hlbokých nádychov a dlhých výdychov zmení chémiu vo vašom mozgu, spomalí srdcový tep a stíši vašu myseľ. Pomáha znovu zaspať pri nevítanom nočnom prebudení a márnom zaháňaní nočného strachu, ktorý bráni v spánku. Funguje aj pre rýchle upokojenie cez deň pred skúškou alebo iným náročným výkonom. Ako teda vypnúť stres, nervozitu a úzkosť?
Metódy upokojiť telo a myseľ dýchaním
Dýchací trik: 4 – 7 – 8
Dýchací štýl „štyri, sedem, osem“ je veľmi jednoduchý a vykonáva sa takto:
Nadýchnite sa nosom na 4 sekundy, zadržte dych na 7 sekúnd a pomaly ústami vydýchnite na 8 sekúnd.
Keď sa dlho, pomaly a dôkladne nadýchnete (napočítate do štyroch), prijmete viac kyslíka. Jeho zadržaním (po sedem sekúnd) umožníte telu vstrebať ho vo väčšom množstve.
Pokojný osem sekundový výdych pomôže z pľúc a z celého tela odstrániť oxid uhličitý.
Najhoršie je povrchné a plytké dýchanie
Stres nikomu neprospieva. Permanentný stres vyplavuje do žíl stresový hormón adrenalín. Vytresovaný človek nevedome a mimovoľne zadržiava dych a dôsledkom toho má nedostatok kyslíka, čo nepriaznivo pôsobí na všetky fyziologické funkcie.
Dýchanie je tak rýchle a plytké. Ak dych spomalíte, núti vás to k hlbšiemu nadychovaniu a tomuto tempu sa prispôsobí aj rýchlosť úderov srdca.
Pozitívne je tiež to, že koncentrácia na vlastný dych pomôže mozgu odkloniť myšlienky od iných tém, ktoré vás rozptyľujú a negatívne ladia. Týmto spôsobom sa vám spoľahlivo podarí upokojiť telo aj myseľ.
Monotónnosť dychového cvičenia tiež prispieva k navodeniu pokoja a prípadnému spánku.
Rada do postele
A na záver ešte jedna rada na dobrý spánok a pokojné zaspávanie. Určite ich poznáte veľa a máte pocit, že žiadna nie je dostatočne účinná.
Dajte si bezprostredne pred spánkom studenú sprchu. Keď si ľahnete do teplej postele, spánok na seba nenechá dlho čakať. Často odporúčaný teplý kúpeľ môže pôsobiť úplne opačne. Teplá voda rozprúdi v tele krv, zrýchli činnosť srdca a očakávané upokojenie nenastane.