AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako zmierniť bolesť kĺbov?

Ako zmierniť bolesť kĺbov?

ako zmierniť bolesť kĺbovBolesť kĺbov sa od určitého veku stane častým spoločníkom. Môže byť spôsobená veľkým zaťažovaním kĺbov, starobou, zápalom alebo nadváhou. Choroby ako artritída alebo artróza sa musia liečiť liekmi. Mnohí z nás ale nemajú žiadnu podobnú chorobu, a aj tak nás kĺby bolia každý deň. Ak ste ich celý život preťažovali, ukážu vám na staré kolená, čo dokážu. Našťastie existuje viacero dobrých rád, ako bolesť kĺbov zmierniť. Pozrite sa na článok ako zmierniť bolesť kĺbov.

 

Čo pomáha na zmiernenie bolesti kĺbov


Rybí tuk

Rybí tuk zmierňuje bolesť kĺbov, a preto do svojho jedálnička pridajte viac tučných rýb (lososa, makrelu, sleďa, pstruha alebo sardinky).

Dostatok vitamínov a minerálov

vitamínyK vzniku kĺbových ťažkostí väčšinou prispieva tiež strava, v ktorej chýba selén, vitamín A, C a E. Skúste zvýšiť prísun vitamínu A jedením pečene raz týždenne, mrkvy, manga, marhúľ alebo sladkých zemiakov. Vitamín C zasa nájdete v červených a žltých paprikách, kivi, citrusoch alebo kapuste. Aby ste zaistili dostatok vitamínu E, jedzte aj avokádo, orechy, slnečnicové semienka alebo olivový olej.

Ak začnete jesť aj rôzne druhy rýb, kôrovcov, mäso, celozrnné výrobky, vajcia a obilniny, budete mat aj dostatok selénu.


Hýbte sa, ale vyberajte si pohybove aktivity správne

Pohyb je dôležitý aj pri bolestiach kĺbov, pretože ich častou príčinou je obezita. Pohyb však nemusí znamenať závodný alebo príliš náročný šport. Striedajte športové alebo pohybové aktivity, ktoré robíte, aby ste nenamáhali len určitú časť tela a nedošlo teda k jej preťažovaniu.

Pri behaní si dávajte pozor, na akom povrchu beháte. Asfalt nie je vhodný ani pre zdravé kĺby, nieto pre choré. Vyberajte radšej lesné cestičky alebo chodníky s prírodným povrchom, tie sú ku kĺbom oveľa šetrnejšie. Dôležité sú tiež vhodné topánky na šport. Aby ste zabránili poškodeniu chodidiel a kĺbov, vyberte si radšej kvalitné topánky.

Masáž a masti  

Niekedy pomôže aj obyčajné premasírovanie boľavého miesta. Na trhu je veľa mastí na boľavé kĺby a viacero doplnkov stravy, ktoré sľubujú zmiernenie bolesti.

Čaj z brezového lístia

čaj z bázy a z brezyBrezové lístie si natrhajte na prelome mája a júna a usušte ho. Ak začnete mať bolesti kĺbov, zalejte si horúcu vodou osem usušených lístkov brezy a po 15 minútach ich preceďte. Čaj si robte pravidelne každý večer pred spaním a bolesti by mali čoskoro zase odznieť.

Bázový zázrak

V čase, keď kvitne báza si urobte čas na bázový sirup, ktorý vám potom po celý rok môže pomôcť od bolesti kĺbov.

Natrhajte bázové kvety, očistite ich od prípadného hmyzu alebo nečistôt a nechajte variť. Uvarenú bázu prelisujte a získanú šťavu oslaďte umelým sladidlom alebo cukrom. Ďalších tridsať minút varte. Nakoniec prelejte sirup do pohárov a zavarte ich, aby sa sirup neskazil. Pri bolestiach potom užívajte jednu až dve lyžičky bázového zázraku.

Tip

Máte problémy s boľavými kĺbmi? Vyskúšajte kĺbovú výživu od nu3tion.

Varovanie


Pri vážnejších ochoreniach je nutné používať lieky. Ak vás bolesť kĺbov neopustí po vyskúšaní naších tipov, rozhodne navštívte lekára. Bolesť kĺbov môže byť totiž príznakom vážnejšieho ochorenia, napr. artritídy alebo artrózy.

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.