Úvod / Ako si vybrať / Ako si vybrať saunu?

Ako si vybrať saunu?

návod ako si správne vybrať saunuSauna je už odjakživa považovaná za skvelý očisťujúci prostriedok, ktorý funguje na veľmi jednoduchom princípe. Ak sa chce niekto zdravo saunovať, tak by si mal určite kúpiť vlastnú saunu, verejné sauny sú totiž veľmi nehygienické a plné baktérií. Sáun však existuje viacero druhov a keď si chcete vybrať skutočne takú saunu, ktorú využijete, tak sa držte základných bodov výberu podľa tohto článku.

Fínska sauna


Ak si chcete užiť klasickú tradičnú podobu sauny, v ktorej sa horúce kamene polievajú horúcou vodou, tak si vyberte fínsku saunu. Táto sauna obsahuje pec, ktorá by mala v miestnosti vytvoriť teplotu okolo 90 ° C. Vlhkosť vzduchu je následne ovplyvňovaná tým, že kamene polievate vodou, alebo že na kachliach máte misku s vodou, ktorá sa odparuje.

rôzne druhy saunVeľkosť takejto sauny sa volí podľa potreby. Môžete si vybrať buď priamo hotovú saunu alebo si len zakúpiť, či postaviť, malý drevený domček, do ktorého si zabudujete kachle.

Infrasauna

Netradičný spôsob využívania tepla na liečbu tela. Ak nedokážete zniesť príliš vysoké, alebo naopak príliš nízke, teploty a rozdiely teplôt, tak je infrasauna vhodné riešenie. Teplota tu dosiahne okolo  60 ° C.

Počítajte s vyššími obstarávacími nákladmi, ale vzduch sa v infrasaune nahrieva veľmi rýchlo, na rozdiel od klasickej sauny, takže si môžete saunovanie užiť napríklad hneď potom, čo sa vrátite z práce.

Kombinovaná sauna

Táto kombinácia v sebe skrýva fínsku saunu a infrasaunu zároveň. Vďaka kombinácii si možno rýchlo predhriať vzduch a proces saunovania urýchliť. Tu sú náklady vyššie a tak si ju vyberte v prípade, že ste nároční a máte na takú saunu financie.

Parná sauna

domáca parná saunaIde o spôsob saunovania, ktorý je určený pre 1 človeka. Táto sauna je skladacia, jej zloženie trvá okolo jednej minúty. Saunu tvorí drobná konštrukcia pripomínajúca stan, ktorý sa plní parou.

Dotyčnému zo sauny trčí iba hlava. Ide o špeciálnu saunu určenú k rýchlej likvidácii tuku, celulitídy a k rýchlej látkovej výmene.

Ako jedinú zo sáun možno túto použiť aj v byte a ľahko ju zase zložiť. Výhodou je teda skladnosť a veľmi nízke obstarávacie náklady.

Soľná sauna

Jedná sa o saunu, ktorá má po stenách obloženie zo soľných kameňov. Akúkoľvek saunu možno premeniť na soľnú vďaka soľnému obloženiu. Efekt spôsobí, že sa zo soli vyparujú minerálne látky a ióny, ktoré telu pomáhajú. Soľnú saunu si kúpte predovšetkým ak trpíte alergiou.

Vlastná sauna


Vlastnú saunu si môžete postaviť aj sami, na stavbu je vhodné použiť málo sukovité drevo s nízkym obsahom živice. Ďalšou podmienkou je perfektná hygiena a dostatočný odvod dymu z kachlí.

Samotné kachle si môžete v domácej saune zvoliť akékoľvek, dôležité je dosiahnutie potrebnej teploty a možnosť umiestnenia nádoby na odparovanie vody.

Ako si vybrať saunu?
5 (99.13%) 23 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

opasky pre pánov

Ako vyberať pánske opasky?

Pánske opasky patria medzi základné módne doplnky, ktoré dokážu dať smer celému nášmu obliekaniu, ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *